REKLAMA

Inflacja w strefie euro dobiła do 10%

Krzysztof Kolany2022-09-30 11:05główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-09-30 11:05

Galopujące ceny energii napędzają inflację w strefie euro, która pierwszy raz w historii unii walutowej osiągnęła dwucyfrowy poziom. W kilku krajach eurolandu wzrost cen przekracza 20%.

Inflacja w strefie euro dobiła do 10%
Inflacja w strefie euro dobiła do 10%
/ thetaXstock

Inflacja HICP w strefie euro we wrześniu przyspieszyła do 10,0 proc. wobec 9,1 proc. zanotowanych w sierpniu oraz  8,9 proc. w lipcu czy 8,6 proc. w czerwcu i 8,1 proc. w maju - wynika ze wstępnych szacunków Eurostatu. To nowy rekord w przeszło 20-letniej historii istnienia eurolandu.

Eurostat

Teoretycznie jest to odczyt wyższy od rynkowego konsensusu na poziomie 9,7%. Jednakże po wczorajszym odczycie z Niemiec (10% na CPI i 10,9% na HICP) raczej nie było to zaskoczeniem. Niemniej jednak wszyscy muszą teraz przerobić wykresy, poszerzając skalę do wartości, które do niedawne zarezerwowane były tylko dla źle rządzonych krajów tzw. Trzeciego Świata. W rezultacie cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego jest obecnie przekroczony 5-krotnie.

Jeszcze na początku roku inflacja w strefie euro wynosiła ok. 5%, co zresztą już wtedy było rekordowo wysokim poziomem. Później na skutek zachodnich sankcji na Rosję i unijnej „polityki klimatycznej” doszło do kryzysu energetycznego w Europie, co wyniosło inflację HICP do niespotykanych poziomów w przeszło 20-letniej historii unii walutowej. I nikt nie założy się o to, że to już koniec tego trendu.

Wzrost wskaźnika inflacji nadal napędzała drożejąca o 40,8 proc. w skali roku (oraz o 3% w porównaniu do sierpnia) energia. Dla porównania, w sierpniu roczna dynamika cen w tej kategorii sięgnęła 38,6 proc., a w czerwcu aż 42 proc. Szybciej niż przed miesiącem rosły ceny żywności, alkoholu i papierosów (o 11,8 proc. wobec 10,6 proc. rdr w sierpniu i 9,8 proc. w lipcu) i dóbr przemysłowych (5,6 proc. wobec 5,0 proc.) Ponownie wzrosła dynamika cen usług (4,3 proc. wobec 3,8 proc.). W danych widać więc  tzw. efekty drugiej rundy i „rozlewanie się” inflacji z rynków energii na ceny dóbr trwałego użytku oraz usług.

Już w przynajmniej trzech państwa strefy euro inflacja przekracza 20 proc. W Estonii sięgnęła ona aż 24,2%, na Litwie 22,5%, a na Łotwie 22,4%. Dwucyfrową roczną dynamikę HICP odnotowano w Holandii (17,1%), Słowacji (13,6%), Słowenii (10,6%), Austrii (11%), Niemczech (10,9%), Grecji (12,1%) i Belgii (12%) - wynika z danych Eurostatu. Jak widać, przynależność do strefy euro nie chroni przed bardzo szybkim wzrostem cen.

Problem ten do niedawna dotyczył głównie małych i szybko rozwijających się gospodarek z peryferii eurozony. Teraz już dotyka praktycznie wszystkie kraje eurozony. Nawet we Francji, która do niedawna charakteryzowała się relatywnie umiarkowanie wysoką inflacją, we wrześniu wskaźnik HICP wzrósł o 6,2% w skali roku.

Porównując dane z krajów UE, warto pamiętać, że odczyty wskaźników inflacji są obecnie zaburzone przez nadzwyczajne i tymczasowe "tarcze antyinflacyjne" wprowadzane przez władze poszczególnych państw. Przykładu dostarczyli Niemcy - inflacja za naszą zachodnią granicą przejściowo zwolniła w poprzednich miesiącach po tym, jak władze obniżyły daniny od paliw i wprowadziły tani bilet kolejowy.

Inflacja HICP jest odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez GUS wskaźnika CPI. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków. Z danych GUS wynika, że we wrześniu inflacja CPI wyniosła w Polsce 17,2 proc. i osiągnęła najwyższy poziom od lutego 1997 roku. Więcej na ten temat piszemy w artykule zatytułowanym: „Mamy inflację ćwierćwiecza. Szybko zmierzamy ku 20%”.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (37)

dodaj komentarz
zachmen
Już widzę jak przy inflacji 17% czy 20% w Polsce, całej europie i na świecie będą tanieć nieruchomości uhahahah - te nieruchomości które z założenia mają chronić przed inflacją i w historii świata zawsze chroniły - teraz wg. ruskich troli spadkowych mają one tanieć uhahahaha - dowcip roku jak nie dziesięciolecia.
od_redakcji
Z powodu niemożliwości umieszczani komentarzy pod "Putin: Podjęliśmy decyzję o włączeniu zajętych terytoriów Ukrainy w skład Federacji Rosyjskiej" Wklejam tutaj.:
Brawo, wszystkiego najlepszego dla mieszkańców tych uciemiężonych rejonów. Zachód mówi, że wstyd i że to było sfałszowane? Niech przyjrzą się swoim własnym
Z powodu niemożliwości umieszczani komentarzy pod "Putin: Podjęliśmy decyzję o włączeniu zajętych terytoriów Ukrainy w skład Federacji Rosyjskiej" Wklejam tutaj.:
Brawo, wszystkiego najlepszego dla mieszkańców tych uciemiężonych rejonów. Zachód mówi, że wstyd i że to było sfałszowane? Niech przyjrzą się swoim własnym występkom i jak to było z wyborami Bidena.
trolley
eeee, siedlisko mafii wszelakich czyli Kosowo lepszym przykładem )
aszkenazyjski
Ukraińcy cały czas wygrywają , to jest niemożliwe ,ze Rosja przyłącza te tereny.
Eksperci wyjaśnijcie.
bha
Zadłużanie bez umiaru państw, społeczeństw, nienasycona zachłanność bez umiaru na Mamonę i przepadziste zysk, wyzysk i żerowanie latami nie tylko na pracy innych i coraz większą rynkową obłuda i udawanie jarząka to są recepty do windowania inflacji i cen na wewnętrznych rynkach bez umiaru. Inflacja sama z księżyca nie spada sama Zadłużanie bez umiaru państw, społeczeństw, nienasycona zachłanność bez umiaru na Mamonę i przepadziste zysk, wyzysk i żerowanie latami nie tylko na pracy innych i coraz większą rynkową obłuda i udawanie jarząka to są recepty do windowania inflacji i cen na wewnętrznych rynkach bez umiaru. Inflacja sama z księżyca nie spada sama się nie tworzy tworzą ja świadomie bez skrupułów i umiaru ludzie innym ludziom i nikt inny!!!!. Niestety
endes
I tak właśnie baranki pokoju zza oceanu i putek realizują plan osłabienia lub upadku Europy!… to jeszcze nie jest koniec!
aszkenazyjski
Europa już dawno jest trupem. Finansowym, moralnym, demograficznym.
maniek_as
Glapiński znowu powie, że u nas inflacja jest niska, ponieważ w Estonii sięgnęła ona aż 24,2%, na Litwie 22,5%, a na Łotwie 22,4%. Taka pisowska katarynka.
kimdzonk
Zadanie z ekonomii !!!
w strefie Euro inflacja 10%, a stopy procentowe 1,25 % !!!
czy stopy powinny wynosić 10% i dlaczego tak nie jest ????
kaczyslaw_
Zadanie na inteligencję: dlaczego wykresy inflacji i stóp procentowych zaczęły się rozjeżdżać?

https://www.sii.org.pl/static/img/014998/cpi1.png

Powiązane: Strefa euro

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki