REKLAMA

Dywidendowe nadzieje w XTB. Mocne wzrosty

2020-12-28 13:33
publikacja
2020-12-28 13:33
Dywidendowe nadzieje w XTB. Mocne wzrosty
Dywidendowe nadzieje w XTB. Mocne wzrosty
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Zarząd X-Trade Brokers przekazał w raporcie, że ocena nadzorcza firmy mieści się w obszarze zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego. To zwiększa prawdopodobieństwo dywidendy i w efekcie akcje XTB na poniedziałkowej sesji gwałtownie rosły.

- Zarząd X-Trade Brokers Dom Maklerski (...) informuje, iż w dniu 28 grudnia 2020 r. spółka otrzymała od Departamentu Firm Inwestycyjnych Komisji Nadzoru Finansowego ocenę nadzorczą (BION) wynoszącą 2 [2,46]. Ocena została nadana na dzień 31 grudnia 2019 r - poinformowała spółka.

- Jednocześnie emitent wyjaśnia, że badanie i ocena nadzorcza nadawana w procesie BION przeprowadzana w danym roku kalendarzowym stanowi jedno z kilku kryteriów, jakie są brane pod uwagę przez KNF przy formułowaniu corocznych zaleceń dla domów maklerskich w sprawie polityki dywidendowej. Opublikowane w dniu 16 grudnia 2020 r. Stanowisko KNF ws. polityki dywidendowej w 2021 r. wskazuje, że aktualna ocena nadzorcza dla XTB mieści się na poziomie zalecanych przez KNF kryteriów, co powinno pozwolić spółce na ewentualną wypłatę dywidendy za obecny rok obrotowy w zgodzie z tymi kryteriami - dodano. Szczegółowe wytyczne przytoczono w raporcie bieżącym

fot. / / Bankier.pl

W rozumieniu KNF domy maklerskie przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wysokości dywidendy powinny uwzględniać dodatkowe potrzeby kapitałowe w perspektywie dwunastu miesięcy od momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2020 rok, a także bieżącą sytuację finansową domu maklerskiego w momencie zatwierdzania sprawozdania finansowego i podjęcia uchwały o podziale zysku za 2020 rok, w szczególności wysokość bieżącego wyniku finansowego domu maklerskiego. Jednocześnie spółka wyjaśnia, że stanowiska KNF nie mają charakteru wiążących aktów prawnych, lecz raczej walor instrukcyjny, przy czym mogą stanowić istotne zalecenie dla organów statutowych podmiotów nadzorowanych. Przypomnijmy, że KNF mocno wpłynęła na tegoroczne i przyszłoroczne decyzje banków dotyczące podziału zysku

Samo XTB ma za sobą świetny rok. Duża zmienność na rynkach kapitałowych oraz związany z tym napływ klientów sprawiły, że po trzech kwartałach 2020 roku spółka może pochwalić się rekordowymi wynikami. Broker wypracował 657,8 mln zł przychodów z działalności operacyjnej, co przełożyło się na 361,9 mln zł zysku netto. Dla porównania, po 9 miesiącach 2019 r. pozycje te wynosiły odpowiednio 149,7 mln zł i 20,6 mln zł.

Choć o potencjalnej sowitej dywidendzie z XTB dyskutowało się już wcześniej, to jednak poniedziałkowy komunikat został odebrany przez inwestorów jako kolejny duży krok w jej kierunku. Akcje XTB drożały podczas poniedziałkowego wczesnego popołudnia o ponad 11 proc., choć momentami skala wzrostów była jeszcze większa. Do tej pory XTB regularnie dzieliło się z inwestorami zyskiem. Z zysku za 2019 rok wypłacono jednak dość skromne 28,2 mln zł. Rok wcześniej było to 61 mln zł.

AT

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki