REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Giełdy na Wall Street mocno w dół po słowach Powella

2021-11-30 23:06
publikacja
2021-11-30 23:06
Giełdy na Wall Street mocno w dół po słowach Powella
Giełdy na Wall Street mocno w dół po słowach Powella
/ Reuters

Wtorek na Wall Street przyniósł mocne spadki po wypowiedzi prezesa Fed Jerome'a Powella, że należy rozważyć zakończenie ograniczania zakupu aktywów o kilka miesięcy wcześniej.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 652 punkty, czyli o 1,86 proc., do 34.483,72 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 1,90 proc. i wyniósł 4.567,00 pkt. Nasdaq Composite zniżkował 1,55 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.537,69 pkt.

- Moim zdaniem właściwe jest rozważenie zakończenia redukcji zakupów aktywów, które faktycznie ogłosiliśmy na spotkaniu w listopadzie, być może kilka miesięcy wcześniej – powiedział Powell w odpowiedzi na pytania senatorów.

Powell powiedział również, że czas przestać używać słowa „przejściowy” do opisania obecnej presji inflacyjnej. - Mamy tendencję do używania tego słowa w celu oznaczenia, że zmiany nie pozostawią trwałego śladu w postaci wyższej inflacji. Myślę, że to dobry moment, aby wycofać się z tego słowa i spróbować jaśniej powiedzieć, co mamy na myśli – powiedział Powell.

Powell dodał, że przy ocenie perspektyw inflacyjnych nie doceniono roli problemów po stronie podażowej i łańcuchów dostaw.

- Rynki finansowe wracają na przejażdżkę kolejką górską, a wczorajszy rajd przypomina raczej przerwę między spadkami. Inwestorzy przygotowują się teraz na niestabilną jazdę, niecierpliwie czekając na dalsze wiadomości, które mogłyby podnieść nastroje lub je osłabić - powiedziała Susannah Streeter, starsza analityczka ds. inwestycji i rynków w Hargreaves Lansdown.

W ocenie analityków Bloomberga, na następnym posiedzeniu FOMC zmianie mogą ulec plany dotyczące trwającej redukcji programu skupu aktywów.

- Oczekujemy, że Rezerwa Federalna ogłosi na swoim grudniowym posiedzeniu przyspieszenie tempa redukcji skupu aktywów. Chociaż nie jest to pewne – a wariant Omikron wprowadza dodatkową niepewność – naszym zdaniem, korzyści płynące z przyspieszenia redukcji przewyższają koszty” - powiedziała Anna Wong z Bloomberg Economics.

Ze spółek podczas wtorkowej sesji akcje Moderny spadały o 4,5 proc. po tym, jak szef koncernu Paul Burton ocenił w wypowiedzi dla dziennika "Financial Times", że obecne szczepionki na Covid-19 mogą być mniej skuteczną ochroną przeciwko wariantowi Omikron.

Oxford University podał z kolei, że nie ma jeszcze dowodów na to, że obecne szczepionki nie chronią przed ciężkim przebiegiem choroby wywołanym przez Omikron. Akcje Regeneronu spadały o 0,5 proc. po tym, jak firma stwierdziła, że jej koktajl przeciwciał na Covid-19 i podobne jemu leki mogą być mniej skuteczne przeciwko wariantowi Omikron.

Akcje firm sektora podróży szły w dół. Expedia Group i Norwegian Cruise Line Holdings zniżkowały 2 proc., a akcje American Airlines spadły o 2,5 proc.

Lepiej radziły sobie spółki IT. Netflix, Apple i Tesla zyskiwały po ok. 1 proc.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w listopadzie do 109,5 pkt. ze 111,6 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie ze 113,8 pkt. - wynika z raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 110,9 pkt. (PAP)

kkr/ pr/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (5)

dodaj komentarz
kenn
"czas przestać używać słowa „przejściowy” do opisania obecnej presji inflacyjnej"

- najpierw tworzyli narrację , że inflacja jest przejściowa, choć każdy myślący człowiek wiedział czym się skończy stały dodruk, a następnie powiedzieli, że się mylili (a raczej celowo wprowadzali w błąd),
"czas przestać używać słowa „przejściowy” do opisania obecnej presji inflacyjnej"

- najpierw tworzyli narrację , że inflacja jest przejściowa, choć każdy myślący człowiek wiedział czym się skończy stały dodruk, a następnie powiedzieli, że się mylili (a raczej celowo wprowadzali w błąd), jednocześnie nie mówiąc, że się mylili ;P Typowa narraaja, w każdej sprawie :P
drzaraza
Ooo, to dzisiaj będzie drugi dzień euforii giełdowej. Pismaki do roboty.
A ja sądzę , że jeszcze za wcześnie na zakupy.
peluquero
i dziś nasz banan po wczorajszej dystrybucji -4,2% na wejściu

tu żadne wydłużanie skracanie sesji od 5 rano do 23 nic nie da, banan pomalowany na różowo nadal będzie bananem
szprotkafinansjery
Miało spadać, a rośnie. Ech, te internetowe prognozy...
loool
Odstawią morfine, pacjent umrze w męczarniach.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki