REKLAMA

Prawdziwy szampan tylko rosyjski. Putin "skazał" zagraniczne alkohole na wino musujące

2021-07-05 13:24, akt.2021-07-06 09:44
publikacja
2021-07-05 13:24
aktualizacja
2021-07-06 09:44

Prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował, że prawdziwy szampan jest tylko rosyjski, podpisując nowelizację ustawy, skazującą wszystkie zagraniczne wina z bąbelkami, łącznie z autentycznym szampanem z północno-wschodniej Francji, na etykietkę "wino musujące" - podają media nad Sekwaną.

Prawdziwy szampan tylko rosyjski. Putin "skazał" zagraniczne alkohole na wino musujące
Prawdziwy szampan tylko rosyjski. Putin "skazał" zagraniczne alkohole na wino musujące
fot. Mikhail Metzel / / TASS

Koncern wyrobów luksusowych LVMH, będący właścicielem tak słynnych marek, jak Ruinart, Dom Perignon czy Veuve Clicquot, ogłosił, że wstrzymuje transporty do Rosji, ale według dziennika "Le Monde" już zmienił zdanie.

Sprawa jest problemem dla producentów, którzy bardzo zazdrośnie strzegą swej "chronionej nazwy pochodzenia", ale nie chcą stracić ważnego rynku rosyjskiego.

Według części komentatorów decyzja Moskwy jest dyplomatyczna – chodzi zmniejszenie sankcji podjętych przeciw Rosji po aneksji Krymu.

Jak informuje Reuters, rosyjski krok wywołał wściekłość francuskich producentów szampana, którzy wezwali dyplomatów we Francji i Unii Europejskiej, aby doprowadzili do zmiany prawa.

Zgoda na warunki rosyjskie byłaby nie tylko zaprzeczeniem wieloletniej polityki związków producentów szampana, które włóczą po sądach każdego, kto ośmieli się użyć nazwy "szampan" albo choćby napisać, że wino wyprodukowano "metodą szampańską". Według portalu Nouvelles du Monde zmiana nazwy i etykietek wymagałaby nowej certyfikacji. To wszystko zajmuje czas i kosztuje dużo pieniędzy.

Jak informuje moskiewski korespondent "Le Monde", nowe prawo ma ułatwić promocję miejscowych win musujących, głównie z Krymu, którego aneksja w 2014 r. "przyniosła im drugą młodość" dzięki zespoleniu z rynkiem rosyjskim. Jak zauważa gazeta, "najważniejsza marka krymska +Nowyj Swiet+, należy do przyjaciela rosyjskiego prezydenta Jurija Kowalczuka".

"Le Monde" przypomina, że w Rosji od lat 30. XX w. "byle jakie wino z bąbelkami" może nazywać się "szampanskoje". Francuska telewizja CNews przypomina, że w 2016 r. ówczesny minister finansów Emmanuel Macron obiecał podczas wizyty w Moskwie, że w zamian za rezygnację z nazywania szampanem win rosyjskich "wszystko zrobi, by przyczynić się do zniesienia sankcji wobec Rosji".

"Ciekawe, czy pięć lat później Władimir Putin ponownie otwiera tę sprawę, po to by uzyskać częściowe zniesienie sankcji, które mnoży ostatnio Unia Europejska" – komentuje CNews.

Minister rolnictwa: Tylko Francja wytwarza prawdziwego szampana

Francuski minister rolnictwa Julien Denormandie powiedział we wtorek, że "szampan" to nazwa, którą wolno stosować dla win musujących z obszaru Szampanii na północnym wschodzie Francji, choć inne kraje czasami próbowały ją sobie przypisać.

Denormandie zareagował na przyjęcie w piątek w Rosji przepisów, które wymagają od zagranicznych producentów wina musującego, by właśnie tak opisywali swój produkt z tyłu butelki, podczas gdy producenci rosyjskiego "szampanskoje" mogą nadal używać tylko tego terminu.

"Można było sobie wyobrazić reakcję francuskich władz" - powiedział Denormandie Radiu Sud. "Słowo szampan pochodzi od tego pięknego regionu Francji, gdzie produkuje się szampana" - podkreślił.

Szampania to historyczna prowincja we Francji, położona w północno-wschodniej części kraju. Wchodzi w skład utworzonego w 2016 r. regionu administracyjnego o nazwie Grand Est, który wcześniej nosił nazwę Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia.

Decyzja Moskwy wywołała wściekłość producentów szampana, którzy wezwali w poniedziałek francuskich i europejskich dyplomatów do interwencji w tej sprawie.

"Pozbawienie mieszkańców Szampanii prawa do używania nazwy +szampan+ (cyrylicą) jest skandaliczne; jest to nasze wspólne dziedzictwo" - przekazali we wspólnym oświadczeniu Maxime Toubart i Jean-Marie Barillere, współprzewodniczący Komitetu Szampanii, zwanego również Międzybranżowym Komitetem ds. wina z Szampanii (CIVC). Zwrócili się oni do firm produkujących szampana o wstrzymanie do odwołania wszelkich wysyłek do Rosji.

Według Komitetu, podczas gdy wina z Szampanii zachowują wyłączne prawo do używania nazwy "champagne" w alfabecie łacińskim na głównej etykiecie, to nowe prawo zmusza je do rezygnacji z terminu "szampanskoje" na rzecz terminu "wino musujące" w cyrylicy na tylnej etykiecie. "Rosjanie nie czytają łaciny, czytają cyrylicę" - zaznaczył dyrektor generalny Komitetu Charles Goemaere.

Rosja jest dopiero 15. w kolejności rynkiem eksportowym dla szampana, z ok. 2 mln butelek ze 150 milionów sprzedawanych rocznie poza Francją, ale jest "stosunkowo dobrze wyceniany", ponieważ Rosjanie kupują dobre roczniki - wskazał Goemaere.

Przyjęcie nowelizacji ustawy w Rosji jest problemem dla producentów, którzy bardzo zazdrośnie strzegą swej "chronionej nazwy pochodzenia", ale nie chcą stracić ważnego rynku rosyjskiego. Według części francuskich komentatorów decyzja Moskwy jest dyplomatyczna – chodzi o zmniejszenie sankcji podjętych przeciw Rosji po aneksji Krymu. (PAP)

cyk/ tebe/

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
my_kroolik
Ruski szampan to jak trabant limuzyna - pojęcia wewnętrznie sprzeczne
ja3
W UE takich przypadków są tysiące i nic to nie zmienia. Pan Putin w swoim kraju może robić sobie co tylko chce.
samsza
widać kwerenda wykazała, że był jakiś Iwan na Krymie, twórca szampana
kwestionowanie tego to systemowy rasizm i homofobia
kwiecien2021
mistrzowie ekonomii - kiedy wy się douczycie jak działa świat. Putin zrobił to co robi UE. 2) Rosja to suwerenne państwo; 3) poczytajcie o kampaniach Rzymu albo gdzie wina są wyjątkowe a warunki wyjątkowo sprzyjające dla winorośli - dlaczego UE tak to zwalcza:)
4) no i jednak trzeba coś wiedzieć dlaczego w krajach UE mają winorośle
mistrzowie ekonomii - kiedy wy się douczycie jak działa świat. Putin zrobił to co robi UE. 2) Rosja to suwerenne państwo; 3) poczytajcie o kampaniach Rzymu albo gdzie wina są wyjątkowe a warunki wyjątkowo sprzyjające dla winorośli - dlaczego UE tak to zwalcza:)
4) no i jednak trzeba coś wiedzieć dlaczego w krajach UE mają winorośle zamiast lasów (maszty okrętowe) i reszty czego potrzeba do budowy okrętu i pszenicy
marekpoznan
No to ajwaj żłopiąc szczochy sowieckoje igristoje z etykietą "szampan" poczuje się jak panisko!
ajwaj_
jak tak sie dobrze czujesz
zlopaj dalej
ajwaj_
""uzyskać częściowe zniesienie sankcji, które mnoży ostatnio Unia Europejska" – komentuje CNews""

- sciema. Rosjanie nigdy o sankcjach nie mówili, nawet z Joe Bidetem w Genewie,
Efekt kontr-sankcji dla UE np. jest duzo wyzszy na mld.€. Ca 100 mld wszystkiego nie moze objac, bo nie znane sa utracone
""uzyskać częściowe zniesienie sankcji, które mnoży ostatnio Unia Europejska" – komentuje CNews""

- sciema. Rosjanie nigdy o sankcjach nie mówili, nawet z Joe Bidetem w Genewie,
Efekt kontr-sankcji dla UE np. jest duzo wyzszy na mld.€. Ca 100 mld wszystkiego nie moze objac, bo nie znane sa utracone (czasem na zawsze) miejsca pracy w Niemczech u kooperantów, transporcie, uslugach itd.

Rosyjscy przedsiebiory, rolnicy, farmerzy zacieraja rece
Przejmuja dawny import zachodnich bubli i kasiora rosyjska dzwoni

ajwaj_
Jest znany na zachodzie krymski szampan, OK
Dobrze pilnowany przed zlymi ludzmi
______
NATIONAL INTEREST
""The National Interest (USA): Putin wątpi, że NATO będzie w stanie stawić czoła Rosji na Morzu Czarnym
Pewność siebie Putina może nie być bezpodstawna. W latach po aneksji Krymu Rosja systematycznie
Jest znany na zachodzie krymski szampan, OK
Dobrze pilnowany przed zlymi ludzmi
______
NATIONAL INTEREST
""The National Interest (USA): Putin wątpi, że NATO będzie w stanie stawić czoła Rosji na Morzu Czarnym
Pewność siebie Putina może nie być bezpodstawna. W latach po aneksji Krymu Rosja systematycznie rozbudowywała swoją Flotę Czarnomorską. Flota otrzymała trzy zmodernizowane fregaty klasy Admirał Grigorowicz z pociskami kierowanymi, a także wiele wysokoprężnych okrętów podwodnych szturmowych ulepszonej serii Kilo (projekt 636.3). Nowe okręty wojenne to tylko część dramatycznego wzrostu rosyjskich możliwości A2/AD w regionie Morza Czarnego, do których należy także rozbudowana sieć obrony przeciwrakietowej operująca z Krymu. Kolejnym problemem dla NATO jest najnowsza rosyjska broń taktyczna: hipersoniczny pocisk manewrujący Cyrkon ogranicza zdolność grup uderzeniowych lotniskowców do projekcji siły w głąb terytorium Rosji, podobnie jak powietrzny pocisk balistyczny Kynżał.

Co gorsza, siły NATO przeznaczone do niszczenia rosyjskiej broni w regionie nie mogą liczyć na szerokie poparcie lokalne. Inna potęga czarnomorska, członek NATO Turcja, konsekwentnie utrudnia realizację celów bezpieczeństwa sojuszu, dążąc do zacieśnienia wojskowych i gospodarczych związków z Moskwą.""

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki