Deweloperzy nieco stopują. Rozpoczęto mniej inwestycji niż kwartał wcześniej

Po rekordowym II kw. budowlańcy nieco przystopowali z ekspansją na polskim rynku. Choć liczba rozpoczętych inwestycji nieco stopniała, w III kw. wydano więcej pozwoleń na budowę kolejnych. Deweloperzy i pozostałe podmioty w sektorze najwyraźniej nie widzą spadku popytu i nadal budują na potęgę.

Okres od lipca do września 2016 roku nie był aż tak dobry dla sektora budowlanego jak II kw. 2016 r. O kilka tysięcy spadła liczba rozpoczętych budów, a liczba wydanych pozwoleń wzrosła o niecałe 300 sztuk. Niecała połowa z 56 213 pozwoleń przypadła deweloperom.

Liczba wydanych pozwoleń na budowę, rozpoczętych budów oraz oddanych mieszkań
Liczba wydanych pozwoleń na budowę, rozpoczętych budów oraz oddanych mieszkań (AMRON-SARFiN)

Rozpoczęto mniej budów

W III kw. oddano do użytkowania 38 564 mieszkań, z czego 18 605 zostało wybudowanych przez deweloperów. Porównując statystyki z poprzednim kwartałem, oddali oni o 7 proc. lokali więcej. Dynamika dla całego rynku mieszkaniowego wyniosła nieco mniej, bo o 6 proc.

Wzrosła także liczba uzyskanych przez rynek pozwoleń na budowę. Nie była to jednak znacząca zmiana – nominalnie wydano o 260 pozwoleń więcej – wzrost nie przekroczył nawet 1 proc. W przypadku samych deweloperów zgód na podjęcie kolejnych inwestycji wydano o 5 proc. mniej (w III kw. wydano im 26 464 pozwoleń).

Spadek dotyczył jednak rozpoczętych budów. W przedostatnim kwartale roku prace ruszyły na 46 784 placach budowy na całym rynku (20 450 organizowanych przez samych deweloperów). Ogółem oznaczało to o 6215 rozpoczętych inwestycji mniej niż w II kw. 2016 r.

Ceny transakcyjne mieszkań stabilne

Według danych AMRON, niewielkie zmiany odnotowano w średnich cenach transakcyjnych za 1 mkw. mieszkania w największych polskich miastach. Z ośmiu analizowanych miast najdroższa była Warszawa (7651 zł/mkw.).

Średnie ceny transakcyjne mieszkań (zł/mkw.) w wybranych miastach
Średnie ceny transakcyjne mieszkań (zł/mkw.) w wybranych miastach (AMRON-SARFiN)

Drugą najdroższą lokalizacją był Kraków, gdzie stawka wyniosła 6128 zł/mkw. W pozostałych miastach ceny nie przekroczyły granicy 6000 zł. We Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu za 1 mkw. mieszkania płacono średnio 5500 zł. Najtaniej wśród badanych miast wypadła Łódź (3714 zł/mkw.) i aglomeracja Katowicka (3008 zł/mkw.)

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 6 ~88839393oi

taaaakkk?????????????? ... to dlaczego transakcyjne ceny w centrum Wawy są na poziomie 5.000-5.500??? ... np. 19 dzielnica, InCity, Bliska Wola !!!???????????? dlaczego płatni naganiacze tak okłamują Polaków ... jak gospodarka nie załamie się to za rok lub dwa metr będzie za 3.000-4.000 MAX. Dlaczego naganiacze nie powiedzą, że w Polsce jest 400.000 pustostanów z tego 100.000 w samej Wawie ... a zima idzie i 3ba będzie to ogrzewać !!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~realista

Po co kłamiesz 19 dzielnica ceny od 9500 zł Bliska Wola od 7000 zł , In City od 9000 zł , a na spadki i tak sie nie doczekasz bo ludzie maja forse i wykupują wszystko na etapie dziury w ziemi. A za 5000 zł to możesz sobie kupic co najwyzej w bloku gomulkoskim na Bialolece czy Wawrze

! Odpowiedz
0 10 ~bf

Jeszcze kilka tygodni temu na bankierze był artykuł że deweloperzy budują na potęgę i będzie nowy rekord rozpoczętych inwestycji. A teraz artykuł wywracający wszystko o 180 stopnii.

! Odpowiedz
3 9 ~Polak

Nikt chyba nie spodziewał się aż takiego efektu 'dobrej zmiany' stąd te dzisiejsze korekty

! Odpowiedz
1 1 ~Gnida

Tamten artykuł napisał zapewne niejaki Bartosz Turek.

Bartosz Turek - I wszystko powinno być już dla Ciebie jasne.

! Odpowiedz
3 17 ~yyy

Płacić za metr kwadratowy betonu 7500 zł ... To bardzo dużo. To 2 razy więcej niż średnia pensja netto w Polsce. Rynek nieruchomości stoi na głowie. A i tak są desperaci co się zadłużają pod sam korek. A za rok dwa lub 5 będzie lament i płacz.

! Odpowiedz
1 1 ~Gnida

Ble ble ble... w większości krajów europejskich metr kosztuje więcej niż średnia pensja.
Wyjątkiem są Niemcy gdzie jest tyle komunalnych że nikt nie musi kupować innych.

Ale porównaj sobie ceny no we Francji, Włoszech czy UK a zrozumiesz że gołąbki nigdzie same nie wpadają do gąbki.

! Odpowiedz
7 9 ~hehe

Bez kredytów na 30lat nie ma możliwości by ceny rosły... A i tak ceny mają z czego spaść. Bo 50-70% ceny nowego mieszkania to marża dewelopera. To złoty interes dla deweloperów. I dlatego tak budują jak szaleni.

! Odpowiedz
2 9 ~dev

marża developera to 25%-30%

! Odpowiedz
3 5 ~Tucan

Jak to taki złoty biznes to buduj i pokaż co potrafisz. Co nie chce się? Lepiej czekać na jałmużnę 500+???

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne