REKLAMA

Etat kontra własna firma

Barbara Sielicka2010-06-28 06:00
publikacja
2010-06-28 06:00
W społeczeństwie wciąż panuje stereotyp o pracy na etacie jako świętości i symbolu sukcesu. Także w szkołach i na uczelniach, mimo coraz większych zachęt do założenia firmy, przygotowywani jesteśmy do bycia zwykłym, etatowym pracownikiem. Czasami jednak warto lub wręcz trzeba założyć własną działalność gospodarczą.

Uczymy się zazwyczaj po to, aby dostać pracę i łudzimy się, że z pewnością ktoś nam ją da. Tymczasem życie bywa brutalne: czasem pracy w ogóle nie znajdziemy, czasem ją nagle stracimy. Może się okazać, że jedynym wyjściem pozostanie praca na własny rachunek. Nie należy jednak załamywać rąk – własna działalność to duże ryzyko, ale też szansa na sukces zawodowy i finansowy.

Kasa, kasa, kasa


Własna firma kojarzy się z dużym dochodem, dobrobytem i niezależnością finansową. Z tym, że można zarobić znacznie więcej niż pracując na etacie, zwłaszcza w firmach państwowych lub budżetówce. Potwierdzają to badania wynagrodzeń. W 2009 roku mediana wynagrodzenia z prowadzenia własnej działalności gospodarczej wyniosła 3500 zł, przy czym 25 proc. przedsiębiorców zarabiało powyżej 5800 zł. Przypomnijmy, że mediana dzieli badaną cechę (tu: grupę pracowników) na dwie równoliczne podgrupy. Mediana jest lepsza od średniej arytmetycznej, gdyż nawet olbrzymie zmiany skrajnych obserwacji nie wpływają na jej wartość.

Wynagrodzenia całkowite w firmach różnego rodzaju w 2009 roku


Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2009 roku

Gdy pod uwagę weźmiemy mediany wynagrodzeń stanowisk szeregowych, zauważamy, że są one niższe od dochodów z własnej działalności gospodarczej. Połowa pracowników biurowych zarabia poniżej 2200 zł (mężczyźni) i 1900 zł (kobiety). Jeszcze mnie zarabiają kasjerzy: połowa z nich ma dochody poniżej 1655 zł (kasjerki – 1500 zł).

Mediana wynagrodzeń kobiet i mężczyzn na wybranych stanowiskach szeregowych

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2009 roku

Pasja okraszona wyrzeczeniami


Wiele osób założyło własną działalność, ponieważ chciało realizować pasje i marzenia. Jednak same chęci nie wystarczą. Do założenia firmy potrzebny jest pomysł i kapitał, trzeba też liczyć się z koniecznością poświęcenia olbrzymiej ilości czasu oraz z nieregularnymi dochodami, przynajmniej na samym początku działalności.

Właściciel firmy odpowiada za swoje błędy w 100 procentach, sam musi sobie opłacać chorobowe, a swój urlop musi uzależniać od kontaktów z kontrahentami. Jego wynagrodzenie zależy od klientów i sukcesu rynkowego.

Raport specjalny Bankier.pl

RZUĆ ETAT, ZAŁÓŻ FIRMĘ
Kiedy praca na etacie przestaje się opłacać? W jakim momencie warto otworzyć firmę? Gdzie należy szukać wsparcia? Co dalej z „jednym okienkiem”? O tym wszystkim dowiesz się z raportu.

 

Praca na etacie ma swoje zalety. Zazwyczaj pracujemy 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu. Zupełnie inaczej przedstawia się to w momencie, gdy zachcemy przejść „na swoje”. Wówczas pracujemy znacznie więcej niż na etacie, często kosztem rodziny i życia prywatnego.

Etat to także sporo minusów. Generalnie nie mamy wpływu na to, z kim współpracujemy, musimy wykonywać czyjeś polecenia, z góry określoną mamy także wysokość wynagrodzenia, a o podwyżkę trudno. Wielu wskazuje na to, że etat to bezpieczeństwo. Łatwo jednak jest mit ten obalić – wszak w każdej chwili możemy zostać zwolnieni i zastąpieni młodszymi, efektywniejszymi i mniej wymagającymi płacowo pracownikami.

Możliwość czy konieczność?

Otwarcie firmy dla wielu osób jest konsekwencją wyboru jednej z możliwości: etat lub firma. Decydują się na własne przedsiębiorstwo, bo dosyć już mają pracy na etacie i stałej, zazwyczaj niskiej pensji oraz braku widoków na podwyżkę. Chcą się realizować i mieć poczucie satysfakcji z tego, co robią.

Czasami jesteśmy postawieni pod ścianą. Może się bowiem okazać, że atmosfera w pracy zepsuje się, a nierosnąca pensja nie wystarczy już na pokrycie codziennych zobowiązań. Jeżeli jeszcze dojdzie do tego trudność w znalezieniu innej pracy na etacie, założenie własnej działalności jawi się jako najlepsze i w sumie jedyne wyjście.

Argumenty za pracą na etacie:

 • stałe, przewidywalne dochody
 • czas pracy – wiesz o której zaczynasz i o której kończysz
 • brak biurokracji związanej z prowadzeniem własnej firmy
 • brak odpowiedzialności za firmę
 • darmowe szkolenia
 • urlop gwarantowany ustawowo
 • niepotrzebne pieniądze na startDla kogo firma, a dla kogo etat?


Można jednym tchem wymienić cechy, jakimi powinna charakteryzować się osoba zamierzająca założyć firmę. Są nimi przede wszystkim pewność siebie i wytrwałość. Takiej osobie nie może zabraknąć także cierpliwości, optymizmu, zorientowania na cel czy też odporności na zmianę i empatii. Pożądana jest otwartość na ludzi oraz na nowe i kreatywne rozwiązania.

Własna firma to także szansa dla osób, które doświadczyły wypalenia zawodowego i wiedzą, że nic nie są już w stanie dać firmie, gdzie pracują. Jednocześnie muszą zarabiać. Decydują się więc na prowadzenie biznesu.Etat z kolei to idealne wyjście dla osób, które nie lubią ryzykować oraz ponosić dużej odpowiedzialności. Zadowala ich ograniczony poziom pensji, cenią stabilność, przewidywalność i stałość. A jeżeli jeszcze mają dobrego szefa i przyjazne środowisko pracy – wówczas nie w głowie im zabieranie się za własny interes. Etat kojarzy im się także z mniejszym stresem.

Co się bardziej opłaca?

Tak, jak już było wcześniej wspomniane, analiza możliwych dochodów z pracy na etacie oraz z prowadzenia własnej firmy to podstawowe kryterium, którym posługuje się wiele ludzi. Przyjrzyjmy się więc, ile można zarobić w obu wariantach i jakie musimy ponieść koszty z nim związane.

Bez problemu wyliczyć możemy, jakie dochody osiąga pracownik etatowy. Dla potrzeb tej symulacji przyjmijmy, że pracownik na etacie zarabia średnią krajową, czyli obecnie 3316,38 zł brutto. W tej sytuacji „na rękę” co miesiąc dostaje on 2376,86 zł. Do tej kwoty można doliczyć premie i inne dodatki, jednak nie są one w większości przypadków przyznawane pracownikom co miesiąc.

W przypadku osoby posiadającej własną firmę wyliczenie dochodu nie jest już takie proste i co miesiąc może mieć inną wysokość. Przedsiębiorca musi bowiem ponieść następujące koszty działalności, które można podzielić na 3 grupy:

 • Składki na ubezpieczenie społeczne
 • Podatki
 • Koszty operacyjne

Składki na ubezpieczenie społeczne, które odprowadza przedsiębiorca

 

Przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności

Po dwóch latach prowadzenia firmy

Ubezpieczenie emerytalne

77,12 zł

368,46 zł

Ubezpieczenie rentowe

23,71 zł

113,26 zł

Ubezpieczenie chorobowe

9,68 zł

46,25 zł

Fundusz Pracy

-

46,25 zł

Ubezpieczenie wypadkowe

31,52 zł

31,52 zł

Ubezpieczenie zdrowotne

233,32 zł

233,32 zł


Oprócz powyższych składek, przedsiębiorca zobowiązany jest także do zapłaty podatku. Jego wysokość zależy od wybranej przez firmę formy opodatkowania: ryczałt, podatek liniowy, skala podatkowa, karta podatkowa. Obowiązek zapłaty podatku pojawia się jednak dopiero, gdy firma zaczyna osiągać dochody. Przy omawianiu podatków należy wspomnieć, że przedsiębiorca musi pokryć także wynagrodzenie księgowego , który rozliczy firmę oraz ewentualnie doradcę podatkowego.

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, przedsiębiorca pokrywa szereg innych kosztów, mianowicie: czynsz lokalu wynajmowanego na siedzibę firmy oraz magazynów, opłata za media, koszty związane z utrzymaniem aut w firmie: serwis, leasing, paliwo. Jeżeli w firmie zatrudnieni są pracownicy, koszty przedsiębiorcy zwiększają się o sumę ich wynagrodzeń.

Trzeba jednak dodać, że przedsiębiorca, który posiada własną firmę ma szansę na uzyskanie nieograniczonych dochodów. Jeżeli trafi z odpowiednim biznesem na właściwy rynek może uzyskać przychody, które nie tylko starczą na pokrycie powyższych zobowiązań, ale również pozwolą wygenerować nadwyżkę, którą będzie można przeznaczyć na rozwój firmy. Może też, po spełnieniu określonych warunków, skorzystać z wielu odliczeń - zakup paliwa do firmowego samochodu, opłaty i media, wydatki na reklamę i inne związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, ulga na dziecko, ulga na Internet (od tego roku).

Warto podjąć ryzyko

Choć w Polsce nie brakuje osób, które zaryzykowały i otworzyły własną firmę, to jednak ciągle bycie przedsiębiorcą wiele osób napawa strachem. Ile to już razy sami sobie powtarzaliśmy: „Ja nie nadaję się na biznesmena”. Paraliżuje nas odpowiedzialność – we własnej firmie nie mamy bowiem tego komfortu, że kluczowe decyzje i związane z nimi konsekwencje podejmie ktoś za nas.

Jeżeli ktoś mówi „nie potrafię”, „nie nadaję się do tego”, z pewnością nie odniesie sukcesu. Tutaj potrzebna jest wiara we własne siły i chęć działania. Z pewnością warto zakładać własną działalność chociażby z tego powodu, że pracujemy dla siebie. Nawet jeżeli w początkowym okresie nie zarobimy zbyt wiele, to po pewnym czasie aktywa firmy mogą generować spore przychody.

Argumenty za założeniem własnej firmy:

 • nielimitowane dochody
 • elastyczny czas pracy
 • brak przełożonego
 • sam sobie wyznaczasz cele i zadania
 • twój czas jest twoim czasem, nie szefa
 • stajesz się wolnym i niezależnym
 • nie dostaniesz wypowiedzenia
 • kontrola nad firmą
 • praca na własną markę
 • własna firma pobudza kreatywność i chęć do działania
 • urlop – kiedy chcesz i na jak długo
 • możliwość wykorzystania na swoją korzyść systemu podatkowego

 

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@firma.bankier.pl

 

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~dsdfef
No jasne, ze wlasna firma :) Sam zalozylem ostatnio gabinet dentystyczny, wzialem sprzet na mleasing.pl i musze przyznac, ze nie spodziewalem sie tak dobrego startu :)
~dentistico
byle nie spolka! a jak spolka to factoryofcompanies com :)
~KarolKrk
Jestem z Krakowa, zgadzam się z Tobą, MPTI to ciekawa opcja dla młodych przedsiębiorców. Słyszałem wiele pozytywnych opinii od znajomych, którzy mieli okazję współpracować z KPT.
bwoman
szczerze w chwili obecnej widzę, że jednak coraz więcej osób decyduje się na to, żeby jednak spróbować szczęścia z własną firmą. Przyczyny są różne, ale tak to wygląda. Poza tym jak się pracuje na etacie to wcale nie jest tak różowo, jak się nam może wydawać, często zdarza się, że pracodawcy proponują jakieś szczerze w chwili obecnej widzę, że jednak coraz więcej osób decyduje się na to, żeby jednak spróbować szczęścia z własną firmą. Przyczyny są różne, ale tak to wygląda. Poza tym jak się pracuje na etacie to wcale nie jest tak różowo, jak się nam może wydawać, często zdarza się, że pracodawcy proponują jakieś umowy śmieciowe, co dla nich jest na pewno bardziej opłacalne, ale dla nas no chyba nie koniecznie. Więc nic dziwnego, że pojawia się coraz więcej firm. Poza tym powstają różnego rodzaju przedsięwzięcia, które wspierają i pomagają młodym przedsiębiorcom. Np. w Krakowie powstaje http://mpti.krakow.pl/ bardzo ciekawy projekt, z bogatym zapleczem technicznym, na pewno ułatwi start i rozwój wielu firmom.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki