Deweloperzy tryskają optymizmem

analityk Bankier.pl

Liczba pozwoleń na budowę wydanych deweloperom przebiła szczyt sprzed czterech lat. Niemal 20-procentowe wzrosty w stosunku do poprzedniego roku odnotowano również w liczbie mieszkań oddanych do użytkowania oraz rozpoczętych budów. Statystyki publikowane w raporcie AMRON-SARFiN wskazują na budowlany boom, chociaż w cenach nieruchomości nadal panuje zastój.

W III kw. 2015 r. deweloperzy otrzymali 25 tys. pozwoleń na budowę. To najwyższy kwartalny wskaźnik od czasów hipotecznego boomu – po raz ostatni zbliżony wynik odnotowano 4 lata temu. Najnowsza edycja raportu AMRON-SARFiN pokazuje, że w najbliższym czasie można oczekiwać zwiększonej podaży mieszkań.

W pierwszych 9 miesiącach tego roku liczba pozwoleń wydanych deweloperom była wyższa o 17 proc. niż w tym samym okresie 2014 r. Liczba rozpoczętych budów wzrosła o 23 proc. Tylko w przypadku liczby mieszkań oddanych do użytkowania wzrost nie był tak spektakularny – zaledwie o 3 proc. Jeśli jednak porównać kwartał do kwartału przyrost osiągnął 20-procentowe tempo.

Liczba wydanych pozwoleń, rozpoczętych budów, mieszkań oddanych przez deweloperów w latach 2009-2015
Liczba wydanych pozwoleń, rozpoczętych budów, mieszkań oddanych przez deweloperów w latach 2009-2015 (AMRON-SARFiN)

Eksperci AMRON wskazują, że ożywienie w działalności deweloperskiej widać już od 2013 r. Wyniki sprzedażowe są coraz lepsze, co jeszcze bardziej zachęca do rozpoczynania kolejnych inwestycji, komentują autorzy raportu. Czynnikiem skłaniającym do otwierania kolejnych projektów może być także zapowiadana nowelizacja ustawy deweloperskiej. Kilka lat temu wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych dało podobny efekt – firmy starały się rozpocząć budowę przed wejściem w życie bardziej restrykcyjnych regulacji.

Ceny mieszkań stoją w miejscu

Od dłuższego czasu na rynku nieruchomości mieszkalnych panuje względna równowaga. Jak wskazują autorzy raportu, przekłada się to na niewielkie wahania cen w największych miastach. W III kwartale 2015 r. średnia cena transakcyjna metra mieszkania spadła tylko w aglomeracji katowickiej (o 24 zł) i w Łodzi (o 12 zł). W pozostałych miastach odnotowano niewielkie wzrosty. Pod tym względem na pierwsze miejsce wysuwa się Warszawa, gdzie metr lokalu zdrożał o 109 zł.

(AMRON-SARFiN)

W porównaniu z III kw. poprzedniego roku średnia cena transakcyjna spadła tylko w Gdańsku (o 154 zł/m). Najwyższy wzrost odnotowano w Warszawie (o 201 zł) oraz we Wrocławiu (o 185 zł).

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 22 ~erererer

ja też patrzę z optymizmem na rosnącą nadpodaż mieszkań, jak ta bańka i zmowa cenowa runie to w końcu doczekamy się powrotu do normalności, w idealnym kraju to jeszcze deweloperskie prezesy wraz z bankierami i politykami którzy organizowali programy MDM poszli by do więzienia za manipulowanie rynkiem, defraudacje publicznych pieniędzy, trzymajmy kciuki że tej mafii deweloperskiej w końcu powinie się noga i po 10 latach wyzysku doczekamy się mieszkań w cenach stosownych do naszych pensji...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~2485700

W tytule jest błąd. Powinno być:
Developerzy truskają Z optymismem.

Z optymizmem bo gumę założyli i dzieci nie narobią...

! Odpowiedz
5 2 ~Crowd_Inwestor

Czy słyszeliście o takim mechanizmie finansowania inwestycji deweloperskich jak - crowdfunding nieruchomości ? Okazuje się, że w krajach tzw. zachodu ta metoda finansowania świetnie się rozwija. Użytkownicy internetu współfinansują, inwestując grupowo w wielkie przedsięwzięcia, na które nigdy by nie mogli sobie pozwolić sami. U nas, na naszym lokalnym podwórku, widać pierwsze przymiarki do crowdfundingu nieruchomości na platformie shareVestors.com. W sumie to czekam na pierwszą okazję deweloperską zgłoszoną przez dewelopera, z chęcią chapnąłbym kawałek tego torcika i jego marży.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~Juio

Co mądrzejsji już sprzedali mieszkanie i czekają na niższe ceny .......:) Skończą się kredyty to i ceny zaczną spadać...

! Odpowiedz
8 3 ~sveNN

niezłe bzdury! jak cena może stać w miejscu skoro cena robót rok do roku wzrosła:
- zbrojarze z 540 zł/t na 700 zł/t,
- cieśle: ściany i strop: z 35 zł/m2 na 41 zł/m2;
- tynki wew gipsowe: z 22 zł/m2 na 30 zł/m2.
inner oboty w najlepszym wypadku nie zdrożały lub w mniejszym stopniu.
Kto zapłaci za te podwyżki? Wykonawca? Inwestor? Nie sądzę...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 ~ionen

Ceny mieszkań są z górki a staniały bardzo ceny materiałów. Marża dewelopera aktualnie to około 30%, ale trzeba uwierzyć, że koszty dewelopera to też jego utrzymanie czyli Porsche Cayenne, paliwo do niego, apartament jako mieszkanie itp.

! Odpowiedz
1 2 ~jaAntyZLODZIEJĄ

Deweloperzy zawsze tryska ja optymizmem....CENY PALIW NA ŚWIECIE SPADAJA ...wiec ceny produktów również. ..czyli znów stracą na inwestycjach HA HA bo jeśli coś tanieje to rzeczy kupione drożej stają się nieopłacalne ....no chyba ze wszyscy będą SIĘ RZUCAĆ na mieszkania. ..w Polsce ...no chyba nie każdy dostanie kredyt? Chyba że Tusk swoją średnia podniósł Polakom ze swoich 300000 euro rok czyli 600 polaków - 2000 brutto ...1 Tusk 300000 tak się w Polsce podnosi średnia krajową! MOŻNA ...!? DA SIĘ ..!? CO SIĘ NIE DA JAK SIĘ DA!?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~ech

a kto im broni tryskać, byleby tylko więcej nie kradli

! Odpowiedz
4 3 ~trollWładymira

A co uktadli i komu?

! Odpowiedz
1 6 ~Przewielebny

Żeby tylko jakichś dzieci z tego nie było.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne