Firmy pogrzebowe o planach obniżenia zasiłku: zabraknie na pochówki

11.09. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów pracuje nad obniżeniem zasiłku pogrzebowego z obecnych 6,3 do 4 tys. zł. Według właścicieli zakładów pogrzebowych nowa kwota jest za niska i w wielu regionach Polski - np. w stolicy - nie pokryje wszystkich kosztów związanych z pochówkiem.

Ministerstwo Finansów w najbliższych dniach upubliczni przygotowywany projekt zmian dotyczących zasiłku pogrzebowego - zapowiedziała w rozmowie z PAP rzecznik prasowy resortu Magdalena Kobos. Projekt w lada dzień ma trafić do konsultacji międzyresortowych i zostać zamieszczony na stronach internetowych MF.

Chodzi o zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W projekcie ustawy budżetowej na 2011 r., wstępnie przyjętym przez rząd przed tygodniem, znalazł się zapis, że jednym z założeń budżetu FUS w przyszłym roku jest obniżenie zasiłku z obecnych 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia (od 1 września jest to 6 tys. 395,70 zł - PAP) do 4 tys. zł. Zamiast procentowego wskaźnika zależnego od wysokości wynagrodzenia ma zostać wpisana do ustawy konkretna kwota zasiłku - podała rzecznik MF.

Polska Izba Pogrzebowa zrzeszająca przedsiębiorstwa z tej branży sprzeciwia się obniżeniu zasiłku. Już pod koniec sierpnia zapowiedziała, że wystąpi z listem do premiera Tuska, by rząd nie wprowadzał takich zmian. Izba zamierza też sprawdzić, czy proponowana zmiana byłaby zgodna z Konstytucją.

Właściciel warszawskiej firmy pogrzebowej, który zgodził się na anonimową rozmowę z PAP powiedział, że w jego zakładzie dałoby się zorganizować obecnie pogrzeb za 4 tys., ale - podkreślił - byłby to sam pogrzeb. "Byłby to skromny pochówek w zwykłej trumnie, z jednym wieńcem i bez specjalnej oprawy, ewentualnie kremacja" - poinformował. Następnie wyliczył dodatkowe koszty - "miejsca na grób, które pobiera administracja cmentarza, opłaty za ceremonię w kościele, które pobiera parafia, a także wydatki na stypę po zmarłym" - wyjaśnił.

Wysokość opłat za miejsce na cmentarzu podaje na swojej stronie internetowej warszawski Cmentarz Północny, zarządzany przez miejski Zarząd Cmentarzy Komunalnych. Miejsce na murowany grób rodzinny (wielomiejscowy) kosztuje (z VAT) od 5,4 tys. zł do 1,3 tys. zł w zależności od położenia na cmentarzu. Miejsce na pojedynczy grób opłacone na 20 lat kosztuje od 1,4 tys. do 1,6 tys. zł (droższe jest miejsce na grób murowany). Miejsce na urnę z prochami po kremacji to koszt od 600 do 700 zł. Nisza w kolumbariach, ścianie, w której umieszczane są urny ze skremowanymi prochami, kosztuje więcej - od 2,6 - 3 tys. zł.

Do tego dochodzą opłaty administracyjne za wykonanie grobu, przeprowadzenie pogrzebu, ustawienie nagrobka, wjazd samochodów na teren cmentarza oraz opłaty za korzystanie z sal, przechowywanie zwłok czy transport na terenie cmentarza.

Kremacja na Cmentarzu Północnym to koszt 652 zł i 70 gr. Cmentarz prowadzi też odpłatną rezerwację miejsca na grób. Taka rezerwacja, która nie jest obowiązkowa, kosztuje na Cmentarzu Północnym od 9,6 tys. zł do 2,8 tys. zł za grób murowany, rezerwacja niszy na urnę z prochami na 20 lat kosztuje 5,8 tys. zł.

Nie ma cennika uroczystości kościelnych - w Warszawie, w zależności od parafii, msza pogrzebowa może kosztować nawet do 2 tys. zł - w zależności od oprawy, udziału organisty, wystroju kościoła.

Obecnie zasiłek pogrzebowy to 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia, obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Kwotę zasiłku ustala i ogłasza prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co kwartał na trzy miesiące. Wysokość zasiłku ogłaszana jest w "Monitorze Polskim". Od 1 września wynosi on 6 tys. 395,70 zł, przez II kwartał było to 6 tys. 632,76 zł. (PAP)

ago/ bos/ gma/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~kordian

POpierać dalej POpaprańców z PO , to dopiero początek zobaczycie PO wyborach co będzie

! Odpowiedz
0 0 ~asertywny

Moim zdaniem bardzo dobra decyzja ze strony rządu bo chciwość ludzka nie zna granic i żeruje najczęściej na nieszczęściu innych. Oni nie martwią się o to że nie starczy na pogrzeb tylko widzą dużo niższe dochody bo wielu ludzi zrezygnuje z ekstra usług za które wprowadzą dodatkowe opłaty.

! Odpowiedz
0 0 ~donek

bezdomnych na wschodzie kraju już chowają w plastikowych workach. Może by tak Donka w worek ?

! Odpowiedz
0 0 ~lon

a w czym mają chować ?

! Odpowiedz
0 0 infinum

~donek, a jak mają ich chować, w mahoniowych trumnach i pałacach z czarnego marmuru?

Jeżeli człowiek jest bezdomny, to trudno uznać, że cokolwiek osiągnął i tym samym nawet na ów worek nie zapracował.

Zatem finansowo dla ogółu jest to strata, ale nie jesteśmy przecież barbarzyńcami.
Cywilizowani ludzie szanują zmarłych, to też za publiczne pieniądze taki bezdomny zostanie pochowany.

Jeżeli ktoś uważa, że to za mało, to nie ma sprawy - niech sponsoruje takich zmarłych bezdomnych, nikt nie broni. Tylko niech robi to za swoje prywatne pieniądze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~donek odpowiada infinum

Ludzie w tym kraju stają się bezdomni bo mamy 10% bezrobocia , brak nam mieszkań i silnej gospodarki. Lepiej spójrz na to że to po 1989 roku i reformach Balcerowicza tysiące ludzi straciło dach nad głową. W takich właśnie opiniach widać brak solidarności społecznej. To że jesteśmy biednym krajem nikogo nie usprawiedliwia od odwracania się plecami od społeczeństwa i ludzi potrzebujących.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ty odpowiada infinum

jako zombie, ożywiony kościotrup, nawet nie całkiem przegniły, powiem tak: plastik, czemu nie, zaschły kościotrup, nienaruszony to świetny materiał na zombies; prawdziwa tragedia by była gdyby wszystkich skremowano...nie służyłoby to prokreacji duchnianej...

! Odpowiedz
0 0 infinum odpowiada ~donek

~donek, nie zmieniaj tematu, bo zacząłeś o bezdomnych i plastikowych worków, a widzę, że już wygodnie zdążyłeś w to wplątać Balcerowicza i bezrobocie.

O jakich potrzebujących piszesz? Uważasz, że martwy bezdomny jest potrzebujący?

Ludzi chowa się nie dlatego, że oni tego potrzebują tylko dlatego, że potrzebują tego Ci, którzy żyją. Zatem solidarność nie ma tu nic do rzeczy, bo nikt normalny nie będzie się solidaryzował z nieboszczykiem - nie mieszaj jednego z drugim.

Tak jak pisałem, chcesz ich chować w czymś innym? Załóż fundacje, jeździj po kraju, namawiaj ludzi, żeby dawali np. 1% podatku na taki cel.

Natomiast od publicznych pieniędzy się odczep, bo temu zmarłemu bezdomnemu lepiej od nich nie będzie.
Za to podniesie się ogólny poziom biedy i bezrobocia, bo ktoś te pieniądze musi najpierw oddać w podatkach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~kordian odpowiada infinum

W życiu różnie bywa raz się jest na wozie, a raz pod wozem - uważaj zatem żeby Ciebie za parę lat do worka nie wrzucili ....

! Odpowiedz
0 0 infinum odpowiada ~kordian

~kordian LOL. A co mnie obchodzi czy mnie pochowają w worku czy w pięknej trumnie?

Koniec końców i tak mnie robale zjedzą, więc wybacz, ale Twoja argumentacja nijak do mnie nie trafia.

Dla mnie ważne jest to, co po sobie zostawię swoim dzieciom i jak mnie będą ludzie pamiętać, a nie to w jakim pudle zagrzebią moje truchło.

Jeśli masz inaczej, to Twoje prawo, ale publiczne pieniądze nie są od tego, aby każdego obdartusa chować jak faraona.

Jak żyłeś, tak Cię pochowają - pogódź się z tym i nie zachowuj się jak dziecko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,8% VIII 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl