REKLAMA

PMI: Holandia liderem, w Europie lepiej niż w Azji

2016-12-01 10:35
publikacja
2016-12-01 10:35
PMI: Holandia liderem, w Europie lepiej niż w Azji
PMI: Holandia liderem, w Europie lepiej niż w Azji

Przemysłowy średniak – tak można określić aktualną pozycję Polski w klasyfikacji państw badanych przez IHS Markit. W gronie tym zdecydowanie najlepiej wypadła Holandia, natomiast w globalnym pojedynku Europa pokonała Azję.

Indeks PMI (Purchasing Managers Index, pol. Indeks Menadżerów Logistyki) powstaje na podstawie anonimowych ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów firm. Odpowiadają w nich na pytania dotyczące takich zagadnień jak zamówienia, zatrudnienie, płatności, ceny czy zapasy.

Wskaźnik ten uważany jest za wskaźnik wyprzedzający. Przyjmuje wartości od 0 do 100 pkt., przy czym wyższy niż 50 pkt. oznacza, że dany sektor się rozwija, natomiast niższy świadczy o pogorszeniu sytuacji. Dla poszczególnych krajów indeks PMI przygotowuje firma IHS Markit.

Kluczowe informacje:

- Polski PMI odbił po wyraźnym październikowym dołku. Więcej na ten temat w artykule „PMI: polski przemysł nieco przyspieszył”.

- Rosyjski PMI (53,6 pkt.) wspiął się na 68-miesięczny szczyt. To zasługa rosnącego popytu wewnętrznego, który przełożył się na najwyższą od marca 2011 r. wartość subindeksu produkcji. Dodatkowo rosyjskim przedsiębiorcom mniej we znaki daje się inflacja, która sukcesywnie maleje.

- Irlandzki PMI (53,7 pkt.) wskazał najwyższy wynik od 8 miesięcy. To efekt poprawy w zakresie produkcji, nowych zamówień oraz zatrudnienia. Zdaniem ekonomistów Markit, Szmaragdowa Wyspa ma już najgorsze za sobą, jeżeli chodzi o negatywny wpływ na gospodarkę rezultatu czerwcowego referendum ws. Brexitu.

- Turecki PMI (48,8 pkt.) uplasował się poniżej kluczowego poziomu 50 pkt. To wynik odpowiadający tegorocznej średniej. Wyraźny wzrost odnotował subindeks eksportu, który korzysta na deprecjacji liry.

- Najlepszy wynik wśród badanych krajów uzyskała Holandia. 57 pkt. to najwyższy rezultat od grudnia 2013 r. Głównymi motorami tego wzrostu był rosnący popyt, na który wytwórcy odpowiedzieli wzrostem produkcji i zatrudnienia. Negatywną informacją dla holenderskiego przemysłu jest najwyższy od 4,5 roku wzrost presji kosztowej, co ma związek m.in. z rosnącymi cenami surowców.

- Trzeci wzrost z rzędu zaobserwowano w przypadku PMI dla hiszpańskiego przemysłu (54,5 pkt.) W tym kraju również pojawiła się presja kosztowa, a ogólny wskaźnik został wzmocniony przez wzrost produkcji, nowych zamówień i zatrudnienia. Co ciekawe, raportowany przez ankietowanych menadżerów czas dostaw wydłuża się nieprzerwanie od 6 lat.

- W Czechach (52,2 pkt.) odnotowano spadek z październikowego półrocznego szczytu. U naszych sąsiadów doszło do wyhamowania w subindeksach wielkości produkcji oraz nowych zamówień, jednak ich negatywny wpływ częściowo ograniczył wzrost zatrudnienia.

- We Włoszech (52,2 pkt.) odczyt przemysłowego PMI był najwyższy od 5 miesięcy. Wpływ na to miała rosnąca produkcja i portfele zamówień, co przełożyło się także na wzrost zamówień. Podobnie, jak w innych państwach, w Italii dało się zauważyć wzrost cen dóbr produkcyjnych.

- Sytuacja we francuskim przemyśle (51,7 pkt.) ustabilizowała się, a indeks PMI już po raz drugi z rzędu utrzymał się powyżej kluczowego poziomu 50 pkt. Warto zwrócić na najwyższy od 57 miesięcy raportowany wzrost zatrudnienia.

- W Niemczech przemysłowy PMI (54,3 pkt.) osunął się z 33-miesięcznego szczytu, lecz mimo to wciąż pozostaje powyżej tegorocznej średniej. Przewiduje się, ze obecny kwartał będzie najlepszy od początku 2014 r., co widać będzie m.in. w danych o PKB. Podobnie, jak w innych krajach, niemieccy producenci zauważyli wzrost cen surowców.

- W Grecji główny indeks (48,3 pkt.) osunął się do rocznego minimum i po raz trzeci z rzędu nie przekroczył pięćdziesiątki. W Austrii z kolei (55,4 pkt.) odczyt okazał się najwyższy od 10 miesięcy.

- W całej strefie euro ostateczny odczyt (53,7 pkt.) okazał się identyczny z odczytem wstępnym. Oznacza to, że indeks dla przemysłu wspiął się na najwyższy poziom od stycznia 2014 r. Istotną informacją dla zmagającej się z wciąż sporym bezrobociem unii monetarnej jest kolejny mocny odczyt subindeksu zatrudnienia. Będzie to, w połączeniu z rosnącą presją inflacyjną, istotny sygnał dla EBC, który musi zastanowić się nad dalszymi losami programu luzowania ilościowego (QE).

- Warto dodać, że w listopadowym przeglądzie kraje europejskie wypadły lepiej niż azjatyckie. Rywalizację z czołówką Starego Kontynentu nawiązać mogą jedynie Filipiny, Tajwan i Wietnam, natomiast ogólny odczyt dla strefy ASEAN okazał się niższy niż dla strefy euro.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~DarekD
Brawo "Bankier"!!!. Parę razy w ostatnich miesiącach, przy okazji podawanych comiesięcznych PMI, zwracałem uwagę, Ze od jakiegoś czasu "Bankier" opuścił się z podawaniem tego wskaźnika dla innych krajów jak tylko ze strefy Euro. No i proszę, miło mi stwierdzić, że ktoś w "Bankierze" Brawo "Bankier"!!!. Parę razy w ostatnich miesiącach, przy okazji podawanych comiesięcznych PMI, zwracałem uwagę, Ze od jakiegoś czasu "Bankier" opuścił się z podawaniem tego wskaźnika dla innych krajów jak tylko ze strefy Euro. No i proszę, miło mi stwierdzić, że ktoś w "Bankierze" to przemyślał i w tym miesiącu nie dość, że mamy większość Europy to jeszcze sporo krajów z Azji i dodatkowo krótkie komentarze do tych wskaźników. Mam nadzieję, że tak będzie co miesiąc!!!. Optymalne by było aby jeszcze podobnie zrobić z PMI dla usług.
~Eeeeeee
Co to w ogóle jest?!Wystarczy,ze w ankiecie przedsiębiorca pofantazjuje,a cały lewacki świat się wali.Chore.
~bumbum
PMI Rosji - 53,6 pkt- a czy ta Rosja to nie powinna już być bankrutem? Od 2 lat jestem karmiony takimi informacjami. Czyzby przez te 2 lata mnie okłamywano?
~Tomasz
Tak, masz rację. Na dodatek ten wskaźnik w Rosji , przynajmniej od początku 2016, ciągle rośnie, i już od 2-3 miesięcy mają go na wyższym poziomie niż w Polsce. To samo zresztą dotyczy PMI dla usług. Ale to wszystko nie przeszkodzi naszym idiotom (zwłaszcza z z POPIS-u)
do szerzenia propagandy o Rosji jako o upadającym
Tak, masz rację. Na dodatek ten wskaźnik w Rosji , przynajmniej od początku 2016, ciągle rośnie, i już od 2-3 miesięcy mają go na wyższym poziomie niż w Polsce. To samo zresztą dotyczy PMI dla usług. Ale to wszystko nie przeszkodzi naszym idiotom (zwłaszcza z z POPIS-u)
do szerzenia propagandy o Rosji jako o upadającym kraju. Pozdrawiam
~niepelnosprawny_org
mówi sie przeciez o Azji, jakoby zycie i centrum świata tam się własnie przesuwało - i co? propaganda?
~Jasko
02.05.2016 Dzień Flagi. 2 godzinne przemówienie w Sejmie Prezesa Narodu:
- Polska musi wyjść z pułapki średniego rozwoju. Musi rozwijać się szybko, wyraźnie szybciej niż inne państwa Unii Europejskiej, szczególnie te bogate. I tu doświadczenie pokazuje, że potrzebna jest pomoc, zaangażowanie państwa. I my mamy
02.05.2016 Dzień Flagi. 2 godzinne przemówienie w Sejmie Prezesa Narodu:
- Polska musi wyjść z pułapki średniego rozwoju. Musi rozwijać się szybko, wyraźnie szybciej niż inne państwa Unii Europejskiej, szczególnie te bogate. I tu doświadczenie pokazuje, że potrzebna jest pomoc, zaangażowanie państwa. I my mamy taki plan. To jest Plan Morawieckiego. Wielki plan, największy plan, jaki powstał (...) od 27 lat. Ten plan musi uzyskać odpowiednie instrumentarium. (..)
Niektórzy mówią: szybciej, szybciej, szybciej. Nie zawsze da się działać tak bardzo szybko, szczególnie w tych dziedzinach jak służba zdrowia, które są bardzo delikatne, gdzie każdy błąd może kosztować ludzi życie. Ale kierunek marszu jest wyznaczony i będziemy w tym kierunku iść z całym zdecydowaniem - przekonywał.
~adam
Ilekroć telewizor pokazuje towarzysza pierwszego sekretarza partii rzadzącej mam ochotę walić pięścią w niego . Co mi zawinił telewizor?
~madam odpowiada ~adam
ja muszę iść do kibla, uf....

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki