REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Greenspan: Mamy dwie bańki - na akcjach i na obligacjach

2018-02-01 08:22
publikacja
2018-02-01 08:22

Alan Greenspan pożegnał się z Rezerwą Federalną 12 lat temu jednak jego głos wciąż silnie rezonuje w środowiskach finansowych na całym świecie. Nestor bankowości centralnej po raz kolejny przypomniał, że sytuacja na rynkach nie jest zdrowa.

fot. Yuri Gripas / / FORUM

- Mamy dwie bańki. Jest bańka na akcjach i jest bańka na obligacjach. Ostatecznie ta druga będzie sprawą krytyczną, lecz w krótkiej perspektywie nie jest tak zła. Zmierzamy jednak w kierunku wzrostu długoterminowych stóp procentowych, a to ma bardzo istotny wpływ na całą strukturę gospodarki – powiedział Greenspan w wywiadzie dla Bloomberg TV.

Więcej o rosnących rynkowych stopach procentowych przeczytasz w artykule „Fed nie podniesie stóp. One same rosną”. Warto przypomnieć, że wczoraj Rezerwa Federalna nie podniosła stóp procentowych.

Były przewodniczący Rezerwy Federalnej zwrócił uwagę na rosnący dług USA, który w najbliższym czasie zwiększyć mogą działania zapowiedziane przez Donalda Trumpa w przemówieniu o stanie Unii.

- Relacja długu do PKB niebawem przekroczy poziomy z czasów II wojny światowej. To ekstremalna sytuacja. Myślę, że nie przywiązujemy do tego należytej wagi – dodał Greenspan. Jak dodał, martwi go także nieustanny spadek oszczędności prywatnych w amerykańskiej gospodarce.

92-letni ekonomista nie chciał skomentować kończącej się kadencji Janet Yellen, którą w fotelu przewodniczącego od dziś zastąpi Jerome Powell, wskazany na to stanowisko przez Donalda Trumpa. Jak stwierdził Greenspan, niepisaną zasadą jest, że poprzedni szefowie Fedu nie komentują polityki prowadzonej przez ich następców.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (21)

dodaj komentarz
open_mind
Znaczy, kiedy zaczynają hycać z okien, ?
xiven
ten Pan już raz się publicznie przyznał że bardzo się mylił w swoich poglądach w przeszłości
open_mind
A tymczasem: Na Ławicy w Poznaniu lądował amerykański rządowy samolot ! Pewnikiem przylecieli kasę pożyczyć. A przepraszam – Dług sprzedać !
open_mind
Paliwo oczywiście zatankują na kredyt jak i całe koszty pobytu! Ludzie kupuj-ta Dług USA. Dług to pieniądz, według tego mocarstwa królestwa długu i propagandy.
open_mind odpowiada open_mind
Moderator: To są oficjalne słowa Polskiego przedstawiciela rządu o tej łasce: Nie usuwaj ja tylko przypominam, a więc: ciekawe czy nasi politycy będą im znowu robić łaskę Sikorskiego!
open_mind
W tym temacie wszystko już wszystko zostało powiedziane! A arogancja ekonomiczna zostanie pokarana. Ignorowanie zjawiska nie jest równoznaczne z jego nieistnieniem. Czas wyrównana nadejdzie, bo to nie jest już od dawna normalny system. Korupcja w świecie bankowości nie będzie przecież trwała wiecznie. Pozdrawiam
open_mind
Wypadek republikańskich kongresmanów i - FISA memo. Przypadek. Dużo ludzi te dwie sprawy łączy! CIA ma długie łapy. Ja bym to nazwał Chińskim ostrzeżeniem przed upublicznieniem tego memo.
open_mind odpowiada open_mind
Memo może prowadzić do między innymi zwolnienia i ukarania Muellera. Przypominam w myśl prawa USA kto prowadzi dochodzenie i fabrykuje fałszywe rządowe dokumenty podlega karze minimum 10 lat odosobnienia.
open_mind odpowiada open_mind
Tak w obecnej „memo” sytuacji – dla was wynajęty pociąg pod specjalnym nadzorem z republikanami i ich rodzinami wpada na śmieciarkę, to dla was wypadek – przypadek?!

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki