REKLAMA
SPRAWDŹ

Giełdy na Wall Street mocno w dół po słowach Powella

2021-11-30 23:06
publikacja
2021-11-30 23:06

Wtorek na Wall Street przyniósł mocne spadki po wypowiedzi prezesa Fed Jerome'a Powella, że należy rozważyć zakończenie ograniczania zakupu aktywów o kilka miesięcy wcześniej.

Giełdy na Wall Street mocno w dół po słowach Powella
Giełdy na Wall Street mocno w dół po słowach Powella
/ Reuters

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 652 punkty, czyli o 1,86 proc., do 34.483,72 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 1,90 proc. i wyniósł 4.567,00 pkt. Nasdaq Composite zniżkował 1,55 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.537,69 pkt.

- Moim zdaniem właściwe jest rozważenie zakończenia redukcji zakupów aktywów, które faktycznie ogłosiliśmy na spotkaniu w listopadzie, być może kilka miesięcy wcześniej – powiedział Powell w odpowiedzi na pytania senatorów.

Powell powiedział również, że czas przestać używać słowa „przejściowy” do opisania obecnej presji inflacyjnej. - Mamy tendencję do używania tego słowa w celu oznaczenia, że zmiany nie pozostawią trwałego śladu w postaci wyższej inflacji. Myślę, że to dobry moment, aby wycofać się z tego słowa i spróbować jaśniej powiedzieć, co mamy na myśli – powiedział Powell.

Powell dodał, że przy ocenie perspektyw inflacyjnych nie doceniono roli problemów po stronie podażowej i łańcuchów dostaw.

- Rynki finansowe wracają na przejażdżkę kolejką górską, a wczorajszy rajd przypomina raczej przerwę między spadkami. Inwestorzy przygotowują się teraz na niestabilną jazdę, niecierpliwie czekając na dalsze wiadomości, które mogłyby podnieść nastroje lub je osłabić - powiedziała Susannah Streeter, starsza analityczka ds. inwestycji i rynków w Hargreaves Lansdown.

W ocenie analityków Bloomberga, na następnym posiedzeniu FOMC zmianie mogą ulec plany dotyczące trwającej redukcji programu skupu aktywów.

- Oczekujemy, że Rezerwa Federalna ogłosi na swoim grudniowym posiedzeniu przyspieszenie tempa redukcji skupu aktywów. Chociaż nie jest to pewne – a wariant Omikron wprowadza dodatkową niepewność – naszym zdaniem, korzyści płynące z przyspieszenia redukcji przewyższają koszty” - powiedziała Anna Wong z Bloomberg Economics.

Ze spółek podczas wtorkowej sesji akcje Moderny spadały o 4,5 proc. po tym, jak szef koncernu Paul Burton ocenił w wypowiedzi dla dziennika "Financial Times", że obecne szczepionki na Covid-19 mogą być mniej skuteczną ochroną przeciwko wariantowi Omikron.

Oxford University podał z kolei, że nie ma jeszcze dowodów na to, że obecne szczepionki nie chronią przed ciężkim przebiegiem choroby wywołanym przez Omikron. Akcje Regeneronu spadały o 0,5 proc. po tym, jak firma stwierdziła, że jej koktajl przeciwciał na Covid-19 i podobne jemu leki mogą być mniej skuteczne przeciwko wariantowi Omikron.

Akcje firm sektora podróży szły w dół. Expedia Group i Norwegian Cruise Line Holdings zniżkowały 2 proc., a akcje American Airlines spadły o 2,5 proc.

Lepiej radziły sobie spółki IT. Netflix, Apple i Tesla zyskiwały po ok. 1 proc.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w listopadzie do 109,5 pkt. ze 111,6 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie ze 113,8 pkt. - wynika z raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 110,9 pkt. (PAP)

kkr/ pr/wr/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (5)

dodaj komentarz
kenn
"czas przestać używać słowa „przejściowy” do opisania obecnej presji inflacyjnej"

- najpierw tworzyli narrację , że inflacja jest przejściowa, choć każdy myślący człowiek wiedział czym się skończy stały dodruk, a następnie powiedzieli, że się mylili (a raczej celowo wprowadzali w błąd), jednocześnie nie mówiąc, że
"czas przestać używać słowa „przejściowy” do opisania obecnej presji inflacyjnej"

- najpierw tworzyli narrację , że inflacja jest przejściowa, choć każdy myślący człowiek wiedział czym się skończy stały dodruk, a następnie powiedzieli, że się mylili (a raczej celowo wprowadzali w błąd), jednocześnie nie mówiąc, że się mylili ;P Typowa narraaja, w każdej sprawie :P
drzaraza
Ooo, to dzisiaj będzie drugi dzień euforii giełdowej. Pismaki do roboty.
A ja sądzę , że jeszcze za wcześnie na zakupy.
peluquero
i dziś nasz banan po wczorajszej dystrybucji -4,2% na wejściu

tu żadne wydłużanie skracanie sesji od 5 rano do 23 nic nie da, banan pomalowany na różowo nadal będzie bananem
szprotkafinansjery
Miało spadać, a rośnie. Ech, te internetowe prognozy...
loool
Odstawią morfine, pacjent umrze w męczarniach.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki