REKLAMA

Eksperci: maleje szansa na zatrudnienie dla młodych z wyższym wykształceniem

2021-07-17 07:00
publikacja
2021-07-17 07:00
Eksperci: maleje szansa na zatrudnienie dla młodych z wyższym wykształceniem
Eksperci: maleje szansa na zatrudnienie dla młodych z wyższym wykształceniem
/ Pexels

Dane o spadkach zatrudnienia w sektorze usług dla biznesu oraz o rosnącej specjalizacji tej branży oznaczają, że dla młodych osób z wyższym wykształceniem maleje szansa na znalezienie pracy - ocenili eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W roku pandemii w sektorze usług dla biznesu zatrudnienie osób poniżej 26. roku życia spadło o 14 proc. - wskazał PIE.

"Jeszcze w I kw. 2020 r. ponad 67 tys. osób w tym przedziale wiekowym pracowało w centrach usług SSC, BPO, IT oraz R&D. Natomiast w 2021 r. niecałe 58 tys. młodych osób może pochwalić się zatrudnieniem w sektorze" - wyliczyli analitycy.

Przyznali, że łączna liczba pracowników w centrach usług dla biznesu wzrosła o 13,6 tys. (4 proc.), ale odsetek osób poniżej 26. roku życia zatrudnionych w sektorze zmalał o 3,4 pkt. proc.

Spadek zatrudnienia młodych osób w centrach usług dla biznesu, w opinii PIE, wpisuje się w szerszy trend negatywnego wpływu pandemii COVID-19 na sytuację osób wchodzących na rynek pracy. Przypomniano, że w wyniku pandemii spadek zatrudnienia wśród młodych pracowników wynosił globalnie 8,7 proc. w porównaniu do 3,7 proc. wśród dorosłych ogółem.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"W Polsce, mimo wzrostu ogólnej liczby zatrudnionych w 2020 r., w najmłodszej grupie wiekowej odnotowano spadek zatrudnienia. W porównaniu z końcem 2019 r. jest 200 tys. mniej zatrudnionych osób w wieku od 15 do 24 lat" - zauważyli analitycy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Ich zdaniem zmiana struktury wiekowej osób zatrudnionych w centrach usług wspólnych i outsourcingu to po części efekt "rosnącej dojrzałości sektora". Jak wskazali, postępująca specjalizacja stanowisk oferowanych przez firmy świadczące usługi z zakresu SSC, BPO, IT i R&D utrudnia osobom dopiero zaczynającym karierę zawodową uzyskanie zatrudnienia. W stosunku do lat wcześniejszych, współczesne centra usług dla biznesu w Polsce "obsługują procesy o wyższym poziomie złożoności".

"Kolejny rok z rzędu spada znaczenie procesów back-office, a rośnie znaczenie procesów middle-office i front-office; następuje zatem transfer od prostych usług administracyjno-operacyjnych w stronę bardziej zaawansowanych usług, takich jak zarządzanie ryzykiem czy prognozowanie" - wyjaśnili.

Eksperci ocenili, że dane o spadkach zatrudnienia w usługach dla biznesu oraz o rosnącej specjalizacji sektora oznaczają, że dla młodych osób z wyższym wykształceniem maleje szansa na znalezienie zatrudnienia.

"Dotychczas branża SSC, BPO, IT i R&D była chłonnym sektorem dla absolwentów uczelni wchodzących właśnie na rynek pracy" - dodali. Zwrócili uwagę, że zbiega się to z trudną sytuacją młodych osób, szczególnie dotkniętych koronakryzysem, ale "eksport usług dla biznesu o wyższym poziomie złożoności jest korzystny z punktu widzenia całej gospodarki, ponieważ przesuwa sektor wyżej w łańcuchu produkcyjnym i przyczynia się do generowania większej wartości dodanej".

autor: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (34)

dodaj komentarz
kris74keh
Kto pisze takie teksty? Czyli kopacze z łopatami przejmują miejsca pracy w gamingu i omnichanelach?
ravauw
Dzisiaj kafelkarz na JDG zarabia wiecej niż seniory w IT, robisz 4 małe łazienki w msc, każda po 8-11k, faktura na jedna z nich, poprawki to jakies 4 dni w miesiacu, do pomocy bierzesz kumpla 50 zeta na reke za godzine na kilka godzin w tygodniu i interes sie kreci. W IT tyle sie nie zarabia-poza wyjatkami.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
podatnik-
Jest szansa,że jak minimum 20.000(dwadzieścia tysięcy) pociotków PiSu zwolni posady to może się załapią? Niestety jest inny problem ci absolwenci kończyli szkoły tylko udające wyższe tak więc ich przydatność do zawodu jest równa pociotkowi z PiSu?
grzegorzkubik
W wielu mniejszych miejscowościach nie ma pracy dla specjalistów z różnych branż. To jest efekt niszczenie zakładów przemysłowych przez 30 lat. Są niechlubne wyjątki ale tam rządzą mądrzy ludzie.
palestrina
"rządzą mądrzy ludzie" tzn? jakiś przykład?
zakłady pracy niszczą darmozjady z zwiazków zawodowych
hfjdj
Najlepiej by było jakby w ogóle nie było przemysłu, żadnej rewolucji przemysłowej, zakazać żelazną kurtyną, zatrzymać świat przed rewolucją przemysłową i wtedy wszyscy by mieli pracę. pracowaliby wszyscy w rolnictwie. W tamtych czasach pracę w rolnictwie mógł znaleźć każdy. Dlaczego oni tak zniszczyli przemysł rolniczy że teraz w Najlepiej by było jakby w ogóle nie było przemysłu, żadnej rewolucji przemysłowej, zakazać żelazną kurtyną, zatrzymać świat przed rewolucją przemysłową i wtedy wszyscy by mieli pracę. pracowaliby wszyscy w rolnictwie. W tamtych czasach pracę w rolnictwie mógł znaleźć każdy. Dlaczego oni tak zniszczyli przemysł rolniczy że teraz w rolnictwie tak mało miejsc pracy jest? Wtedy ponad 90% ludzi znajdowało tam pracę. Nieważne jakie wykształcenie praca była. Trzeba to przywrócić, wszystkie maszyny spalić i zakopać, i szkolić ludzi w robieniu sierpem i kosą.
pstrzezek
Tak tak grzesiu, otworzyć zakład w każdej miejscości by była praca dla każdego. Już to przerabialiśmy a twoja partia idzie w tym PGR-owskim kierunku
prawdziwynierobot
" Są niechlubne wyjątki ale tam rządzą mądrzy ludzie."
co?
itso_lucky
praca dla wybranych a reszta może dyndać :D

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki