Francja u progu recesji. Strajki uderzają w PKB

W czwartym kwartale ubiegłego roku dynamika francuskiego PKB spadła poniżej zera. Niewykluczone, że druga największa gospodarka strefy euro niebawem znajdzie się w recesji.

(fot. Christophe Petit Tesson / FORUM)

Ostatni kwartał 2019 r. francuska gospodarka zamknęła z dynamiką PKB na poziomie -0,1 proc. w ujęciu kwartalnym. To wyraźnie mniej od wyniku z trzeciego kwartału (0,3 proc.) oraz poniżej oczekiwań analityków (0,2 proc.).

Po raz ostatni Francja odnotowała ujemną dynamikę PKB w drugim kwartale 2016 r. (-0,3 proc.). Oznacza to, że obecne zejście poniżej zera jest pierwszym tego typu przypadkiem za kadencji prezydenta Emmanuela Macrona, który do Pałacu Elizejskiego wprowadził się w maju 2017 r.

Jeżeli w pierwszym kwartale 2020 r. dynamika francuskiego PKB utrzyma się poniżej zera, to ekonomiści ogłoszą recesję rozumianą jako dwa następujące po sobie kwartały z dynamiką PKB poniżej zera. Byłaby to pierwsza francuska recesja od 2009 r. Oczywiście podany dziś odczyt może zostać jeszcze zrewidowany – kolejny raport o francuskim PKB poznamy 28 lutego.

(Bankier.pl na podstawie INSEE)

Jak donosi urząd statystyczny INSEE, w 2019 r. w ujęciu rocznym dynamika PKB wyniosła 1,2 proc. wobec 1,7 proc. rok wcześniej. Chociaż w oficjalnym komunikacie brak komentarza na temat przyczyn takiego stanu rzeczy, to poza słabszą globalną koniunkturą francuskiej gospodarce z pewnością nie pomogły liczne protesty (żółte kamizelki, kolejarze etc.), które przetaczały się przez kraj.

Wgłębiając się w dane o francuskim PKB, zauważyć można wyraźne spowolnienie w wydatkach na konsumpcję oraz inwestycje. Pierwsza z kategorii dodała do PKB 0,3 punktu procentowego wobec 0,4 p.p. kwartał wcześniej, druga dołożyła tylko 0,1 p.p. wobec 0,3 p.p. w poprzednim odczycie. Wobec neutralnego wpływu salda handlu zagranicznego o końcowym wyniku zaważyła wyraźnie ujemna kontrybucja zapasów (-0,4 p.p., dane po zaokrągleniu).

O 11.00 Eurostat przedstawi dane o dynamice PKB w całej strefie euro. Dane z wielu krajów, w tym z Polski, poznamy 14 lutego.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 64 grzegorzkubik

No proszę a ja czekam kiedy Macron wypowie się o demokracji w Polsce.

! Odpowiedz
53 8 terrainahead

ty sie wypowierdsz rydzy produkcie

! Odpowiedz
28 11 krokus12

no pewnie uczyliśmy ich jeść nożem i widelcem to możemy wymagać . Niemcy teraz Francja poczekaj do nas też przejdzie spowolnienie

! Odpowiedz
3 26 bha

Zawsze się szuka jakiś zastępczych wymówek ,a to że od lat systematycznie zadłużano Państwo-kraj-społeczeństwo Niby rządzeniem na coraz droższy co roku do spłaty kredyt społeczny to się przemilcza i jest o tym Cicho-sza od lat.Żałosne na Maxa

! Odpowiedz
7 52 tristans

to musliny nie ratują francuskiej gospodarki ? Przecież po to ich tam sprowadzili.

! Odpowiedz
0 38 ryszard-taryfiarz

Ratują. Przecież palenie aut napędza zapotrzebowanie na nowe a wiadomo, że Francja to samochodowa potęga zaraz po Niemcach. Widocznie muszą jeszcze zwiększyć swoje zaangażowanie.

! Odpowiedz
21 20 pluto85md

Przeciez w Polsce w ujeciu kwartalnym tez jest spadek w ostatnim kwartale 2019. A gornicy dopiero rusza do strajku, jak sie zorientuja ze graja z nimi na czas. Zeby nie byla, uwazam ze gornictwo w PL jest trwale nierentowne i jasno trzeba to powiedziec i tworzyc miejsca pracy w zamian za te. Ale to jak rzad propaganda przekonuje ze gornictwo daje nam mld PKB, utrwala tylko girnikow w przekonaniu ze 12% podwyzki im sie naleze. Przy 12% podwyzce same koszty pracownicze w PGG na 1 jednostke, bylyby wyzsze niz rynkowa cena wegla. Takze szczerze -w PGG tylko 2 kopalnie nadaja sie do istnienia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 11 talmud

zeby tylko w polin nie zniknęła "demokracja"......bo nie bedzie z kogo krecic beki....LOL

! Odpowiedz
45 42 piano350

Demokracja prowadzi do tyranii - Sokrates. Dlaczego - bo głosuje każdy idiota i pechowiec, który nie chce mieć mniej od pracowitego, zdolnego itd. Tych pierwszych jest duuuuuużo więcej.

! Odpowiedz
3 6 marianpazdzioch

Tyle, że statystycznie na całą paletę światowej tyranii przypada naprawdę tylko kilka wyjątków, krajów będących miłymi do życia. A rozmaitych pol potów, hitlerów i stalinów jest od groma. W przypadku demokracji jest odwrotnie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil