REKLAMA

Ekspert: Z wakacji kredytowych może skorzystać więcej kredytobiorców, niż szacuje rząd

2022-05-25 14:33
publikacja
2022-05-25 14:33
Ekspert: Z wakacji kredytowych może skorzystać więcej kredytobiorców, niż szacuje rząd
Ekspert: Z wakacji kredytowych może skorzystać więcej kredytobiorców, niż szacuje rząd
fot. Orso / / Shutterstock

Według HRE jeszcze kilka miesięcy temu problemy ze spłatą kredytu miało co najwyżej kilka procent Polaków posiadających złotowe kredyty mieszkaniowe. Dziś wśród spłacających złotowe „hipoteki” nawet 35-40 proc. osób może wydawać więcej niż połowę wynagrodzenia na ratę.

Jak wskazał główny analityk HRE Investments Bartosz Turek, jednym ze sposobów ulżenia kredytobiorcom jest propozycja darmowych wakacji kredytowych. "Chodzi tu o rozwiązanie, w ramach którego zarówno w trzecim, jak i w czwartym kwartale br. będzie można poinformować bank, że nie zapłacimy dwóch rat kredytowych z trzech przypadających na każdy ze wspomnianych kwartałów. W 2023 roku będziemy natomiast mogli zrezygnować z płacenia po jednej racie w kwartale. W sumie więc ustawa ma, wg pomysłu, pozwolić nam nie płacić aż 8 rat do końca 2023 roku" - przypomniał.

Zwrócił uwagę, że ma to być ponadto zupełnie darmowe, a więc bank ma jakoby zapomnieć o istnieniu nawet 8 miesięcy i łącznie o ten czas wydłużyć nam okres kredytowania - nie naliczając przy tym ani złotówki odsetek. "Jeśli faktycznie nie pojawią się tu żadne koszty lub niedogodności, to będzie to rozwiązanie bardzo atrakcyjne" - ocenił Turek.

Jak dodał, tym bardziej zaskakiwać może, że z przedstawionych przez premiera wyliczeń można wnioskować, iż w opinii rządu z darmowych wakacji kredytowych skorzysta co czwarty posiadacz złotowego kredytu mieszkaniowego. "To dość zachowawczy szacunek. Z zapowiedzi wynika bowiem, że z darmowych wakacji kredytowych będzie mógł skorzystać każdy, niezależnie od osiąganego dochodu. Nawet osoba, która ma kilka kredytów mieszkaniowych będzie mogła zawiesić jeden z nich, o ile ów jeden przeznaczony był na zakup mieszkania lub domu na własne potrzeby" - zaznaczył.

"Jeśli tak faktycznie będzie, to bardzo prawdopodobne, że z dobrodziejstw darmowych wakacji kredytowych będzie chciało skorzystać więcej osób, niż szacuje rząd" - podkreślił ekspert.

Według Turka, nikt nie da dziś gwarancji, że w 2024 roku, gdy wg planu ustanie wsparcie udzielane w ramach rządowych wakacji kredytowych, koszty obsługi długu wrócą do znacznie przystępniejszych niż dziś poziomów.

"Jeśli wierzyć aktualnym prognozom, to WIBOR 3M ma być wtedy na poziomie około 6 proc." - wskazał.

Dodał, że w międzyczasie wynagrodzenia w Polsce powinny wzrosnąć (wg projekcji NBP przeciętnie o około 10-15 proc.), ale wciąż nie daje nam to gwarancji, że sytuacja kredytobiorców będzie łatwa. Jego zdaniem może się pojawić presja, aby rząd przedłużył działanie pakietu dla posiadaczy złotowych kredytów mieszkaniowych.

Zwrócił uwagę, że z punktu widzenia banków rządowe pomysły oznaczają idące w miliardy koszty lub wielomiliardowe uszczuplenie po stronie przyszłych przychodów. "Największym kosztem najpewniej okażą się darmowe wakacje kredytowe. Z punktu widzenia banków „zawieszony” na 8 miesięcy kredyt (o wartości rat 18,3 tys. zł) oznacza utracone korzyści w kwocie od ok. 40 do 80 tys. zł" – podał ekspert HRE Investments.

Według Turka nie ulega wątpliwości, że ktoś za to wszystko będzie musiał zapłacić. "W pewnym stopniu nowe rozwiązania obciążą wyniki finansowe banków, ale nie powinniśmy mieć złudzeń - część kosztów zostanie przerzucona na klientów" - stwierdził analityk. (PAP)

lgs/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
kaczdzonjar
jak wygląda sytuacja banków? a no tak 2015 do 2021 po fali niskich stóp% banki podnosiły opłaty za rózne duperele i tym samym pokazując wyniki w 2021 roku okazało się że sa rekordowe - same banki się tym chwaliły - mbank, pkobp etc... teraz ich wpływy z odsetek się podwoiły za sprawą jaszczembia i jego blond-diablic. o ile wiem opłaty jak wygląda sytuacja banków? a no tak 2015 do 2021 po fali niskich stóp% banki podnosiły opłaty za rózne duperele i tym samym pokazując wyniki w 2021 roku okazało się że sa rekordowe - same banki się tym chwaliły - mbank, pkobp etc... teraz ich wpływy z odsetek się podwoiły za sprawą jaszczembia i jego blond-diablic. o ile wiem opłaty pozostały nie zmienione - jakie zyski będą miały banki za 2022? nawet przy wstrzymaniu spłaty 4 rat w roku? = polecam matematykę z końca 8 klasy na pewno wystarczy do obliczeń.
zwykly-pionek
Ty chyba jesteś z banku, że takie bzdury piszesz. Wszędzie w EU banki mają mniejsze prowizje, marże, stopy% zerowe i im się opłaca.
https://finanse.wp.pl/w-polsce-558-tys-zl-odsetek-od-kredytu-w-niemczech-132-tys-zl-szokujace-dysproporcje-6758068019096160a
januszz72
Nie zastanawiajcie się tylko korzystajcie z wakacji kredytowych!!! Prosty przykład (mój kredyt): płacę 2200,00 miesięcznie z czego 650,00 to kapitał a 1550,00 to odsetki. Biorąc 8 miesięcy wakacji "zaoszczędzam" 17600,00 i wydłużam kredyt o 8 miesięcy. Z "zaoszczędzonych" pieniędzy nadpłacam kapitał co mi skraca Nie zastanawiajcie się tylko korzystajcie z wakacji kredytowych!!! Prosty przykład (mój kredyt): płacę 2200,00 miesięcznie z czego 650,00 to kapitał a 1550,00 to odsetki. Biorąc 8 miesięcy wakacji "zaoszczędzam" 17600,00 i wydłużam kredyt o 8 miesięcy. Z "zaoszczędzonych" pieniędzy nadpłacam kapitał co mi skraca okres kredytowania o 27 miesięcy - czyli tak naprawdę nic nie robiąc skracam sobie "pierwotny" termin spłaty o 19 miesięcy (27 miesięcy z nadpłaty - 8 miesięcy z przedłużenia kredytu). Te 27 miesięcy to spłata kapitału kredytu (17600,00 / 650,00 = 27). Korzystajcie z prezentu.
Przed chwilą przeczytałem, że panu (z premedytacją piszę z małej litery) Glapińskiemu nie podoba się że wakacje kredytowe będą dla wszystkich. Kiedy w końcu zniknie podział na równych i równiejszych??? Dlaczego nie mogliby równo korzystać z tego ludzie którzy pracują więcej i ciężej od narzekających i czekających na pomoc Państwa. Banki na tym nie stracą - po prostu mniej zarobią.
jsunday
Wygląda na to, że skończył się czas, kiedy z rynku znikało praktycznie wszystko, co zaoferowali deweloperzy. Dziś coraz częściej sięgają po obniżki, by przyciągnąć nowych klientów

Jak pisze wyborcza.biz, np. w Warszawie jeden z deweloperów oferuje rabaty sięgające nawet 42 tys. zł za mieszkanie. "W przypadku mieszkania
Wygląda na to, że skończył się czas, kiedy z rynku znikało praktycznie wszystko, co zaoferowali deweloperzy. Dziś coraz częściej sięgają po obniżki, by przyciągnąć nowych klientów

Jak pisze wyborcza.biz, np. w Warszawie jeden z deweloperów oferuje rabaty sięgające nawet 42 tys. zł za mieszkanie. "W przypadku mieszkania 48-metrowego firma ta proponuje obniżkę w wysokości 650 zł na metrze" – czytam

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/nieruchomosci/deweloperzy-zaczynaja-dawac-rabaty-na-mieszkania-jeden-oferuje-robota-kuchennego/rr529cf?utm_source=fb&utm_medium=social&utm_campaign=fb_bi&fbclid=IwAR0ctkPHAndJptT4ajvBU9xcGYvDyiWW9VbzdzTu8dvgkbEDTZYWG_sJuXk
kazikwaw
Wakacje kredytowe mają być dostępne w 2022 i w 2023 roku. Pod koniec roku 2023 będą wybory i od 2024 roku żadnego wsparcia już nie będzie. Jeśli myślisz o wakacjach kredytowych lepiej zostaw część środków właśnie na spłatę kredytu od 2024 roku.
zwykly-pionek
Należy zabrać BANKOM część ich OGROMNEGO ZYSKU z podwyżek stóp %. Powinny być wakacje kredytowe dla wszystkich kredytów opartych na Wibor itp. Dzięki temu najemcy mieszkań nie dostaną podwyżek cen najmu,nie będą musieli iść po podwyżki pensji i unikniemy spirali placowo cenowej.
kazikwaw
Generalnie koledze polecam: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/198037/ekonomia
Przed zabieraniem głosu na tematy, o których nie ma się pojęcia.

Poza tym widzę kolega mocno zakredytowany? ;-) Jeśli nie w smak ci pieniądze banku (za których udostępnienie pobiera należne wynagrodzenie nazywane oprocentowaniem), nie trzeba było
Generalnie koledze polecam: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/198037/ekonomia
Przed zabieraniem głosu na tematy, o których nie ma się pojęcia.

Poza tym widzę kolega mocno zakredytowany? ;-) Jeśli nie w smak ci pieniądze banku (za których udostępnienie pobiera należne wynagrodzenie nazywane oprocentowaniem), nie trzeba było brać nieruchomości na kredyt. Podpisałeś umowę, więc w czym problem? Pacta sunt servanda.
johnnygalt
Już widzę jak banki wprowadzą bonusy za nie skorzystanie z wakacji kredytowych.
encjusz
Zastanawiam się czy to opłaca się na zasadzie nie płacę raty ale następnego dnia nadpłacam kredyt o wysokość raty. Plusem takiego rozwiązania było by spłacenie ratą 100% kapitału, w momencie gdy większość kredytobiorców obecnie spłaca głównie odsetki.

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki