REKLAMA

Gowin: Jedyną alternatywą dla rządu Zjednoczonej Prawicy są przedterminowe wybory

2021-04-21 10:23
publikacja
2021-04-21 10:23
Gowin: Jedyną alternatywą dla rządu Zjednoczonej Prawicy są przedterminowe wybory
Gowin: Jedyną alternatywą dla rządu Zjednoczonej Prawicy są przedterminowe wybory
fot. ASW / / ArtService

Jedyną alternatywą dla rządu Zjednoczonej Prawicy są przedterminowej wybory - tak o ewentualnej koalicji z opozycją mówił w środę podczas briefingu lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin. Przekonywał, że stabilną większość może zapewnić obecnie tylko Zjednoczona Prawica.

Gowin pytany, czy byłby gotowy poprzeć "rząd przejściowy opozycji" odparł, że "arytmetyka, ale także wartości są jednoznaczne". "Polska potrzebuje spójnego, sprawnego rządu mającego za sobą stabilną większość parlamentarną. Taką stabilną większość może, chociaż ostatnio różnie z tym bywa, zapewnić tylko jeden obóz - obóz Zjednoczonej Prawicy" - mówił.

Lider Porozumienia dodał, że nie spodziewa się przedterminowych wyborów. Ocenił, że obecnie należy skoncentrować się na walce z pandemią i przywrócenia rozwoju gospodarczego.

"W tym parlamencie jedyną alternatywą dla rządu Zjednoczonej Prawicy są przedterminowe wybory" - stwierdził Gowin.

Pytany, czy chciałby wciąż tworzyć wspólne listy z PiS, odparł, że wierzy, że do 2023 r. Zjednoczona Prawica będzie rządzić. "Co będzie po roku 2023 za wcześnie przesądzać" - mówił Gowin.

Dopytywany, czy nie odbiera jako "policzek" fakt, że nie odwołano ministrów, których Porozumienie wykluczyło ze swoich szeregów, odparł, że "do polityki trzeba podchodzić w sposób powściągliwy".

"Niezmiennie zwracamy uwagę naszym partnerom koalicyjnym z PiS, że istotne elementy, nie tylko ten jeden, ale istotne także inne elementy umowy koalicyjnej są niezrealizowane i liczymy na to, że zostaną zrealizowane w najbliższych dniach, tygodniach czy miesiącach" - mówił Gowin.

Gowin podczas konferencji prasowej w Sejmie przypomniał, że jego ugrupowanie w ubiegłym tygodniu miało swoją konwencję, która była - jak mówił - pierwszym krokiem w budowaniu potencjału programowego oraz rozbudowie potencjału politycznego i organizacyjnego Porozumienia.

"Już wkrótce odbędzie się seria piętnastu konferencji programowych" - przekazał wicepremier i dodał, że odpowiedzialny za ich organizację jest wiceprezes Porozumienia, wiceszef MON Marcin Ociepa podkreślając, że "przede wszystkim jest głównym organizatorem kongresu programowego, który odbędzie się na przełomie maja i czerwca".

Jak zaznaczył, "jesteśmy przekonani, że polskiej polityce potrzebne jest takie tchnienie nowych idei, nowych wartości, tchnienie nowych pomysłów, potrzebni są także nowi ludzie, którzy pojawiają się w orbicie Porozumienia".

"Jestem przekonany, że dzięki tej pracy programowej, którą w tej chwili wykonujemy, i obóz Zjednoczonej Prawicy będzie mógł lepiej zmierzyć się z tymi nowymi, trudnymi jeszcze do niedawna do przewidzenia wyzwaniami, i równocześnie te wartości konserwatywne, wartości chrześcijańsko-demokratyczne, wartości wolnorynkowe w sferze w gospodarczej, a więc to wszystko, co pod względem programowym reprezentuje Porozumienie, będzie mogło szerzej trafić do przekonania Polakom" - mówił Gowin.

Wiceprezes Porozumienia zapowiedział, że pierwsza z konferencji tematycznych odbędzie się 6 maja w Opolu i będzie poświęcona polityce zagranicznej. "Każda kolejna (konferencja) będzie odbywać się w różnych częściach naszego kraju i będą poświęcone różnym tematom z perspektywy krajowej lub europejskiej, globalnej. Będą nas one prowadzić do wielkiego finału, jakim będzie kongres programowy" - stwierdził Ociepa.

Dodał, że w panelach podczas konferencji mają uczestniczyć zarówno politycy, jak i eksperci.

Ociepa dodał, że na kongresie programowym, który ma się odbyć w Warszawie zostanie zaprezentowany finał prac programowych. "Książeczkę programową, w której znajdziecie państwo poglądy, pomysły Porozumienia Jarosława Gowina dla poszczególnych polityk publicznych na przyszłość; co teraz jeszcze w trakcie pandemii, ale także na to co będzie na pandemii" - mówił.

"Chcemy przedłożyć Polkom i Polakom konkretny program Porozumienia Jarosława Gowina, nie w trybie wyborczym, bo nie spodziewamy się póki co wyborów, najbliższe są w 2023 roku jeśli się nic nie zmieni. W związku z tym jest to najlepszy czas na rozmowę spokojną, merytoryczną, programową nie w trybie kampanii wyborczej, tylko prawdziwej refleksji na temat tego, jakie wyzwania stoją przed nami w najbliższym czasie" - stwierdził Ociepa.

autor: Mateusz Roszak, Piotr Śmiłowicz, Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
antek10
Blefuje. Panie Gowin z takimi sondażami widać że jestescie w opozycji. Wiec po co ten cyrk odstawiacie?
1a2b
Mam nadzieję, że ZP szybko się pozbędzie odpadów z szajki P0.
zenonn
W 2007 Kaczyński chciał się pozbyć przystawek. Oczekuję powtórki.
jag63
Opozycjo !
Bez pośpiechu.
Bez nerwów.

Oni sami zgniją.
Tyle, że zaczadzony Suweren musi to odczuć na własnej d....

.
dzo_bajden
które to są te "wartości wolnorynkowe"?
ogromne rozdawnictwo? dopłaty do kredytów? inflacja? deficyt, dług? obajtki w spolkach skarbu? dodruk pieniadza?
lorelie
"dodał także że do 2023 roku raczej nam nie grożą.. i że nie będzie wspierał opozycji" ale o tym autor w swojej manipulacji nie wspomniał...
jes
A wspomniał o odwołanym głosowaniu w sprawie likwidacji OFE?
Ty jak TVPiS, wybierasz tylko to co jest ci na rekę.
jes
Koledzy z biurek obok pośpieszyli ze stawianiem plusików :)
darius19
"lorelie" cytaty mowiace wiele:
"lorelie 2021-04-21 jedynie Łukaszenka jest gwarantem tego że nasza granica z agresywną Rosją nie będzie 7 razy dłuższa. ktoś kto chce jego usunięcia jest zdrajcą interesów Polski"
"lorelie2021-04-20 cały świat odwra się od USA i żydow za ich awanturniczą
"lorelie" cytaty mowiace wiele:
"lorelie 2021-04-21 jedynie Łukaszenka jest gwarantem tego że nasza granica z agresywną Rosją nie będzie 7 razy dłuższa. ktoś kto chce jego usunięcia jest zdrajcą interesów Polski"
"lorelie2021-04-20 cały świat odwra się od USA i żydow za ich awanturniczą politykę i ciągle wojny. Są spychani na margines ale mają dolara...i nie jest to takie proste. 500 tyś ofiar w Iraku 300 tyś w Syrii... tylko Trump nie wywołał wojny" Rosja to tez ich metody. Zamet, dezinformacja.....
acdc
Panie Gowin jest takie powiedzenie: "Walk the talk". Co innego Pan mówi a co innego robi. Skąd przekonanie, że ktoś to kupi? może warto w końcu się okreslić czy wolny rynek czy system narodowo-socjalistyczny....

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki