REKLAMA
NIE PRZEGAP

Ceny prądu ciągle w górę. Analitycy o możliwej skali dalszych podwyżek

2022-08-05 10:30, akt.2022-08-05 10:40
publikacja
2022-08-05 10:30
aktualizacja
2022-08-05 10:40
Ceny prądu ciągle w górę. Analitycy o możliwej skali dalszych podwyżek
Ceny prądu ciągle w górę. Analitycy o możliwej skali dalszych podwyżek
fot. PrzemoN / / Shutterstock

Drożyzna, kryzys energetyczny i wszechobecne zapowiedzi podwyżek opłat m.in. za prąd sprawiają, że na przyszły rok wiele osób patrzy z przerażeniem. Ceny energii biją rekordy z miesiąca na miesiąc i niestety nie zapowiada się, żeby sytuacja się unormowała.

Nieco ponad miesiąc temu w swoim artykule Michał Kubicki przewidywał dalsze wzrosty cen energii na rynkach. I rzeczywiście ceny wzrosły i to znacząco - 1519 PLN/MWh w lipcu vs. 1159 PLN/MWh w czerwcu.

Wzrost cen energii na rynkach pociągnie w górę ceny dla odbiorców indywidualnych, którzy powinni przygotować się na niemałe podwyżki. Jeśli ceny z lipca utrzymałyby się, to zdaniem analityków Pekao ceny energii w taryfie G powinny wzrosnąć o ok. 138 proc.

Mniej więcej w połowie lipca prezes URE ostrzegał przed bezprecedensowymi podwyżkami cen prądu w 2023 r. - nawet na poziomie 180 proc. Wysokie ceny energii elektrycznej mogą być niekorzystne dla gospodarki i zdaniem Grzegorza Onichimowskiego, eksperta Instytutu Obywatelskiego, byłego prezesa Towarowej Giełdy Energii, mogą mieć poważne konsekwencje:

Możemy się spodziewać sytuacji, że z jednej strony, na skutek tych wielkich podwyżek, obniży się aktywność gospodarcza polskiej gospodarki i będziemy mieli do czynienia z recesją. A z drugiej strony, że nie będziemy mogli wyjść z tej recesji, bo natrafimy na ścianę w postaci niewystarczających mocy wytwórczych polskiej energetyki

Czy Polsce grozi blackout? Zapytaliśmy ekspertów

Kryzys energetyczny w Europie pogłębia się, m.in. przez ograniczenie przesyłu rosyjskiego gazu. O ile rządy krajów UE starają się gromadzić zapasy gazu przed zimą, a także wprowadzają program ograniczenia zużycia energii, ryzyko blackoutu staje się coraz bardziej realne. Czy Polsce także grozi brak prądu?

Ubiegłoroczne widmo kryzysu energetycznego stało się faktem. Jak bumerang wraca temat ryzyka blackoutu. Zachodnia Europa już teraz zaczęła oszczędzać energię - w Hanowerze zrezygnowano z podgrzewania wody w basenach krytych i zewnętrznych. Rząd Hiszpanii zaleca obywatelom kontrolowanie zużycia prądu w mieszkaniach i wyłączanie niepotrzebnie palących się świateł. A Francja chce wprowadzać limity ogrzewania i klimatyzacji w budynkach.

Poprosiliśmy ekspertów o odpowiedź na pytanie: "Czy Polsce grozi blackout?".

Premier zapewnia, że część kosztów poniosą spółki energetyczne

Do tematu podwyżek cen prądu odniósł się ostatnio również premier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że podwyżki cen dotną rodziny, ale część kosztów poniosą także spółki energetyczne.

"Jakaś podwyżka dotknie gospodarstwa domowe, dużą część podwyżki np. poprzez ustawę o dopłatach do węgla pokrywa państwo polskie. Ale też część podwyżki, przez zmniejszone zapotrzebowanie na wyższą taryfę, muszą pokryć firmy energetyczne" - powiedział.

"Nie mogą zostać nietknięte na skutek tego kryzysu" - dodał.

"Podwyżki na przyszły rok będą nie takie, jak były sygnalizowane przez Urząd Regulacji Energetyki, że wstępne dane pokazują na ponad 100-procentową podwyżkę, o 100-180% - tego typu liczby pojawiały się w mediach. Mogę obiecać, że na pewno będzie to znacząco, znacząco mniejszy wzrost" - powiedział Morawiecki.

"Będziemy starali się, aby [wzrost cen - red.] był jak najniższy, ale dokładnej liczby teraz nie jestem w stanie podać, ponieważ ona będzie zależała od tych trzech mechanizmów jednocześnie: ile pokryje firma energetyczna bądź gazowa - PGNiG - bądź Orlen - ponieważ on partycypuje przez to, że jest koncernem multienergetycznym, który zarządza Energą i będzie zarządzać w przyszłości też innymi aktywami - ile pokryje budżet, a ile zostanie do pokrycia dla gospodarstw domowych" - wyjaśnił premier.

JM

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (24)

dodaj komentarz
jas2
Chyba na stare lata zacznę wierzyć w teorie spiskowe. :)
To się nie może dziać, ot tak samo z siebie...
bha
Nie trzeba starości żeby uwierzyć prawdzie - wystarczy zejść z chmur na ziemię ,zdjąć jednostronnie widzące klapki z oczu i otworzyć szeroko oczy bez wygodnego wielu nie bez celu krótkowidzenia szczególnie na niewygodne im sprawy, problemy i tematy.
inflacjakiedysbedziespadac
OZE, rządowe baranki boże. To darmowa energia. Baranki , baranki baranki. Kiedy wy to zrozumiecie?
eunuchy_z_ue
co na to pjak juncker i reszta sekretarzy..tfu komisarzy? dalej promują zakaz atomu i samochody elektryczne?? kiedy uch osądzimy?
koperytko
Cena energi wynika ze spekulacji a nie realnych wartosci. Ktoś robi Polaków w jajo a państwo nie robi nic... Energia z Bełchatowa i Turowa cały czas kosztuje tyle samo co 5 lat temu, czy 10 lat temu. Do tego doszła fotovoltaika i wiatraki a cena energi pędzi...
Może warto się zorientować kto podbija ta cenę - czy nie ma tam funduszy
Cena energi wynika ze spekulacji a nie realnych wartosci. Ktoś robi Polaków w jajo a państwo nie robi nic... Energia z Bełchatowa i Turowa cały czas kosztuje tyle samo co 5 lat temu, czy 10 lat temu. Do tego doszła fotovoltaika i wiatraki a cena energi pędzi...
Może warto się zorientować kto podbija ta cenę - czy nie ma tam funduszy które zarabiaja kosztem Polaków
Oczywiście innym powaznym problemem jest działalność PE z opłatami CO2
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
koperytko
wiadomośc usunieta w ciągu 3 minut... Wpis dotyczyl ze w Polsce oprócz Węgier jest najtańsza cena paliwa w UE a tytul na bankierze jest nie adekwatny do sytuacji.
marinata
Wspaniale :P Ekoteroryści w sobie tylko wiadomym interesie, zmusili ludzi w Krakowie do pozbycia się w kamienicach pieców węglowych , które poza CO był najbardziej ekonomiczną formą ogrzania mieszkania w starej kamienicy (grube mury, wysokie sufity, duże pomieszczenia ) . Sporo kamienic miasto nie chciało podłączyć do sieci CO i Wspaniale :P Ekoteroryści w sobie tylko wiadomym interesie, zmusili ludzi w Krakowie do pozbycia się w kamienicach pieców węglowych , które poza CO był najbardziej ekonomiczną formą ogrzania mieszkania w starej kamienicy (grube mury, wysokie sufity, duże pomieszczenia ) . Sporo kamienic miasto nie chciało podłączyć do sieci CO i ludzie byli zmuszeni zainstalować ogrzewanie gazowe lub co gorsza elektryczne.... Rachunki były duże już przed cyrkiem srowidowym i tą całą "wojną" na Ukrainie. Teraz po podwyżkach to ja tym ludziom serdecznie współczuję.
socjalistyczneg
Tylko elektromobilność... :-)
jas2
Mam samochód elektryczny i panele słoneczne na dachu. Samochód ładuję tylko kiedy świeci słońce. Jeżdżę za darmo. Samochód kosztował 30 tys. + panele słoneczne 20 tys.
Teraz ani na paliwo, ani na olej nie trzeba wydawać, ani na klocki czy tarcze, bo samochód hamuje silnikiem i w ten sposób odzyskuje energię.

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki