REKLAMA

Gronkiewicz-Waltz jednym głosem z NBP: wakacje kredytowe nie powinny być dla wszystkich

2022-05-27 10:55
publikacja
2022-05-27 10:55
Gronkiewicz-Waltz jednym głosem z NBP: wakacje kredytowe nie powinny być dla wszystkich
Gronkiewicz-Waltz jednym głosem z NBP: wakacje kredytowe nie powinny być dla wszystkich
fot. Adam Chełstowski / / Forum

Wakacje kredytowe dla każdego to nie jest dobry pomysł; ludzie, którzy zarabiają godziwe pensje, mogą spłacać kredyty, skoro je wzięli - oceniła w piątek była prezes banku centralnego Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Gronkiewicz-Waltz o opinię w sprawie tzw. wakacji kredytowych, które rząd proponuje w projekcie o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, pytana była w Radiu ZET.

W jej ocenie nie jest to dobry pomysł dla każdego. "Wakacje oznaczają, że się po prostu przełoży tę spłatę. Wtedy ona się nawarstwi. Banki będą miały lukę w swojej gospodarce tzw. aktywami i pasywami, co jest dość istotne, bo tam są też nasze oszczędności" - powiedziała.

Była szefowa banku centralnego podzieliła stanowisko, które Narodowy Bank Polski przedstawił w piśmie do Sejmu. Według NBP możliwość skorzystania z wakacji kredytowych powinna zostać ograniczona do kredytobiorców, którzy faktycznie mają problemy ze spłatą.

Koszt dla sektora bankowego, przy obecnym poziomie stóp procentowych i przy założeniu, że z wakacji skorzystaliby wszyscy kredytobiorcy, według NBP w latach 2022-2023 mógłby sięgać nawet 20 mld złotych. Wprowadzenie bezwarunkowych wakacji - w ocenie banku - mogłoby utrudniać dążenie do trwałego obniżenia inflacji.

Gronkiewicz-Waltz zgodziła się, że "pomagać wszystkim nie można". "Ludzie, którzy zarabiają godziwe pensje, mogą spłacać te kredyty, skoro je wzięli" - powiedziała.

"Jeśli trzeba pomóc w jakimś sposób kredytobiorcom, to po pierwsze tym, którzy mają mniejsze dochody, a po drugie, trzeba by to zrobić przez pewne ulgi podatkowe" - oceniła. Jak proponowała, od pewnej sumy dochodów powinno się obniżyć oprocentowanie kredytu. Lukę dopłacałoby państwo.

Rządowy projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom w czwartek po pierwszym czytaniu został skierowany sejmowej komisji finansów. Wśród proponowanych z nim rozwiązań jest możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na osiem miesięcy.

Kredytobiorcy będą mogli z nich skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku. Wakacje kredytowe będą dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty. Termin na spłatę zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek. Rozwiązanie będzie dostępne dla wszystkich kredytobiorców, którzy mają kredyty w polskich złotych.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (53)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
podatnik-
Oj ma bufetowa od Walca tupet, jak trzeba było reformę finansów publicznych robić to uciekła za szmalem.
kch002
Jakos o oszczedzajacych to nikt sie nie martwil, jak inflacje rozdmuchali przez dodruk a wartosc oszczednosci w pewnej czesci "wyyparowala". Teraz wielkie halo z kredytobiorcami, bo zbliza sie rok wyborczy. Kredyt to nie gaz czy energia na ogrzanie domu, ze trzeba dawac dotacje. Nikt nikogo do kredytu nie przymuszal. W Jakos o oszczedzajacych to nikt sie nie martwil, jak inflacje rozdmuchali przez dodruk a wartosc oszczednosci w pewnej czesci "wyyparowala". Teraz wielkie halo z kredytobiorcami, bo zbliza sie rok wyborczy. Kredyt to nie gaz czy energia na ogrzanie domu, ze trzeba dawac dotacje. Nikt nikogo do kredytu nie przymuszal. W koncu wartosc posiadanych nieruchomosci rosnie wlasnie przez inflacje, stad wyzsze koszty kredytu sa uzasadnione, natomiast niezasadnym jest partycypacja reszty podatnikow czy nawet bankow w splacie zaciagnietych zobowiazan, socjalizm pelna geba.
andriej_duda
Nie to zebym pochwalał wakacje kredytowe W OGÓLE ale co ta handlarka roszczeń Hajka Grundbaum tutaj w ogóle robi? Już zdążyłem o niej zapomnieć i znowu mi się przypomniało ze jakims znajomym jej znajomych 3eci raz za tą samą działkę 184 mln zł musiałem zaplacić!
andriej_duda
Był taki dowcip... Kto jest nadłużej żyjącym człowikiem na świecie? - Nie ma pewności ale wiadomo ze na pewno jest jednym z właścicieli warszawskich kamienic !
jaho31
brałeś kredyt hipoteczny nie pod sam korek
no to możesz płacić bez żadnych wakacji

bufetowa i jej partia zawsze mają takie pomysły
i całe szczęście od 7 lat nie są już u władzy
a jedyne co im pozostaje to kolaboracja i s_r_a_n_i_e w Berlinie
na własny kraj
tomkooo
hehe zobaczysz z tym pis wyjedzie przed wyborami ;)
po przynajmniej mialo jaja i podwyzszylo wiek emerytalny, zaczelo mundurowym obcinac przywileje emerytalne. przyszedl pis i wszystko odkrecil ;) pis w ogole nie mysli o przyszlosci kraju, najlepiej wszystko przezrec
siema123
z chęcią pożyczę na takich samych zasadach jak bank i do tego udzielę wakacji kredytowych
katarzyna1111
"Do kredytów dopłacałoby państwo". Przypominam bufetowej, że państwo nie ma swoich pieniędzy. Chyba, że to jest przejęzyczenie lub literówka w tekście i zdanie powinno brzmieć "do kredytów dopłacaliby państwo". Wiadomo: ja, Ty, Kowalski, Nowak.

Banki narozrabiały, to niech ponoszą konsekwencje. Umowa kredytowa
"Do kredytów dopłacałoby państwo". Przypominam bufetowej, że państwo nie ma swoich pieniędzy. Chyba, że to jest przejęzyczenie lub literówka w tekście i zdanie powinno brzmieć "do kredytów dopłacaliby państwo". Wiadomo: ja, Ty, Kowalski, Nowak.

Banki narozrabiały, to niech ponoszą konsekwencje. Umowa kredytowa zawiera marżę (zarobek banku) i WIBOR (koszt banku). Ale WIBOR powinien wynosić tylko co oprocentowanie lokat a nie być w wydumanej wysokości. Banki zarabiają na marzy oraz na grubo, grubo więcej na części w teorii kosztowej. Byli pazerni, to niech teraz przynajmniej część z tego zwrócą.
ja-gna
Ja się zastanawiam gdzie jest odpowiedzialność analityków bankowych, którzy liczyli zdolność kredytową tych ludzi. 5 rat kredytowych z wyższymi stopami i problem ze spłata? Nigdy nie powinni dostać kredytu.

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki