REKLAMA

GPW się kurczy. Jest najgorzej od 7 lat

Adam Torchała2020-06-15 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-06-15 06:00
GPW się kurczy. Jest najgorzej od 7 lat
GPW się kurczy. Jest najgorzej od 7 lat
fot. Temstock / / Shutterstock

Choć pandemia koronawirusa przyniosła wzrost zainteresowania giełdą wśród inwestorów, GPW wciąż kuleje pod względem liczby notowanych spółek. Na giełdowy debiut decyduje się niewiele firm, częściej podejmowane są zaś decyzje o wycofaniu się z rynku. 

W tym tygodniu zapadła decyzja o wycofaniu z obrotu akcji Konsorcjum Stali. Tydzień wcześniej giełdę opuścił Indykpol, jedna z najstarszych spółek na polskiej giełdzie, która na GPW obecna była aż od 26 lat. Na GPW nie można już handlować też akcjami innego dinozaura - Orbisu. Trwa tam przymusowy wykup, a formalne wycofanie z obrotu powinno nastąpić na dniach. 

To ledwie trzy przykłady, obrazują jednak szerszy trend na GPW. Spółek z GPW po prostu ubywa. W tym roku na głównym rynku GPW przestało być notowanych już 7 podmiotów, a kilka następnych czeka w kolejce. Przed rokiem wycofań było 23, dwa lata temu rekordowe 25. Średnia dla wcześniejszych lat kształtowała się w pobliżu 10. Widać zatem znaczący skok w tej statystyce.

fot. / / Bankier.pl

Dodatkowo trend ten nałożył się na inny - posuchę na rynku debiutów. Dwa lata temu, po raz pierwszy od 2003 roku, całoroczna liczba debiutów wyniosła mniej niż 10 (dokładnie 7). Przed rokiem na GPW też pojawiło się 7 spółek. W tym roku, choć mamy już czerwiec, inwestorzy byli świadkami ledwie 1 debiutu i nie zapowiada się, by statystyka ta miała się wyraźnie poprawić. 

Spółek na GPW coraz mniej

Efekt? O ile przez zdecydowaną większość lat w historii GPW liczba debiutów przeważała nad liczbą wycofań (było tak nawet w kryzysie 2008-09), o tyle od 2017 roku proporcje się odwróciły. Przewaga wycofań nad debiutami oznacza zaś, że koniec końców spółek na giełdzie ubywa. W szczytowym momencie, w listopadzie 2016 roku, było ich na głównym parkiecie 488. Wówczas upadła jednak zasada, że z roku na rok na GPW spółek jest coraz więcej. Dziś na głównym parkiecie notowane są 443 spółki, czyli najmniej od sierpnia 2013 roku, więc niemal dokładnie 7 lat. Ubytek od szczytu wynosi blisko 10 proc. 

Brak debiutów to z jednej strony pokłosie istotnych obciążeń prawnych, wynikających z obecności na giełdzie oraz niskich stóp procentowych, które zwiększają atrakcyjność banków, jako źródła finansowania. Przez lata statystyki giełdowych debiutów napędzały też prywatyzacje, ostatnio trend jednak się odwrócił i firmy nie są prywatyzowane, a nacjonalizowane. Nieco chętniej spółki debiutują na NewConnect, ale i tam liczba spółek w ostatnim czasie spada.

fot. / / Bankier.pl

Duzi inwestorzy wycofują spółki

Wycofania z obrotu mają z kolei zazwyczaj dwa źródła. Pierwsze - rzadsze - to upadłość spółki. Tak z parkietem pożegnała się np. najstarsza spółka GPW, czyli Próchnik, a ostatnio Cube ITG. To jednak nie fala upadłości stoi za tak intensywnym wydłużaniem się listy spółek, które rezygnują z GPW. Drugi - najpopularniejszy - powód wycofywania to decyzja głównego akcjonariusza. Spółki bądź są przejmowane, bądź obecni akcjonariusze przestają dostrzegać sens w utrzymywaniu notowań.

I tak wspomniany Orbis opuści giełdę po wezwaniu AccorInvest Group. Baltonę przejmują Porty Lotnicze. W Konsorcjum Stali za wycofaniem spółki z obrotu stoi grupa indywidualnych akcjonariuszy, która skupiła wszystkie papiery firmy. Wycofanie z obrotu Indykpolu to z kolei efekt skupowania akcji przez Rolmex. W wielu przypadkach  - choć nie wszystkich - wycofań, jakie obserwujemy przez ostatnie lata, proces wykupu wspiera fakt przecenienia akcji i niskich wycen, które na GPW obserwowaliśmy jeszcze przed koronakryzysem.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (22)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Za dużo się kradnie, w cym bryluje samo państwo, za mało nowych frajerów. Giełda nie ma racji bytu w tym komunizmie. Banki zresztą też w stanie przedzawałowym.
olllo
Giełda to szulernia .Kupisz akcje A za jakiś czas ogłoszą przymusowy wykup i zostajesz goły i wesoły .To po prostu grabież .
staryznajomy
A PiSowski prezes GPW mówi, że wszystko jest okej. Krótka sprzedaż i inne manipulacje to tylko giełdowa rzeczywistość.
sel
Dojna zmiana robi interesy życia kosztem reszty , przymusowe wykupy i wyprzedaże akcji tylko dla swoich za bezcen..
olllo
Przymusowy wykup to nie wymysł PIS .Miejmy nadzieję że PIS zakończy to barbażyństwo . Przymusowy wykup można zrobić w uczciwy sposób , zapłacić tyle ile ktoś zapłacił , plus odsetki takie jak na lokacie .
jasiek2017
Wrócić ze starym bankierem, To co jest teraz nadaje sie do smietnika !
disnej2x
oj tam przynajmniej strony nie odswieza jak sie klika "wiecej komentarzy"
jarekzbyszek
Gospodarka się kurczy, to i giełda szoruje po dnie. Stać nas: miliard na Ostrołękę, 170 mln dla Szumowskiego.
sel
100mln na złoża metali na Pacyfiku , o których nikt nie wie gdzie są i czy są .. itd itp a RYdzyk to chyba przejmie cały Toruń niedługo za państwowe dotacje ..
loool
Proszę sobie sprawdzić to: https://www.fxmag.pl/artykul/wszystkie-pieniadze-swiata-na-jednym-diagramie . To mi dało dużo do myślenia, świat finansów to jedna wielka loteria. Nieprzebrane ilości pieniędzy leżą w zakładach poza realnym rynkiem. To są nieprzebrane ilości które cały czas szukają nowych możliwości Proszę sobie sprawdzić to: https://www.fxmag.pl/artykul/wszystkie-pieniadze-swiata-na-jednym-diagramie . To mi dało dużo do myślenia, świat finansów to jedna wielka loteria. Nieprzebrane ilości pieniędzy leżą w zakładach poza realnym rynkiem. To są nieprzebrane ilości które cały czas szukają nowych możliwości spekulacji.

Powiązane: Tylko u nas

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki