REKLAMA

GM: Rząd Wenezueli ukradł nam fabrykę

2017-04-20 08:50
publikacja
2017-04-20 08:50

Rząd Wenezueli nielegalnie przywłaszczył sobie fabrykę w Valencia - poinformował amerykański koncern General Motors. To nie pierwszy taki przypadek, gdy wenezuelskie władze konfiskują majątek produkcyjny.

/ fot. gm / Generalmotors.com

„Wczoraj fabryka należąca do General Motors Venezolana została nieoczekiwanie zajęta przez władze publiczne, uniemożliwiając przedsiębiorstwu normalne działanie. Ponadto część aktywów, w tym samochody, zostały nielegalnie zabrane z zakładu” – czytamy w oświadczeniu General Motors.

Amerykański gigant zamierza podjąć wszelkie kroki prawne, aby odzyskać skradzioną przez władze własność. Zdaniem GM działania wenezuelskiego rządu doprowadziły do „nieodwracalnych szkód” w spółce zatrudniającej prawie 2,7 tys. pracowników.

Nie jest to pierwszy przypadek gdy rząd Wenezueli siłą zajmuje własność prywatną. W 2014 roku władze w Caracas „tymczasowo” przejęły dwie fabryki należące do amerykańskiej firmy Clorox Co. Około 20 firm zgłosiło do międzynarodowego arbitrażu sprawy przeciwko Wenezueli po tym, jak należący do nich majątek został znacjonalizowany.

Wenezuela – jeszcze pod koniec XX wieku – najbogatszy kraj Ameryki Południowej – boryka się z zapaścią gospodarczą. Po latach wprowadzania „boliwariańskiego socjalizmu” kraj znalazł się w ruinie. PKB spada w tempie do 10% rocznie, a Wenezuelczycy pogrążają się w nędzy.

Generowana przez władzę hiperinflacja w połączeniu z urzędową kontrolą cen doprowadziły do dobrze nam znanych „przejściowych” braków w zaopatrzeniu sklepów. Wenezuelska waluta stała się bezwartościowa, biznes nie jest w stanie importować surowców i komponentów, a kraj stoi na skraju bankructwa.

KK/Reuters

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (70)

dodaj komentarz
~ba
Ze wzgledu na tani koszt produkcji gm tam funkcjonuje. ..
~Krystian
Syn Rand pisała o tym już na początku XX wieku w książce Atlas Zbuntowany (książka falularna- polecam, przeczytajcie jednak najpierw Źródło tej samej autorki). Świetne książki!
~jusef_bonk
i dobrze krwiopjcom ubogich panstw
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Dżejms
Nam jeszcze Niemcy z Ruskimi odszkodowań za wojnę i rabunek nie zapłacili. Co mnie interesuje GM? Jakaś kolejność chyba powinna być?
~sisio
I nie zapłacą. Za to my zapłacimy Izraelowi za mienie pożydowskie znacjonalizowane przez państwo po II WŚ.
~Reporter
Czyli Polska światową potęgą jak zajumamy te wszystkie obozy pracy wyzyskowej!
A pomyśleć. Taka Wenezuela posiada jedne z największych złóż ropy, i do czego biurokracja i sterowana gospodarka doprowadziła: Dzisiaj zajadają się flamingami i innymi egzotycznymi zwierzątkami. Niestety Europo będziemy mieli gorzej
Czyli Polska światową potęgą jak zajumamy te wszystkie obozy pracy wyzyskowej!
A pomyśleć. Taka Wenezuela posiada jedne z największych złóż ropy, i do czego biurokracja i sterowana gospodarka doprowadziła: Dzisiaj zajadają się flamingami i innymi egzotycznymi zwierzątkami. Niestety Europo będziemy mieli gorzej bo mniej egzotyki, chyba że nachodzców z grilla.
~Marta
to nie polityka Wenezueli, to Wielki Brat zaorał im państwo.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki