George Soros: Chiny są zagrożeniem dla Europy

2020-05-29 13:47
publikacja
2020-05-29 13:47

Chiny są zagrożeniem, Xi Jinping jest dyktatorem - stwierdził w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" miliarder i filantrop George Soros. Dodał, że państwa Unii powinny porzucić naiwne przekonanie o konieczności bliskiej współpracy z Pekinem.

/ fot. Brendan McDermid / FORUM

W opublikowanym w piątek na łamach "Repubbliki" i niemieckiego "Die Welt" wywiadzie, założyciel Open Society Foundations przedstawił swoją opinię na temat relacji z ChRL oraz przyszłości Unii Europejskiej. Soros stwierdził, że choć wielu ludzi wciąż jest przekonanych o konieczności zachowywania bliskich stosunków z Chinami, on sam ma przeciwne zdanie.

"Jest dla mnie oczywiste, że Chiny są zagrożeniem (...). Xi jest dyktatorem, który ustanowił reżim oparty o zasady całkowicie sprzeczne z tymi Unii Europejskiej. Ale to nie jest jeszcze jasne dla państw UE, ani dla przemysłu, szczególnie w Niemczech, który postrzega Chiny jako partnera ekonomicznego" - stwierdził amerykański miliarder urodzony na Węgrzech.

Jak dodał, wielu w Europie nie zdaje sobie sprawy, że uzależnienie krytycznej infrastruktury od chińskich technologii czyni państwa zdanymi na chiński reżim i podatnymi na szantaż.

Zaznaczył jednak, że w pewnych obszarach - jak w sprawie zmian klimatycznych i opracowania szczepionki na Covid-19 - współpraca z Państwem Środka jest konieczna.

Soros skomentował również zaproponowany w środę przez KE fundusz odbudowy europejskiej gospodarki wart 750 mld euro. Jak stwierdził, jeśli Unii nie uda się przyjąć programu na skutek sprzeciwu tzw. skąpej czwórki, grozi jej upadek.

"To nie jest kwestia teoretyczna, ale tragicznie realna możliwość" - ocenił.

Jak dodał, Unia powinna zrobić wszystko, aby nie dopuścić, by Włochy wystąpiły ze wspólnoty śladem Wielkiej Brytanii. Soros przyznał jednocześnie, że Italia była w przeszłości źle traktowana, m.in. w sprawie kryzysu migracyjnego. (PAP)

osk/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (37)

dodaj komentarz
1a2b
a Soros to się publicznie wypowiada w takich sprawach jako kto? rzekomy filantrop? spekulant giełdowy? organizator nielegalnego przemytu ludzi z Afryki do Europy? Kto to właściwie jest?
tergal
Niedawno to samo opowiadał o rządach Orbana na Węgrzech - pokrętny, stary bajgiel :)
burzawa
"Soros przyznał jednocześnie, że Italia była w przeszłości źle traktowana, m.in. w sprawie kryzysu migracyjnego." Przecież swoimi pieniędzmi na transopotach imigrantów łodziami z Afryki Soros sam sprowokował ten kryzys. A teraz na niby współczuje Włochom z powodu jego skutków. Co za perfidny masoński typ!
ravauw
sprowokował, ale zapomnial, bo jest stary
tergal
Jak można ufać komukolwiek wywodzącemu się z tej grupy etnicznej?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj
"Fundacja Batorego" sie oburza :):):)
"Pecunia non olet"
Ale tu wyjatek
tindala odpowiada ajwaj
Nawet popsuty zegar dwa razy na dobę poprawnie pokazuje godzinę.
Czyli baju, baju, mój ajawaju :)

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki