Gwinea ma nowego premiera. Pracował wcześniej w branży wydobywczej

2015-12-27 00:19
publikacja
2015-12-27 00:19
YAY Foto

Prezydent Gwinei Alpha Conde mianował w sobotę premierem Mamady Youla - pracownika kierowniczego szczebla w prywatnym sektorze wydobywczym. To decyzja wspisująca się w prezydencką strategię ożywienia gwinejskiej gospodarki - informuje agencja Reutera.

Nominacja na stanowisko premiera Mamady Youla, wysokiego rangą pracownika kierowniczego szczebla w sektorze prywatnym i administracji, potwierdza nową strategią prezydenta Condego, by wspierać tworzenie miejsc pracy, rozwój edukacji oraz by rozwinąć gwinejską gosopdarkę - czytamy w rządowym komunikacie.

Gabinet dotychczasowego premiera Mohameda Saida Fofany złożył w środę dymisję zgodnie z tradycją, według której po wyborach prezydent zmienia skład rządu. Conde rozpoczął drugą kadencję po głosowaniu z 11 października, kiedy pokonał swoich rywali w walce o fotel prezydenta w pierwszej turze.

Choć Gwinea ma 30 proc. wszystkich światowych złóż boksytów, a kraj jest czwartym eksporterem tego surowca, pozostaje jednym z najuboższych państw świata. Dochód z wydobycia nie trafia do zwykłych mieszkańców, którzy żyją w biedzie.

Sytuację komplikuje dodatkowo zastój gospodarczy, niski poziom edukacji (80 proc. populacji to analfabeci) oraz epidemia eboli, która doświadczyła Gwineę w 2014 roku. Nadal istnieją też silne podziały etniczne przekładające się na politykę. (PAP)

ulb/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki