Duda: Nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo

2018-12-04 13:19, akt.2018-12-04 14:07
publikacja
2018-12-04 13:19
aktualizacja
2018-12-04 14:07

Dopóki ja pełnię w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo - oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas Barbórki w Brzeszczach.

Podczas swojego wystąpienia prezydent Duda wskazał na jedną z proponowanych deklaracji szczytu klimatycznego COP 24 w Katowicach - Just Transition, mówiącej o "sprawiedliwym i solidarnym zmienianiu świata w sensie przemysłowym, po to, aby w jak największym stopniu oszczędzić klimat".

/ fot. Maciej Jarzębiński / FORUM

"To oznacza przede wszystkim uwzględnianie w tym wszystkim interesów społeczeństw, uwzględnienie interesów ludzi, miejsca pracy, dbałość o rodzinę, o to wszystko, co jest naszą codziennością" - mówił.

"To nie sztuka wszystko zlikwidować i zostawić ludzi bez pracy, zostawić państwo bez zaplecza i załamać gospodarkę" - dodał.

Prezydent tłumaczył, że istotne jest to, aby zmieniać gospodarkę w taki sposób, aby realizować zasadę zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie dbać o interesy państwa i społeczeństwa w jak największym możliwym stopniu".

W tym kontekście nawiązał do swojego poniedziałkowego wystąpienia podczas COP24 w Katowicach, kiedy mówił, że polska gospodarka w istotnym stopniu opiera się na węglu i że to się nie będzie zmieniało. "Ona nadal będzie się opierała na węglu, oczywiście będziemy realizować miksenergetyczny, będziemy realizować naszą strategię, ale węgiel w Polsce jest i będzie" - podkreślił Duda.

Dodał, że węgiel to największy skarb Polski i mamy jego największe zasoby w Europie. "Proszę się nie martwić, dopóki ja pełnię w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę na to, aby ktokolwiek zamordował polskie górnictwo" - oświadczył prezydent Duda.

Górnictwo jest absolutnie branżą strategiczną, która stanowi fundament naszej gospodarki i musi być zachowana, ale oczywiście musi też być unowocześniana i reformowana - mówił.

"Jesteście państwo absolutnie branżą strategiczną, która stanowi fundament naszej gospodarki i musi być zachowana, aczkolwiek oczywiście musi też być unowocześniana i reformowana. To jest wielkie zadanie, żeby to robić w jak najbardziej mądry sposób" - powiedział prezydent, który odwiedził kopalnię Brzeszcze.

Jak podkreślił, trzeba "to robić w sposób pragmatyczny, działając tak, żeby z jednej strony zabezpieczyć interesy pracowników i ich rodzin, ale z drugiej strony trzeba to robić w sposób jak najbardziej ekonomicznie opłacalny, a także i bezpieczny dla środowiska".

"To wielkie zadanie ministra, bardzo trudne; to wielkie zdanie zarządów spółek, ale wierzę w to, że będą w stanie się z tego wywiązać" - powiedział Duda.

autor: Rafał Białkowski, Marek Szafrański, Marzena Kozłowska

rbk/ szf/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
h-b
Prędzej czy póżniej..Zamordują...Miliardowe kary za opóźnienia w OZE,Ogromnie szybko rosnące ceny uprawnień na rynku do emisji CO2,Rosnący coraz bardziej eksport ze wschodu na końcu niestety brak konkurencyjności towaru na panującym jeszcze... rynku w Europie..
flecik
Pan Duda ponownie opowiada dyrdymały! Już raz naobiecywał frankowiczom cudowne rozwiązanie ich problemów z kredytami. Oczywiście nic nie zrobił w temacie! Tak samo zrobi wielkie NIC dla górników! Dziwię się górnikom, że jeszcze wierzą w PiS, prezesa, prezydenta i przewodniczącego Solidarności! Oni wszyscy mają was gdzieś!
kaczka-po-smolensku
PIS to upudrowane w pseudo patriotyczne piórka PO pod płaszczykiem pomników i patriotycznych imprez robią z górnikami to samo co Buzek i Po .Górnictwo przez PIS już zostało zamordowane od 89 zlikwidowali 90% kopalń a ludziom wmówili że są niedochodowe ,bo górnik zarabia te 4,5 tys na łapę !!! to jest PIS to upudrowane w pseudo patriotyczne piórka PO pod płaszczykiem pomników i patriotycznych imprez robią z górnikami to samo co Buzek i Po .Górnictwo przez PIS już zostało zamordowane od 89 zlikwidowali 90% kopalń a ludziom wmówili że są niedochodowe ,bo górnik zarabia te 4,5 tys na łapę !!! to jest ta ziemia obiecana po upadku komunizmu !! ,Polski już nie ma !!!!!!!!!!!!!!!!!! została zlikwidowana !!!!!!!!!!! zamordowana !!!!!!!!!! przez zdrajców i sprzedawczyków
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
antonicaracal
Żółte kamizelki pokazały w Paryż jak rozmawia się z mafijnymi układami...
Sekta PiC niech się szykuje na przeprowadzkę do Berezy Kartuskiej.
loool
Nikt nie zamorduje polskiego górnictwa , polskie górnictwo zamorduje nas wszystkich.
forfun
a to bajkopisarz raz że bredzi dwa że goowno może. urąga urzędowi
histeryk
Wiemy Adrian, wiemy. Głosy i stołek ważniejsze iż interes gospodarczy Polski. Górnikom się wszyscy dorzucimy, robimy to w końcu od tak dawna...

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki