REKLAMA

Gorąco w hipotekach – sprzedaż najwyższa od 2008 r.

Michał Kisiel2019-08-12 13:56analityk Bankier.pl
publikacja
2019-08-12 13:56

Rekordy na rynku kredytów hipotecznych – w II kw. 2019 r. do kredytobiorców trafiło 16,5 mld zł. To najwięcej od 42 kwartałów, czyli przedkryzysowej „górki” w 2008 r. Zaskoczyła również liczba nowych kontraktów – 59 tys. sztuk.

Ostrożniejsze podejście banków do oceny zdolności kredytowej i rosnące ceny nieruchomości nie zahamowały rynku kredytów hipotecznych. Z najnowszego raportu AMRON-SARFiN podsumowującego II kwartał roku wyłania się zaskakujący obraz. Poziom akcji kredytowej był najwyższy od 42 kwartałów, czyli od końcówki ostatniej hossy mieszkaniowej w 2008 r.

fot. / / YAY Foto

W okresie od kwietnia do końca czerwca 2019 r. banki udzieliły 59,3 tys. kredytów hipotecznych. To najwięcej od 31 kwartałów. W porównaniu z początkiem roku sprzedaż skoczyła ilościowo o 17,24 proc., a w zestawieniu z analogicznym okresem 2018 r. o 10,5 proc.

Jeszcze bardziej imponujące wzrosty widać w wartości finansowania. Do kredytobiorców trafiło niemal 16,5 mld zł. To o 20,95 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2019 r. i 19,67 proc. więcej niż w II kwartale 2018 r.

fot. / / AMRON-SARFiN

Kredyty mieszkaniowe w złotych stanowiły 98,58 proc. wartości nowych zobowiązań. Udział franka szwajcarskiego wyniósł 0,01 proc., a euro – 0,98 proc. Inne waluty odpowiadały za 0,43 proc. wolumenu akcji kredytowej w II kwartale.

Średnia kwota kredytu znowu w górę

Niemal 278 tys. zł – tyle wynosiła średnia kwota nowego kredytu w złotych w ostatnim zakończonym kwartale. Od dłuższego czasu wskaźnik ten rośnie systematycznie, co potwierdzają także dane z zapytań kierowanych przez kredytodawców do Biura Informacji Kredytowej.

fot. / / AMRON-SARFiN

Ponad 27 proc. nowych umów opiewało w II kw. na kwotę w przedziale od 100 do 200 tys. zł. 29 proc. mieściło się w widełkach 200-300 tys. zł. Wyraźnie wzrósł udział zobowiązań w kolejnych przedziałach, do granicy 1 mln zł.

Nadal najwięcej kredytów udziela się osobom wnoszącym stosunkowo niski wkład własny. Zobowiązania ze wskaźnikiem LTV powyżej 80 proc. stanowiły 43 proc. sprzedaży w II kwartale 2019 r. To o 2,76 pp. mniej niż w poprzednim kwartale, ale o 1,48 pp. więcej niż przed rokiem.

fot. / / AMRON-SARFiN

Pod względem okresu kredytowania nie zaszły znaczące zmiany. Niemal 61 proc. nowych kontraktów podpisywano na 25-35 lat spłaty. Trzy kredyty na dziesięć mają być spłacane w okresie od 15 do 25 lat.

W raporcie AMRON opisującym sytuację na rynku hipotek w pierwszych trzech miesiącach 2019 r. wspomniano, że pod względem wartości sprzedaży obecny rok może okazać się lepszy niż rekordowy 2018 r. Wyniki z kolejnego kwartału wzmacniają tę hipotezę.

„Potwierdza się moja prognoza sprzed trzech miesięcy, że wolumen tegorocznej akcji kredytowej będzie wyższy niż przed rokiem, ale skala przekroczenia tego wyniku może zaskoczyć! Nie wierzyłem natomiast, że uda się powtórzyć liczbę udzielonych przed rokiem kredytów. Jeszcze jeden taki kwartał i moja wiara w tym zakresie może ucierpieć” – komentuje w raporcie dr Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (60)

dodaj komentarz
baetky
Kupować dla siebie czy czekać i wynajmować? Jeśli będą spadki to 10%, nie wiadomo kiedy...
m1410
Drugi kwartał przyniósł rekordowy wzrost pozwoleń na budowę.

Drugi kwartał przyniósł rekordowy wzrost pozwoleń na budowę. Tymczasem na rynku sprzedaży mieszkań ceny transakcyjne w największych polskich miastach nie przestawały rosnąć, co skutkuje stopniowym spadkiem średniej powierzchni użytkowej kupowanych lokali. Ludzie
Drugi kwartał przyniósł rekordowy wzrost pozwoleń na budowę.

Drugi kwartał przyniósł rekordowy wzrost pozwoleń na budowę. Tymczasem na rynku sprzedaży mieszkań ceny transakcyjne w największych polskich miastach nie przestawały rosnąć, co skutkuje stopniowym spadkiem średniej powierzchni użytkowej kupowanych lokali. Ludzie muszą się zadłużać na coraz wyższe kwoty.
--------------------------------------------------------------------
to z interii dla wszykich którzy co miesiąc wieszczą kryzys, kto nie kupił przegrał życie i będzie albo wynajmował albo mieszkał z mamą
muhh5
a Januszku drogi, wyjaśnisz w jaki sposób wynajem to przegranie życia? Na całym świecie się wynajmuje mieszkania i nikt tam nikomu nie mówi, że przegrał życie. Ale widzę, że Ty jesteś ponad tych wszystkich ludzi i jesteś wielkim wygranym, gdyż kupiłeś mieszkanie za dwukrotność wartości rynkowej.
misiosnechacz
Zobaczymy czy inflacja wymusi podwyżkę stóp procentowych. Im większe zadłużenie w chwili podniesienia stóp tym gorzej odbije się to na gospodarce. Więcej kredytów pójdzie do góry, co oznacza mniej kasy na konsumpcję w budżecie. Jak podwyżek będzie więcej to mogą pojawić się problemy z obsługą zadłużenia. Czyli potencjalny mały krach.
m1410
chyba nie śledzisz na bieżąco, mimo inflacji powyżej celu inflacyjnego RPP mało tego że nie chce podwyższać, myśli o obniżeniu stóp gdyby spowolnienie gospodarcze dotarło do Polski z Niemiec, spadek inflacji w strefie euro pociągnie polską inflację w dół, o podwyżce stóp można zapomnieć
kmierz
"Do końca roku ceny w stolicy przekroczą 10 tys. zł za mkw."

Jakiś artykuł z 2008 roku odkopałeś? Bo to na pewno nie jest o Warszawie, w której od 5 kwartałów spadają na RW ceny transakcyjne, a na RP od roku stoją w miejscu.
jasiek2017
hahahahhahhaaa dupka boli, ze wszelkie czarne scenariusze ida do bani? Moze warto przeprosic sie z rynkiem ?

link
wuwuwu.housemarket.pl/rynek_mieszkaniowy/101/do_konca_roku_ceny_w_stolicy_przekrocza_10_tys_zl_za_mkw,19422.html
kmierz odpowiada jasiek2017
Dobre, naprawdę fajnie się czyta taką beletrystykę. Tylko u Sapkowskiego Geralt miał większy miecz.

Powrót do rzeczywistości: https://www.nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/ceny_mieszkan.xls?v=2018q2. Zakładka "Rynek wtórny", kolumna AM.
set79 odpowiada kmierz
Proszę bardzo jak komuś za drogo to tutaj ma są mieszkania w Warszawie w rewelacyjnych cenach ( prawie o 3000 PLN taniej za m2 niż w kolumnie AM ;)
https://rynekpierwotny.pl/oferty/novisa-development-sp-z-oo-sp-j/ogrody-przyjaciol-3-warszawa-bialoleka-szamocin-9173/#search
https://rynekpierwotny.pl/oferty/novisa-development-
Proszę bardzo jak komuś za drogo to tutaj ma są mieszkania w Warszawie w rewelacyjnych cenach ( prawie o 3000 PLN taniej za m2 niż w kolumnie AM ;)
https://rynekpierwotny.pl/oferty/novisa-development-sp-z-oo-sp-j/ogrody-przyjaciol-3-warszawa-bialoleka-szamocin-9173/#search
https://rynekpierwotny.pl/oferty/novisa-development-sp-z-oo-sp-j/ogrody-przyjaciol-3-warszawa-bialoleka-szamocin-9173/#search
anna_domagalczyk
A jakieś raporty o sprzedaży mieszkań za II kw. ktoś już widział?
Ciekawe byłoby porównanie akcji hipotecznej ze sprzedażą. Wtedy okazałoby się ile z tego idzie na refinansowanie a ile na zakupy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki