GUS: płace wzrosły najmocniej od ponad 5 lat

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że nominalny wzrost płac w dużych przedsiębiorstwach osiągnął najwyższy poziom od stycznia 2012 roku. Stabilnie rosło też zatrudnienie.

Liczba pracowników w firmach zatrudniających ponad 9 osób wyniosła w sierpniu 6.025,6 tys. i była o 4,6% wyższa niż rok wcześniej. To kolejny rekord w sięgającej roku 2005 historii tych danych.Takiego wyniku spodziewali się też ekonomiści. Nominalnie oznacza to wzrost zatrudnienia o 3,5 tys.względem lipca. Zaś przez poprzednie 12 miesięcy w sektorze przedsiębiorstw przybyło 264,9 tys. etatów.

(GUS.)

Przeciętne wynagrodzenie brutto sięgnęło 4.492,63 zł i było o 6,6% wyższe niż rok wcześniej. Przy czym należy pamiętać, że jest to kwota brutto – po potrąceniu podatków (PIT i składek na ZUS) pracownik otrzymuje 3.197 zł. Co więcej, z innych statystyk GUS-u wiemy, że ok. 70% pracowników otrzymuje wynagrodzenia niższe od średniej.

Nominalny wzrost wynagrodzeń w sektorze dużych przedsiębiorstw był najszybszy od stycznia 2012 roku. Mediana prognoz ekonomistów zakładała dynamikę płac na poziomie 5,7% rdr.

(GUS.)

Dzięki obserwowanemu od początku roku przyspieszeniu dynamiki nominalnych wynagrodzeń, przyspieszył także wzrost w ujęciu realnym (czyli po uwzględnieniu inflacji CPI).  W sierpniu realny wzrost płac sięgnął już 4,8%, co jest najlepszym wynikiem od 12 miesięcy. Tyle że rok temu stosunkowo wysoką realną dynamikę płac zawdzięczaliśmy deflacji cenowej (czyli głównie niższym cenom paliw), a teraz szybszemu wzrostowi wynagrodzeń w kategoriach nominalnych.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Dane zaprezentowane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie obejmują zatem ani najmniejszych firm, ani sektora publicznego. Bazując na danych dotyczących aktywności zawodowej, można szacować, że opublikowane dziś dane dotyczą ok. 37% pracujących.

Lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko co 2 lata. Ostatnie wydanie, dotyczące stanu na październik 2014 r., ukazało się pod koniec 2015 r. Według opracowania "Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2014 r.", połowa pracowników otrzymywała wynagrodzenie mniejsze niż 3291 zł brutto, czyli 2359 zł netto.

Krzysztof Kolany 

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 arno

Dobra zmiana, dobra zmiania... Najważniejsze to powierzyć wszelkie rozliczanie i odliczanie płac i podatków specjalistom. Tako rzekłem: https://goo.gl/NlTIbi

! Odpowiedz
4 18 do_niczego

W Polsce tylko POLITYCY żyją na UNIJNYM poziomie patrząc na kwotę wolną od podatku w przeliczeniu 6 tyś EURO a reszta społeczeństwa 700 EURO. GUS na zlecenie wciska ciemnotę obywatelom że tak przeciętne wynagrodzenie wzrosło,celowo to podają żeby Polacy myśleli że zbliżają się do zarobków UE,gdyby w Polsce były zarobki UNIJNE to 500plus nie było by potrzebne. Człowiek człowiekowi WILKIEM.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 30 niewierzacyateusz

szanowni komentujący:) są takie kursy pod tytułem,o ile dobrze pamiętam " jak komentować dobre dane ,żeby wyglądało że jest fatalnie" organizatorzy serdecznie zapraszają,panowie głos rozsądku , xyx83 , pan a może pani modulometer :) i inni pewnie będą mile widziani , tylko nie pamiętam czy płatne czy gratis :)))

! Odpowiedz
23 8 xyz83

Z dobrą zmianą u sterów każdy choć odrobinę myślący człowiek pozytywów w dłuższym terminie nie zobaczy.

Ale ciesz się tym co tu i teraz :)

! Odpowiedz
2 2 (usunięty) odpowiada xyz83

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
22 9 xyz83 odpowiada (usunięty)

Przykro mi bardzo ale niestety większość społeczeństwa to roszczeniowy motłoch któremu wmówiono że jest kimś wyjątkowym i że wszelkie niedogodności to wina kogoś z zewnątrz, ewentualnie kogoś kto ośmiela się dobrą zmianę skrytykować.

Intencje dobrej zmiany w stosunku do narodu nie są szczere tak jak szczere nie były intencje pewnego faceta z Austrii w stosunku do Niemców jak i swoich rodaków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
44 9 modulometer

Ha hah ha....:-) Ciekawe ile przez ten czas wzrosła wydajnośc polskiego pracownika? I ile firma bedzie miala z tego wzrostu? Skończy się na tym że firmy wpadną w kłopoty i skończy się rumakowanie. I jak GUS liczy tą inflację skoro wychodzimu tylko 1.8%

! Odpowiedz
26 22 lucaszw

Bieda az piszczy, tyle w temacie...

! Odpowiedz
64 53 glos_rozsadku

ktoś bez wykształcenia ekonomicznego powie: Brawo PIS.
a ktoś z wykształceniem ekonomicznym powie: mamy najwyższą inflację od 5 lat.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.