REKLAMA

ETF na spółki technologiczne z USA wejdzie na GPW

2020-11-19 11:55
publikacja
2020-11-19 11:55
fot. Robert Gardziński / FORUM

Beta Securties i AgioFunds TFI wprowadzą niebawem kolejny fundusz ETF na warszawską giełdę. Tym razem będzie on odzwierciedlał technologiczny indeks Nasdaq-100.

Zatwierdzenie prospektu emisyjnego funduszu przez Komisję Nadzoru Finansowego miało miejsce w środę, w czwartek natomiast członek zarządu Beta Securities potwierdził tę informację na Twitterze.

Instrumentem bazowym dla nowego ETF będzie indeks Nasdaq-100 Notional Net Total Return Index grupujący największe spółki technologiczne notowane w USA i uwzględniający ich dywidendy. W skład indeksu wchodzą m.in. Apple, Microsoft, Amazon, Facebook, Alphabet, Tesla, nVIdia czy Netflix. Indeksu nie można mylić z częściej obserwowanym Nasdaq Composite (jest to indeks szerokiego rynku), choć ze względu na wagę dużych spółek oba indeksy zachowują się podobnie.

Cechą charakterystyczną Beta ETF Nasdaq-100 PLN-Hedged – bo taką nazwę będzie miał nowy ETF – będzie zabezpieczenie kursu walutowego. "Fundusz będzie stosował strategię zabezpieczania ryzyka walutowego w okresach jednomiesięcznych" - czytamy w prospekcie. Z dokumentu wynika też, że opłata ma wynosić 0,9 proc., a fundusz ma stosować replikację fizyczną (zakup akcji wchodzących w skład indeksu) i syntetyczną (odzwierciedlanie stóp zwrotu przy pomocy innych instrumentów).

Jak kilka dni temu informował „Puls Biznesu”, podobnie do ETF na Nasdaq-100 ma wyglądać kolejny planowany ETF oparty na indeksie S&P500.

Obecnie na GPW funkcjonują 4 ETF-y od Beta Securities i AgioFunds TFI, które odwzorowują indeksy: WIG20TR, mWIG40TR, WIG20lev i WIG20short. Ponadto na GPW funkcjonują jeszcze 3 ETF-y od luksemburskiego Lyxora, która odwzorowują WIG20, DAX i S&P500.

Czym są ETF-y?

ETF, czyli Exchange Traded Fund, to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, którego zadaniem jest odzwierciedlanie zachowania się danego indeksu giełdowego. Jego funkcjonowanie jest regulowane przepisami unijnymi i krajowymi. Charakteryzuje się możliwością stałej (codziennej) kreacji i umarzania certyfikatów inwestycyjnych. Certyfikaty portfelowego funduszu inwestycyjnego zamkniętego, czyli w rozumieniu Regulaminu Giełdy tytuły uczestnictwa funduszu typu ETF, notowane są na warszawskiej giełdzie na zasadach analogicznych jak akcje, w szczególności można je swobodnie kupować i sprzedawać, a ich płynność wspierana jest przez animatora.

Na świecie fundusze ETF od lat cieszą się ogromną popularnością. O rewolucji w inwestowaniu, która wciąż w pełni nie dotarła do naszego kraju przeczytasz w artykule: „Pasywna rewolucja omija Polskę. Kiedy inwestowanie będzie tańsze?”

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
djnsd
wy banda malkontentów i nieudaczników wszystko byście chcieli za darmo i za 0,01% ale tak sie nie da. Macie marne grosze i nie macie wiedzy ani niczego co pozwala wam sie wypowiadac, pracować za 5 tysi a nie marudzić! Zarobicie pierwszy milion to wtedy jape otwierać !
djnsd
Przecież masz na GPW Lyxora ETFy na DAX i S&P500. Miedzy marcem a sierpniem na tym na DAXA mogłeś zarobić 44% z uwzględnieniem zmiany kursu euro.
superbroker
Nareszcie jakiś postęp. ETFy już kilka lat temu powinny być standardem. Umożliwiłyby krajowym inwestorom łatwą i tanią dywersyfikację portfela i dostęp do rynków zagranicznych. Frankfurtu co prawda jeszcze długo nie dogonimy, ale pojawiło się kolejne światełko w tunelu. Szkoda, że nie było tego już rok temu, przed Nareszcie jakiś postęp. ETFy już kilka lat temu powinny być standardem. Umożliwiłyby krajowym inwestorom łatwą i tanią dywersyfikację portfela i dostęp do rynków zagranicznych. Frankfurtu co prawda jeszcze długo nie dogonimy, ale pojawiło się kolejne światełko w tunelu. Szkoda, że nie było tego już rok temu, przed "koronakryzysem". Polscy inwestorzy mogliby zarobić w skali roku aż 43%.
jes
Może lepiej było zacząć od short
iandrew
Super wiadomość! Hedging do PLN jak znalazł! Nie chcę mieć całej kasy na inwestycje na ryzyku walutowym, zwłaszcza że dolar już jest silmy.
PS. Co do opłaty, przecież przy poprzednim ETFie zapowiadali, że gdy tylko rozmiar funduszu pozwoli, to będą obniżać koszt. A przy takim Investors TFI gdzie 3-5% to standard,
Super wiadomość! Hedging do PLN jak znalazł! Nie chcę mieć całej kasy na inwestycje na ryzyku walutowym, zwłaszcza że dolar już jest silmy.
PS. Co do opłaty, przecież przy poprzednim ETFie zapowiadali, że gdy tylko rozmiar funduszu pozwoli, to będą obniżać koszt. A przy takim Investors TFI gdzie 3-5% to standard, to i tak nieźle
stokestix
0,9% LOL co za złodziejstwo. Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF ma 0,22%.
wizytator
Przypominam że tu jest Polska. Tu się goli i strzyże do skóry!
iandrew
Lyxor jest denominowany w EUR, i nie ma hedgingu do USD. Po drugie jest syntetyczny, więc słabizna (swap'y ;) ). )
Oplata 0,9% to całkiem sporo jak na ETF, ale tak samo jak przy mWig40 obiecali, że będą obniżać opłatę gdy tylko popularnosc funduszu na to pozwoli.

Na GPW niestety nie ma wielu
Lyxor jest denominowany w EUR, i nie ma hedgingu do USD. Po drugie jest syntetyczny, więc słabizna (swap'y ;) ). )
Oplata 0,9% to całkiem sporo jak na ETF, ale tak samo jak przy mWig40 obiecali, że będą obniżać opłatę gdy tylko popularnosc funduszu na to pozwoli.

Na GPW niestety nie ma wielu alternatyw.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki