REKLAMA
WEBINAR

Idzie rewolucja w budowlance? Do produkcji betonu można używać... pieluszek

2023-05-21 10:00
publikacja
2023-05-21 10:00

Do 8 proc. piasku w betonie i zaprawie użytej do budowy domu można zastąpić rozdrobnionymi używanymi pieluchami jednorazowymi bez znacznego zmniejszenia wytrzymałości – informuje pismo „Scientific Reports”.

Idzie rewolucja w budowlance? Do produkcji betonu można używać... pieluszek
Idzie rewolucja w budowlance? Do produkcji betonu można używać... pieluszek
fot. HENADZI KlLENT / / Shutterstock

Jednorazowe pieluchy (pampersy) są zwykle wytwarzane z pulpy drzewnej, bawełny, sztucznego jedwabiu wiskozowego i tworzyw sztucznych, takich jak poliester, polietylen i polipropylen. Zapewniają wygodę rodzicom i ich dzieciom, jednak po zużyciu stanowią uciążliwy odpad.

Z drugiej strony piasek zużywany w ogromnych ilościach przez budownictwo staje się na świecie coraz trudniej dostępny (na przykład piasek pustynny ma zbyt wygładzone ziarna, by nadawał się do celów konstrukcyjnych).

Pochodząca z Indonezji Zuraida Siswanti i jej współpracownicy z University of Kitakyushu w Japonii przygotowali beton i zaprawy, łącząc wypłukane, wysuszone i rozdrobnione jednorazowe odpady pieluchowe (których dostarczyły dzieci samej badaczki) z cementem, piaskiem, żwirem i wodą.

Po 28 dniach próbki zawierające różne proporcje „pieluchowych” odpadów zostały poddane testom, aby ocenić, jaki nacisk są w stanie wytrzymać. Następnie autorzy obliczyli maksymalny udział piasku, który można zastąpić pieluchami jednorazowymi w różnych materiałach budowlanych, które byłyby potrzebne do budowy domu o powierzchni 36 metrów kwadratowych, zgodnego z indonezyjskimi normami budowlanymi. Jak podkreśliła Zuraida Siswanti, Indonezja ma czwartą największą populację na świecie ( 275 milionów ludzi), co oznacza zarówno niedobór mieszkań, jak i mnóstwo zużytych pampersów.

Ustalono, że odpady z jednorazowych pieluch mogą zastąpić do 10 proc. piasku potrzebnego do uformowania betonowych słupów i belek w trzypiętrowym domu. Odsetek ten wzrósł do 27 proc piasku potrzebnego do wykonania betonowych słupów i belek w domu jednorodzinnym. W przypadku zaprawy w ścianach działowych pieluchami jednorazowymi można zastąpić nawet 40 proc. piasku, ale w zaprawie do podłóg i kostki brukowej – tylko 9 proc.

Reasumując, pieluchami można zastąpić do 8 proc. piasku, jeśli brać pod uwagę całość betonu i zaprawy potrzebnych do budowy parterowego domu o powierzchni 36 metrów kwadratowych - co odpowiada 1,7 metra sześciennego odpadów (jak policzyła badaczka, odpowiada to około 200 jednorazowym pieluszkom, ale występują one w różnych rozmiarach). Jedno niemowlę zużywa – według szacunków autorki - około pięciu pieluch dziennie.

Zdaniem autorów szersze wdrożenie ich ustaleń wymagałoby opracowania procesów zbierania, odkażania i rozdrabniania odpadów na dużą skalę. Ponadto przepisy budowlane musiałyby zostać zmodyfikowane, aby umożliwić wykorzystanie tego rodzaju odpadów jako materiału budowlanego. Najpierw jednak trzeba by sprawdzić, jak pampersobeton znosi upływ czasu.

Autor: Paweł Wernicki

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
efg
Trzeba przywieźć z bunkra Putina jego pampersy - przydadzą się.
1a2b
a do produkcji pieluszek można używać betonu.... i git
samsza
wypłukane, wysuszone i rozdrobnione jednorazowe odpady - tam jest napisane "jednorazowe", nie doczytali?
ddaamm

Pamiętam, jak dawniej przy budowie domu w fundamenty wsypywało się szkło bądź kamienie (większy gruz).
Teraz pewnie cement ma taka twardość jak tamten z kamieniami, wiec byłaby lipa (tutaj mój domyśl, nie weryfikowałem tego).
Bez badań i reklamy, jakie to innowacyjne ekologicznie ;)
zoomek
Ale z tekstu wynika że to pogarsza właściwości - zatem po co to robić? Aby się rozleciało szybciej?
1a2b
ceny się już podnieść nie da więc należy zacząć oszukiwać na jakości... po to
jenak
Na pewno już tęgie głowy od nowatorstwa pracuj0 nad betonem z robaków, względnie ich cennych odchodów, które koniecznie trzeba zagospodarować.

To mogłoby obniżyć w zimnym maju (najzimniejszy ever, podobnie z kwietniem br.) jeszcze o 0,2 st., gdyby kolejne nowatorstwo ruszyło z kopyta.
peluquero
sprzedali kilkanaście wysp chińczykom na piasek i musieliby teraz ciąć drzewa na materiały budowlane a tak można zastosować wypełniacz, którego zbyt dużo pływa przy brzegu i zawala w największej ilości wysypiska

Powiązane: Budownictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki