Godne emerytury tylko dla wybranych

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że tylko radykalna reforma systemu emerytalnego zapewni Polakom spokojną starość. Tyle że przedstawiony przez niego program nie obejmie ponad 1/3 zatrudnionych. 

(fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM)

Automatyczne oszczędzanie w III filarze emerytalnym ma dotyczyć wyłącznie pracujących w sektorze prywatnym. Nie obejmie więc np. urzędników, nauczycieli czy policjantów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Dlaczego? Powód jest prozaiczny. Plan Morawieckiego przewiduje, że część środków na emerytury będzie pochodziła od pracodawców. A w budżecie nie ma ekstra pieniędzy na to, by wsparcia na przyszłość swoim pracownikom udzieliło państwo.

Pracownicze Plany Kapitałowe

Na początku lipca wicepremier Morawiecki przedstawił "jeden z filarów budowy polskiego kapitału" - Pracownicze Plany Kapitałowe. Ma to być system dobrowolnych programów emerytalnych w sektorze przedsiębiorstw w ramach II filaru systemu emerytalnego.

W przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju dokumencie czytamy, że w programie mogą wziąć udział przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 19 pracowników. Pracownicy będą do PPK zapisywani automatycznie, a pracodawca będzie miał obowiązek zaprezentować program zatrudnionym. Pracownik będzie mógł z udziału zrezygnować w ciągu trzech miesięcy. Zarządzaniem PPK miałby się zajmować Polski Fundusz Rozwoju.

Składka pracownika na Pracowniczy Plan Kapitałowy ma wynosić 2 proc. Będzie mógł też zadeklarować do 2 pp. dodatkowej składki, a gdy rozlicza PIT z niepracującą osobą w gospodarstwie domowym – kolejne 2 pp. Wkład ze strony pracodawcy to 1,5 proc., z możliwością dodatkowego dobrowolnego 1 pp. Swój udział będzie miało też państwo, którego wkład wynosić będzie 0,5 proc.

Czytaj więcej: "Pracownicze Plany Kapitałowe".

(PAP)

jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~JA

PIS niech nie uwzględni stażu pracy to następne wybory pokażą gdzie ich miejsce

! Odpowiedz
0 0 ~JA

PIS niech nie uwzględni stażu pracy to następne wybory pokażą gdzie ich miejsce

! Odpowiedz
0 4 ~-max

Czy najnizsza emerytura powinna byc nizsza ,od kosztow utrzymania skazanego w wiezieniu.Jak to skomentuja poslowie ,rzad i reszta spoleczenstwa.

! Odpowiedz
0 3 ~-kowalski

Panie minister ludzie wegetuja a tu 3filar dla kogo dla was itp,pokazcie jak sie zyje za 1000zl.PAN BOG to ma stalowe nerwy,ale na sadzie ostatecznym kazdy beknie

! Odpowiedz
0 4 ~antylewak

Socjalista to taki osobnik, który kombinuje aby sam skorzystać niewiele dając z siebie i aby za tą korzyść zapłacił ktoś inny czy cała społeczność. Tak samo jest z emeryturami.

! Odpowiedz
0 6 ~Mobi

Państwo dopłacić z tego co wcześniej zabierze strach się bać znów moimi pieniędzmi będą zarzadzac urzędnicy

! Odpowiedz
1 7 ~obserwator

Godna dla tych co po 15-latach sa wypaleni zawodowo a potem pracuja jeszcze na dwoch etatach procz emerytury z bronia majac do czynienia w ochronie jakos nie przeszkadza im to wykwalikowani ochraniarze a Ty gdybys chcial miec bron to zaden komendant policji nie podpisze zgody zarezerwowane tylko dla nich

! Odpowiedz
0 16 ~Basia

Już raz to przechodziłam i dostałam mniej niż wpłaciłam .
Rząd się zmieni i znów zostaniemy z niczym

! Odpowiedz
0 13 ~Autor

Ameryki nie odkryłeś. Największy problem każdego systemu emerytalnego tworzonego przez rząd jest fakt, iż to właśnie rząd jest organem decyzyjnym i w każdej chwili może odebrać obywatelom wszystko bez ich zgody np. OFE.Smutne ale prawdziwe.

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne