REKLAMA

Tąpnięcie w dochodach samorządów z PIT

2020-02-26 06:28
publikacja
2020-02-26 06:28

Dla lokalnych budżetów początek roku okazał się fatalny. W wielu miejscach w Polsce w styczniu dochody z PIT nieoczekiwanie spadły w porównaniu ze styczniem 2019 roku – wynika z informacji zebranych przez "Rzeczpospolitą".

fot. Proxima Studio / / Shutterstock

Według gazety, spadek dochodów z PIT odnotowały duże miasta: Katowice, Olsztyn (spadek ok. 3 proc.), Lublin czy Bydgoszcz (ponad 2,5 proc.), ale także niewielkie gminy, np. podwarszawski Brwinów (mniej o 0,2 proc.).

Jak pisze dziennik, kiepskie dochody z PIT to głównie efekt rządowej reformy tego podatku (czyli obniżki stawki z 18 do 17 proc., podwojenia kosztów uzyskania przychodów oraz tzw. zerowego PIT dla młodych). Ale mało kto się spodziewał, że będą aż tak niskie.

Jak podkreślił w rozmowie z "Rz" dyrektor biura Związku Miast Polskich, Andrzej Porawski, te dane oznaczają, że plany resortu finansów zakładające wzrost wpływów z PIT w tym roku o ok. 2 proc. są znacząco przeszacowane. "W sumie reforma PIT ma kosztować samorządy, czyli mieszkańców, 6 mld zł rocznie" – powiedział.

"Rzeczpospolita" podaje, że najprawdopodobniej na początku marca w Senacie ruszą prace na ustawą rekompensującą samorządom ubytki w PIT, jednak nawet samorządowcy zaangażowani w przygotowanie projektu przyznają, że szanse na to, iż Sejm poprze taki projekt, są bardzo małe. (PAP)

kmz/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (22)

dodaj komentarz
eagleeye
Czyli sam widzisz jakie pieniądzę "na nic" przewalały samorządy
kapitaneo
Obniżka podatków, czyli więcej kasy w kieszeni obywateli wg. tego Pana to:"W sumie reforma PIT ma kosztować samorządy, czyli mieszkańców, 6 mld zł rocznie"- czy ktoś kto opowiada takie absurdy powinien pełnić jakiekolwiek funkcje publiczne??!!
Pomijam fakt, że w ostatnich latach wzrost dochodów w samorządach z PIT i
Obniżka podatków, czyli więcej kasy w kieszeni obywateli wg. tego Pana to:"W sumie reforma PIT ma kosztować samorządy, czyli mieszkańców, 6 mld zł rocznie"- czy ktoś kto opowiada takie absurdy powinien pełnić jakiekolwiek funkcje publiczne??!!
Pomijam fakt, że w ostatnich latach wzrost dochodów w samorządach z PIT i CIT wynosił ok. 20 mld zł.
marxs
50 gr za PO= 1 zł za PIS
i tyle w temacie "wzrostu" dochodów w samorządach
bangladesznadwisla
Najważniejsze żeby na propagandę nie zabrakło. TVP musi dostać się miliardy. Gminy niech umierają. Ludzie oskarżą zawsze gminy nie rząd
mariuszby
Dyrektor wprowadza w błąd. Mieszkańcy Polski ZYSKALI 6 MLD na reformie PIT dzięki obniżonym podatkom przez rząd.
karbinadel
Gdyby rząd przywrócił 22% stawkę VAT, Polacy zyskaliby znacznie więcej. Ale VAT wpływa do budżetu centralnego, a PIT do lokalnych, więc kolejny raz PiS rozdał nie swoje
mariuszby odpowiada karbinadel
W każdym kraju na świecie są pobierane podatki , a w Polsce przeznaczone są na policje , straż pożarna , służbę zdrowie, wojsko itp. Ktoś musi rozdawać te pieniądze aby żyło nam się jak najlepiej. W ostatnich wyborach Polacy zdecydowali aby rozdającym był PIS.
mariuszby
Najwyższy czas aby samorządy zaczęły oszczędzać bo trwonią pieniądze bez żadnych skrupułów i bezczelnie oskarżają rząd o to że obniża podatki Polakom.
karbinadel
Tak jest, najlepiej, żeby każdą złotówkę rozdzielano w KC na Nowogrodzkiej. partia wie najlepiej, co zrobić z naszymi pieniędzmi
mariuszby odpowiada karbinadel
Ludzie w wyborach tak zdecydowali - trzeba to uszanować .

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2019

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki