REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Europa zbroi się na potęgę. Ukraina stała się trzecim największym importerem broni na świecie

2023-03-19 06:00
publikacja
2023-03-19 06:00

Napięcia w relacjach, a następnie konflikt z Rosją w ciągu ostatnich pięciu lat spowodowały gwałtowny wzrost transferów zbrojeniowych do krajów europejskich. W 2022 roku Ukraina stała się trzecim największym importerem broni na świecie - wynika z opublikowanego raportu Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).

Europa zbroi się na potęgę. Ukraina stała się trzecim największym importerem broni na świecie
Europa zbroi się na potęgę. Ukraina stała się trzecim największym importerem broni na świecie
fot. Fred Marie / / Shutterstock

"Europa zbroi się z powodu napięć z Rosją (...). Państwa europejskie postrzegają środki militarne jako najważniejszą odpowiedź na zwiększone zagrożenie, a także sposób na zapobieganie konfliktom" - podkreślił autor opracowania SIPRI Peter Wezeman.

Według analizy sztokholmskiego instytutu import broni do krajów Europy wzrósł o 47 proc. między latami 2013-17 a 2018-22. W przypadku europejskich członków NATO import broni w ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł o 65 proc. Jednocześnie na poziomie globalnym międzynarodowe transfery w branży zbrojeniowej spadły o 5,1 proc.

Jak podaje SIPRI, udział USA w światowym eksporcie broni wzrósł od 2007 roku z 33 do 40 proc.. Natomiast udział Rosji spadł z 22 do 16 proc. Największym odbiorcą rosyjskiej broni były Indie, Chiny oraz Egipt.

"Prawdopodobnie inwazja na Ukrainę jeszcze bardziej ograniczy rosyjski eksport broni. Wynika to z konieczności nadania priorytetu dostawom dla własnych sił zbrojnych, a popyt na rosyjską broń pozostanie na niskim poziomie ze względu na sankcje handlowe oraz presję USA oraz sojuszników" - zaznaczył Wezeman.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W raporcie podkreślono, że Ukraina w 2022 roku stała się trzecim, po Katarze oraz Indiach, największym importerem broni na świecie oraz 14. w latach 2018-22. Ukraina odpowiadała za 2 proc. światowego importu broni w ciągu ostatnich pięciu lat. "Z powodu obaw, że dostawy myśliwców i pocisków dalekiego zasięgu mogą doprowadzić do eskalacji wojny na Ukrainie kraje NATO odrzuciły prośbę Ukrainy o przekazanie tego rodzaju broni. Jednocześnie takie uzbrojenie było dostarczane do innych krajów będących w konflikcie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie oraz w Azji Południowej" - zauważył Wezeman.

zys/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (34)

dodaj komentarz
polonu
A Rosja podpisze pakt z Chinami o wzajemnej pomocy gospodarczej i wojskowej kto jeszcze dołączy to tego grona lista otwarta , będzie się działo .
ruryk_czarny
…wszystko to b. fajne, nasi chłopcy wydają dużo nie swoich pieniążków na ładne zabawki, czy to od Amerykanów, czy od Koreańczyków. A w „prawdziwym życiu”: dwa pelnoprofilowe szpitale na województwo. Masz wypadek na autostradzie-sorry, miałbyś szanse przeżyć, gdybys go miał 100km dalej. Mieszkasz na granicy województw?No to masz pecha …wszystko to b. fajne, nasi chłopcy wydają dużo nie swoich pieniążków na ładne zabawki, czy to od Amerykanów, czy od Koreańczyków. A w „prawdziwym życiu”: dwa pelnoprofilowe szpitale na województwo. Masz wypadek na autostradzie-sorry, miałbyś szanse przeżyć, gdybys go miał 100km dalej. Mieszkasz na granicy województw?No to masz pecha ze swoim udarem, bo w regulaminowe 3h trombolizy nie dostaniesz, bo przy odrobinie szczęścia może dojedziesz do właściwego szpitala. Mieszkasz nawet w mieście wojewódzkim?Najpierw musi się dla Ciebie znaleźć karetka, a potem miejsce na którymś z zapchanych pod sufit oddziałów. Tak, zdecydowanie fajne zabawki kupują sobie chłopcy za pieniądze podatników. Niemcy mają te 18 leopardów-i maximalversorger, szpital pełnoprofilowy co 30km. I w każdym jest co robić, wbrew pozorom. Ale Polacy wolą bawić się w wojenkę, prawilne…
darius19
fajnie sie czyta komentarze trolli. Zaden nie napisze ze to ich chlebodawca to szambo zaserwowal
trolley
Szambo to nam zafundowali ukraińscy agenci wpływu w "polskim" rzadzie
aszkenazyjski
Znam wielu ukraincow , nie wszyscy sa tak prymitywni jak Ty, Jaszczura , prs et consortes.

Ps. jakich macie wybitnych tworcow np. pisarzy , rezyserow, malarzy ,naukowcow takich co zna caly swiat.

Moze jakies noble.
prs
Moderatorzy bankruta.pl widza tylko to co im pasuje..
prs
Sobowtor cara odwiedzil Mariupol.. w srodku nocy, jak zlodziej..
prs
Moderator - masz piz.e zamiast oczu..
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
od_redakcji
Trump przekonuje, że ma zostać aresztowany we wtorek i wzywa swoich zwolenników do protestów. Były prezydent USA napisał w mediach społecznościowych, że "kierowany i finansowany przez George'a Sorosa prokurator z Manhattanu chce go aresztować".

Powiązane: Napięte relacje Rosji z Zachodem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki