REKLAMA
WEBINAR

Dynamika polskiego PKB niemal tak wolna, jak w "starej Unii"

2016-12-06 11:27
publikacja
2016-12-06 11:27

W trzecim kwartale tego roku różnica między tempem rozwoju Polski i „starej Unii” spadła do najniższego poziomu w historii. Liderem wzrostu gospodarczego pozostała Rumunia.

Dynamika polskiego PKB niemal tak wolna, jak w "starej Unii"
Dynamika polskiego PKB niemal tak wolna, jak w "starej Unii"
fot. Slawomir Olzacki / / FORUM

W trzecim kwartale tego roku tempo wzrostu PKB w UE wyniosło 1,9% - poinformował w zrewidowanym raporcie Eurostat. To taki samy wynik jak w pierwszym i drugim kwartale tego roku. W tym samym okresie strefa euro notowała wzrost o 1,7%.

Pomiędzy tymi wartościami uplasowało się tempo wzrostu 15 państw „starej Unii” (1,8%), do których zalicza się kraje tworzące wspólnotę przed największym w historii rozszerzeniem z 2004 r. Grono to tworzą: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Jak wyraźnie widać, wśród państw starej UE znajdziemy zarówno członków strefy euro, jak i kraje, które zachowały własną walutę.

Sięgające 2003 r. – a więc na rok przed akcesją - dane Eurostatu pokazują, że w ujęciu rocznym polska dynamika PKB jeszcze nigdy nie była niższa od analogicznego wskaźnika dla państw piętnastki. Różnica w tempie rozwoju w ostatnim czasie wyraźnie jednak maleje – w trzecim kwartale wyniosła tylko 0,4% p.p., co jest najniższą wartością w ciągu ostatnich 13 lat.

Nie można w tej chwili wykluczyć, że do przecięcia się obu krzywych dojdzie w ostatnim kwartale tego roku. Zadyszka w inwestycjach nad Wisłą każe ostrożnie szacować dynamikę PKB, na zachodzie Europy natomiast (np. w najważniejszych dla tego regionu Niemczech) przewiduje się poprawę warunków. Jednym z sygnałów wyprzedzających taki scenariusz mogą być najnowsze odczyty indeksów PMI dla przemysłu.

Rumunia na czele

Warto dodać, że w trzecim kwartale pozycję lidera wzrostu obroniła Rumunia, jedyny kraj ze wzrostem powyżej 4%. Walkę o pierwsze miejsce nawiązać może jedynie Irlandia, Luksemburg lub Malta, jednak dla krajów tych Eurostat nie dostarczył jeszcze danych. Polska z wynikiem 2,2% wypadła nieco lepiej od średniej.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (88)

dodaj komentarz
~Franek
Pracuję w Belgii w firmie ensila od 2 lat, dobrze się tu czuję, dobrze zarabiam (robię w budowlance) i szczerze - to porównania porównaniami, ale i tak wolę pracować i zarabiać jak Belg, choć czuję się Polakiem. Kasa musi się zgadzać, żeby móc żyć - jak ktoś chce, to wiem, że wciąż szukają budowlańców z Polski, polecam
~kelo
...3% od miliona to to 30 000 - PKB starej unii ........
...3% od stu to 3 _ PKB Polski ..............

procenty te same ale kwoty bardzo , bardzo różne !!!!!!!!!!!!!!!!
~niesterowany
Rumunię ciągnie w górę Italia ( towar sporo tanszy jezyk podobny ). Oni sa na etapie post PRL . Rządzące Swinki przy korycie nie nabrały jeszcze buty i pychy . Pozwalają rodakom jeszcze zarobić . Poczekamy i się skończy . Naczelne knury okrzepną i zaczną wprowadzać zakazy i ustawy . Tak to się kreci aż do rewolucij i zmiana
~zenek
e tam wzrost, ważne, że kasa dla swojaków się zgadza
~jaton
Ale ten prezes GUS jest odważny juz niedługo jako bezrobotny się zarejestruje bo kurdupel go wywali na zbity pysk za głupote.
~podziwiamodwagę
tobie też odwagi nie brakuje , niedługo będziesz się ukrywał w jaskini (razem z prezesem GUS ) przed siepaczami pisu , i z tej jaskini będziesz komentarze pisał
~dojnazmiana
niszczenie gospodarki przez pis,dojenie polaków na socjal,kler i pomysły polityków z pisu przynosi efekty.coraz więcej upadłości, coraz wiecej firm się wynosi za granicę...
~silvio_gesell
Liczy się realny dochód narodowy. PKB jest tylko dlatego używany, bo najłatwiej go policzyć.
-zbyszek1
PKB jest dlatego pokazywany bo opisuje wielkość gospodarki.
~silvio_gesell odpowiada -zbyszek1
A dochód narodowy pokazuje jakość gospodarki.

http://data.worldbank.org/indicator/NY.ADJ.NNTY.CD?view=map

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki