REKLAMA
WEBINAR

Ile można wynegocjować przy kupnie mieszkania? Sprzedający niechętnie schodzą z ceny, choć niełatwo o kupujących

Marcin Kaźmierczak2023-05-31 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-05-31 06:00

Sprzedający mieszkania na rynku wtórnym w I kw. 2023 r. byli mniej skorzy do negocjowania ceny niż trzy miesiące wcześniej – wynika z raportu Barometr przygotowanego przez Metrohouse i Credipass. Kwoty wpisywane w ogłoszeniach spadały jednak wcześniej – już na etapie ekspozycji oferty, a wpływ na to mógł mieć odpływ klientów i znacznie dłuższy czas potrzebny na znalezienie kupca.

Ile można wynegocjować przy kupnie mieszkania? Sprzedający niechętnie schodzą z ceny, choć niełatwo o kupujących
Ile można wynegocjować przy kupnie mieszkania? Sprzedający niechętnie schodzą z ceny, choć niełatwo o kupujących
fot. jumpingsack / / Shutterstock

Zgodnie z raportem Metrohouse i Credipass w I kw. 2023 r. kupujących mieszkania w sześciu największych polskich miastach podczas ustalania ostatecznej ceny mogli wynegocjować średnio od 1,5 do 2,5 proc. To przeciętnie nawet o 2 proc. mniej niż trzy miesiące wcześniej.

Najwięcej – 2,6 pp. – wyniosły przeciętne możliwości negocjacyjne w Krakowie. Tam też spadek w ujęciu kwartalnym był najniższy i wyniósł 0,2 proc. Najmocniej – o 1,9 proc. – w ujęciu kwartalnym średnie możliwości negocjacyjne obniżyły się we Wrocławiu, gdzie jeszcze trzy miesiące temu wynegocjować można było przeciętnie 4 proc. Najmniej – średnio 1,4 proc. – wynegocjować można było w Gdańsku.

Średnie możliwości negocjacji cen mieszkań – I kw. 2023 r.

Miasto

Możliwości negocjacyjne

[w proc.]

Zmiana k/k

[w pp.]

Różnica pomiędzy pierwszą a ostateczną ceną ofertową

[w proc.]

Zmiana k/k

[w proc.]

Wrocław

2,1

-1,9

5,3

+3,5

Kraków

2,5

-0,2

4,7

+1,9

Warszawa

2,0

-0,4

5,6

+2,0

Poznań

1,6

-0,3

2,9

+0,9

Gdańsk

1,4

-0,7

5,0

+2,0

Łódź

2,5

-0,8

5,2

-1,4

Źródło: Raport „Barometr Metrohouse i Credipass”

Jeśli weźmiemy pod uwagę średnie ceny całkowite, jakie płacono za kupowane mieszkania, okaże się, że w Krakowie (482 tys. zł) można było zaoszczędzić średnio 12,5 tys. zł.

Obniżki jeszcze przed negocjacjami

Rewizja miała jednak miejsce jeszcze przed pojawieniem się klientów – podczas ekspozycji ogłoszenia. Była ona większa niż trzy miesiące wcześniej.

Najmocniej – średnio o 5,6 proc. – swoje pierwotne oczekiwania obniżali sprzedający mieszkania z drugiej ręki w Warszawie. Co najmniej lub powyżej 5 proc. spadała przeciętnie także pierwotnie wpisana stawka we Wrocławiu, Łodzi i Gdańsku. Obniżkę średnio jedynie o 2,9 proc. zanotowano w Poznaniu.

W każdym jednak przypadku, poza Łodzią, pierwotne kwoty wpisywane w ogłoszeniach sprzedaży malały wyraźniej niż w ostatnim kwartale 2022 r.

Wpływ na to mogła mieć dłuższa ekspozycja ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań związana z mniejszą liczbą klientów i trudnościami ze sprzedażą mieszkań. Zgodnie z danymi Metrohouse mieszkania z drugiej ręki, które zostały sprzedane w I kw. 2023 r. w Warszawie, widniały na portalach ogłoszeniowych średnio 159 dni – średnio o 36 dni dłużej niż w ostatnich trzech miesiącach 2022 r. W pięciu największych polskich miastach czas ten był krótszy i wyniósł średnio 124 dni, choć i tak było to średnio o 15 dni dłużej niż w IV kw. 2022 r.

Mieszkania z drugiej ręki przeceniane

Na odpływ klientów z rynku wtórnego mogą wskazywać także dane Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z nimi pierwszy kwartał 2023 r. przyniósł spadki średnich cen transakcyjnych mieszkań na rynku wtórnym.

Średnie kwoty płacone za mieszkania z drugiej ręki obniżyły się w jedenastu miastach wojewódzkich, w tym w największych. Najmocniej – o 4,9 proc. w ujęciu kwartalnym, spadła średnia cena transakcyjna notowana w Gdańsku, która ponownie znalazła się poniżej 11 tys. zł/mkw.

Wśród największych polskich miast z obniżką mieliśmy do czynienia także w Warszawie (-0,8 proc. k/k), Krakowie (-1,6 proc. k/k) i Wrocławiu (-1,3 proc. k/k).

W ujęciu rocznym spadki zanotowano jedynie w Lublinie i Olsztynie. Wzrosty były jednak znacznie niższe od notowanych w 2022 r. Z wyjątkiem Zielonej Góry i Opola, czyli dwóch najmniejszych miast wojewódzkich, wzrost w żadnym przypadku nie przekroczył 10 proc. W Warszawie w ciągu ostatniego roku średnia kwota płacona za mieszkanie z drugiej ręki wzrosła o 4,3 proc., w Gdańsku o 7,1 proc., we Wrocławiu o 8,5 proc., a Krakowie o 8,7 proc.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
crank
z cenami bywa różnie komu zależy by sorzedać zejdzie z ceny komu nie to i tak vedzie trzymał cene.
Są 4 grupy sprzedających z osob prywatnych nie fliperow:
1. sprzedaje bo musze bo kasa potrzebna np kupil inny nieruch chce wykończyć czy nadplacic nowy kredyt
2. Chce sprzedać mieszkanoe by kupić inne bo np nie na zdolnosci
z cenami bywa różnie komu zależy by sorzedać zejdzie z ceny komu nie to i tak vedzie trzymał cene.
Są 4 grupy sprzedających z osob prywatnych nie fliperow:
1. sprzedaje bo musze bo kasa potrzebna np kupil inny nieruch chce wykończyć czy nadplacic nowy kredyt
2. Chce sprzedać mieszkanoe by kupić inne bo np nie na zdolnosci kredytowej jest za stary czy nie chce vawic sie w kredyty np ma mieszkanie w miescie chxe uciekać w góry. Sprzedaje w miescie kupuje w górach itp.
3. Rozwód p9dział majatku
4. Spadek i ridzina nie moze sie dogadać i spienieza dzielą sie łupem i sie luzują.

Nie wierze ze jak ktos nie musi to sprzedaje nieruchomosc. Mieszkanie mozna zawsze odsac dzieciom zabezpieczyć je czy distawać kase za wynajem
velazquez
A cóż to się porobiło? Artykuł o nieruchomościach i tak mało komentarzy? Gdzież to się podziali wszyscy chłopcy z biur sprzedaży? XD
prawdziwynierobot
różnica pomiędzy pierwszą ofertą o ostateczną ofertą - a różnica pomiędzy ceną transakcyjną a ofertą? Ofertować można sobie co się chce
pilsener
Nic dziwnego że w Gdańsku najmocniej spadły, bo raz, że tam najmocniej rosły a dwa - to jeden z najbardziej płynnych rynków (najwięcej transakcji na tysiąc mieszkań). To pokazuje, jak źle jest na rynku - bo przy inflacji 15% ceny mieszkań o te 10% rocznie powinny chociaż rosnąć.
Wciąż czekam na zestawienie cen mieszkań przy uwzględnieniu
Nic dziwnego że w Gdańsku najmocniej spadły, bo raz, że tam najmocniej rosły a dwa - to jeden z najbardziej płynnych rynków (najwięcej transakcji na tysiąc mieszkań). To pokazuje, jak źle jest na rynku - bo przy inflacji 15% ceny mieszkań o te 10% rocznie powinny chociaż rosnąć.
Wciąż czekam na zestawienie cen mieszkań przy uwzględnieniu inflacji.
I obserwuję ceny mieszkań 60+ na jednym z gdańskich blokowisk - lekko spadały ponad rok, jednak teraz spadek wyhamował a liczba ofert też się lekko zmniejszyła - widać niewielkie ożywienie, jednak szału nie ma - raczej po prostu zadziałała sezonowość.
ppooll
Za wysokie ceny nieruch. podziękujmy rządzącym, Wprowadzają regulacje dla deweloperów, świadectwa energetyczne dla sprzedających i wynajmujących, zwiększające im koszty, które przerzucają potem na klientów (większa cena mieszkania i najmu)… planują jakieś kredyty na 2%, planuje też rozdawać kasę ludziom, którzy nie mają na wkład Za wysokie ceny nieruch. podziękujmy rządzącym, Wprowadzają regulacje dla deweloperów, świadectwa energetyczne dla sprzedających i wynajmujących, zwiększające im koszty, które przerzucają potem na klientów (większa cena mieszkania i najmu)… planują jakieś kredyty na 2%, planuje też rozdawać kasę ludziom, którzy nie mają na wkład własny, a więc ludziom z małymi dochodami albo ze złymi nawykami, bo nie umiejącymi oszczędzać i potem od nich będą przejmować te niespłacone mieszkania? Uzbieranie wkładu własnego 20% ceny pokazuje czy ludzie potrafią oszczędzić i są zdolni do spłaty pozostałych 80%. Gdy kupuje się mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Ale bankierom i władzy zależy żeby lud był ciemny finansowo, bez kasy, zadłużony. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można uniezależnić się finansowo, zbudować majątek, a co ważne wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami, ulgami itp.
prs
Negocjujcie.. oprocentowanie hipotecznego z bankiem..
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
trolley odpowiada (usunięty)
Nie ma najmniejszego znaczenia co jest w tekście i co się stanie z rynkiem gdzie brak klientów. Najważniejszy jest tu tytuł który ma uspokoić ynwestorków nieruchowych z wtórnego że ceny nie spadają pomimo tego że nie ma klientów XD. Po.co deweloperom panika wtórnego i wyprzedaż na tak płytkim rynku. Najpierw sami muszą opchnąc gorącego Nie ma najmniejszego znaczenia co jest w tekście i co się stanie z rynkiem gdzie brak klientów. Najważniejszy jest tu tytuł który ma uspokoić ynwestorków nieruchowych z wtórnego że ceny nie spadają pomimo tego że nie ma klientów XD. Po.co deweloperom panika wtórnego i wyprzedaż na tak płytkim rynku. Najpierw sami muszą opchnąc gorącego kartofla bo inaczej bankructwo w tle hehehehehe.
ampulexcompressa odpowiada trolley
Ten twój gorący deweloperski kartofel obchodził 3 urodziny. Ależ muszą mieć ręce poparzone!

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki