Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Tąpnięcie w dochodach samorządów z PIT

Dla lokalnych budżetów początek roku okazał się fatalny. W wielu miejscach w Polsce w styczniu dochody z PIT nieoczekiwanie spadły w porównaniu ze styczniem 2019 roku – wynika z informacji zebranych przez "Rzeczpospolitą".

(fot. Proxima Studio / Shutterstock)

Według gazety, spadek dochodów z PIT odnotowały duże miasta: Katowice, Olsztyn (spadek ok. 3 proc.), Lublin czy Bydgoszcz (ponad 2,5 proc.), ale także niewielkie gminy, np. podwarszawski Brwinów (mniej o 0,2 proc.).

Jak pisze dziennik, kiepskie dochody z PIT to głównie efekt rządowej reformy tego podatku (czyli obniżki stawki z 18 do 17 proc., podwojenia kosztów uzyskania przychodów oraz tzw. zerowego PIT dla młodych). Ale mało kto się spodziewał, że będą aż tak niskie.

Jak podkreślił w rozmowie z "Rz" dyrektor biura Związku Miast Polskich, Andrzej Porawski, te dane oznaczają, że plany resortu finansów zakładające wzrost wpływów z PIT w tym roku o ok. 2 proc. są znacząco przeszacowane. "W sumie reforma PIT ma kosztować samorządy, czyli mieszkańców, 6 mld zł rocznie" – powiedział.

"Rzeczpospolita" podaje, że najprawdopodobniej na początku marca w Senacie ruszą prace na ustawą rekompensującą samorządom ubytki w PIT, jednak nawet samorządowcy zaangażowani w przygotowanie projektu przyznają, że szanse na to, iż Sejm poprze taki projekt, są bardzo małe. (PAP)

kmz/ krap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 14 eagleeye

Czyli sam widzisz jakie pieniądzę "na nic" przewalały samorządy

! Odpowiedz
9 29 kapitaneo

Obniżka podatków, czyli więcej kasy w kieszeni obywateli wg. tego Pana to:"W sumie reforma PIT ma kosztować samorządy, czyli mieszkańców, 6 mld zł rocznie"- czy ktoś kto opowiada takie absurdy powinien pełnić jakiekolwiek funkcje publiczne??!!
Pomijam fakt, że w ostatnich latach wzrost dochodów w samorządach z PIT i CIT wynosił ok. 20 mld zł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 1 marxs

50 gr za PO= 1 zł za PIS
i tyle w temacie "wzrostu" dochodów w samorządach

! Odpowiedz
62 36 bangladesznadwisla

Najważniejsze żeby na propagandę nie zabrakło. TVP musi dostać się miliardy. Gminy niech umierają. Ludzie oskarżą zawsze gminy nie rząd

! Odpowiedz
17 64 mariuszby

Dyrektor wprowadza w błąd. Mieszkańcy Polski ZYSKALI 6 MLD na reformie PIT dzięki obniżonym podatkom przez rząd.

! Odpowiedz
61 40 karbinadel

Gdyby rząd przywrócił 22% stawkę VAT, Polacy zyskaliby znacznie więcej. Ale VAT wpływa do budżetu centralnego, a PIT do lokalnych, więc kolejny raz PiS rozdał nie swoje

! Odpowiedz
14 38 mariuszby odpowiada karbinadel

W każdym kraju na świecie są pobierane podatki , a w Polsce przeznaczone są na policje , straż pożarna , służbę zdrowie, wojsko itp. Ktoś musi rozdawać te pieniądze aby żyło nam się jak najlepiej. W ostatnich wyborach Polacy zdecydowali aby rozdającym był PIS.

! Odpowiedz
37 67 mariuszby

Najwyższy czas aby samorządy zaczęły oszczędzać bo trwonią pieniądze bez żadnych skrupułów i bezczelnie oskarżają rząd o to że obniża podatki Polakom.

! Odpowiedz
58 30 karbinadel

Tak jest, najlepiej, żeby każdą złotówkę rozdzielano w KC na Nowogrodzkiej. partia wie najlepiej, co zrobić z naszymi pieniędzmi

! Odpowiedz
18 32 mariuszby odpowiada karbinadel

Ludzie w wyborach tak zdecydowali - trzeba to uszanować .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.