REKLAMA

Francuskie szampany muszą zniknąć z Rosji do końca roku

2021-11-01 06:00
publikacja
2021-11-01 06:00
Francuskie szampany muszą zniknąć z Rosji do końca roku
Francuskie szampany muszą zniknąć z Rosji do końca roku
fot. Vasily Gureev / / Shutterstock

Rosja wyznaczyła moratorium do 31 grudnia na wdrożenie zmian etykiet francuskich szampanów eksportowanych do Rosji na „wino musujące” – poinformował francuski minister ds. handlu Franck Riester.

Moratorium oznacza, że Francja uzyskała od Rosji dwa miesiące na wprowadzenie w życie rosyjskiego prawa zabraniającego producentom szampana używania tej nazwy własnej na etykietach pisanych cyrylicą.

To nie rozwiązuje wszystkich problemów, musimy definitywnie posunąć tę sprawę do przodu – zapewnił Riester, który podkreślił, że „rząd jest zdeterminowany, by chronić francuskich eksporterów, bronić naszych oznaczeń geograficznych i promować francuską doskonałość w rolnictwie”.

Nowelizacja rosyjskiego prawa o obrocie wyrobami alkoholowymi zobowiązuje od początku lipca br. dystrybutorów szampana do zamiany prestiżowej nazwy „szampan” na „wino musujące” na opisanej cyrylicą tylnej etykiecie butelek. Nazwa „szampanskoje” jest zarezerwowana dla rosyjskich producentów win musujących.

Ten zapis wywołuje silne oburzenie producentów i dystrybutorów szampana z francuskiej Szampanii, chcących chronić swoje produkty certyfikowane kontrolowaną nazwą pochodzenia (AOC), a także silne protesty kilku francuskich ministrów.

Międzybranżowy Komitet ds. Wina Szampańskiego (CIVC) na początku lipca doradził producentom szampana czasowe zawieszenie eksportu do Rosji. Jednak zalecił wznowienie dostaw do Rosji od 15 września. Francja od lat prowadzi działania na rzecz prawnej ochrony nazwy „szampan” i zarezerwowania jej tylko dla win musujących pochodzących z Szampanii.

Z Paryża Katarzyna Stańko 

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
HardMetal
łot i swiatowy prjobliem nastał...
marekpoznan
tow. ajwaj się cieszy, zresztą i tak tylko na ruskie sikacze go stać.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki