Czy jesteś finansowym analfabetą? Podsumowanie testu

analityk Bankier.pl

W zeszłym tygodniu zaprezentowaliśmy na łamach Bankier.pl wyniki badań świadomości finansowej przeprowadzonych przez OECD. Polacy wypadli w nich kiepsko, lokując się na samym końcu listy 30 badanych krajów. Wiadomości towarzyszył test podstaw wiedzy finansowej, podsumowujemy jego rezultaty.

W obejmującym 30 krajów badaniu poziomu świadomości finansowej Polacy znaleźli się na szarym końcu. Za niską pozycję Polski w generalnym zestawieniu odpowiadały m.in. czynniki związane z zachowaniami finansowymi. Odsetek oszczędzających był w naszym kraju jednym z najniższych – gorzej było tylko w Brazylii i na Węgrzech. Zaledwie 55 proc. badanych Polaków zadeklarowało, że przed dokonaniem zakupu szacuje, czy może sobie na niego pozwolić (najniższy wynik ze wszystkich badanych krajów).

(fot. Sergey Nivens / YAY Foto)

Częścią badania OECD był prosty test wiedzy o finansach składający się z siedmiu pytań. Prezentując w zeszłym tygodniu międzynarodowe porównanie wyników, zaprosiliśmy Czytelników do zabawy i wypełnienia quizu pt. „Czy jesteś finansowym analfabetą?”. W ciągu 7 dni quiz wypełniło 8279 osób. Poprawnie na wszystkie pytania odpowiedziało nieco ponad 55 proc. biorących udział w teście.

Największe trudności sprawiło uczestnikom pytanie pierwsze, dotyczące siły nabywczej pieniądza. „Wyobraź sobie, że dostałeś bon na zakupy o wartości 1000 zł. Możesz go wykorzystać dopiero za rok. Wskaźnik inflacji wynosi minus 0,8 proc. Za rok będziesz w stanie kupić…”. Poprawną odpowiedź „więcej niż dzisiaj” wybrało 73 proc. czytelników. Prawie jedna czwarta (23 proc.) odpowiedziała „mniej niż dzisiaj”.

Drugim w kolejności pytaniem pod względem odsetka niepoprawnych odpowiedzi okazało się zadanie dotyczące lokaty bankowej. Należało oszacować, ile wypłacimy z lokaty po 5 latach przechowywania środków. Wpłacamy na początku 100 zł, oprocentowanie wynosi 2 proc. w stosunku rocznym, lokata odnawia się corocznie, a podatek Belki nie istnieje. Poprawną odpowiedź „więcej niż 110 zł” wybrało 87 proc. uczestników.

Trudne okazało się również pytanie badające w formularzu OECD rozumienie zasad dywersyfikacji. Brzmiało ono następująco: „Ryzyko inwestowania w papiery wartościowe z reguły można ograniczyć, kupując ich różne rodzaje. Prawda czy fałsz?”. 11 procent badanych uznało, że takie twierdzenie jest nieprawdziwe.

W pozostałych pytaniach odsetek błędnych odpowiedzi wahał się od 2 do 6 procent. W swoim badaniu OECD założyło, że zadowalający wynik to udzielenie poprawnej odpowiedzi na co najmniej 5 pytań. Ten warunek spełniło 95 proc. biorących udział w zabawie na łamach Bankier.pl.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~finansista

według mojej wiedzy w przypadku deflacji towary są tańsze więc za 1000 można zakupić zdecydowanie więcej niż w przypadku inflacji. przecież to jest bon więc na lokatę go nie zdeponuję!

! Odpowiedz
4 1 ~kapusciany-łeb

"ile wypłacimy z lokaty po 5 latach przechowywania środków. Wpłacamy na początku 100 zł, oprocentowanie wynosi 2 proc. w stosunku rocznym, lokata odnawia się corocznie, a podatek Belki nie istnieje...."
- Pytanie jest kiepsko sformułowane, nie wiadomo gdzie trafiają odsetki. Gdy na konto - wówczas 110 jest OK.

! Odpowiedz
3 1 ~wielblad13

dokładnie nic nie pisze o reinwestowaniu odsetek a o odnowieniu lokaty czyli co rok jest to owe 100 zł... czyli popełniamy błędy nawet przy zadawaniu pytań... kiepsko z nami hehehe

! Odpowiedz
11 3 ~koleś

„Ryzyko inwestowania w papiery wartościowe z reguły można ograniczyć, kupując ich różne rodzaje. Prawda czy fałsz?”
Fałsz bo ryzyko inwestycyjne ogranicza posiadanie po części fizycznych kruszców typu złoto czy srebro. A w pytaniu jest tylko mowa o papierach.

! Odpowiedz
5 13 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 6 ~wsx

Wskaznik wiarygodnosci bankra wynosi 0 - pytanie kto musi odejsc w ciagu roku aby wiarygodnosc wzrosla o 1 punkt ???

! Odpowiedz
7 23 ~szc

Wskaźnik inflacji wynosi minus 0,8 proc. Za rok będziesz w stanie kupić…”. Poprawną odpowiedź „więcej niż dzisiaj” wybrało 73 proc. czytelników. Prawie jedna czwarta (23 proc.) odpowiedziała „mniej niż dzisiaj”.

a może ci co wybrali mniej niz dzisiaj znaja życie i wiedzą że inflację mozna policzyć na lokomotywach a oni ich nie potrzebują tylko jajek, chleba, opieki zdrowotnei itp itd. i to własnie oni wybrali dobrą odpwiedź kierując się doświadczeniami.
co???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 24 ~as

Pytania są z suchej teorii, a nie z "drugiego dna".

! Odpowiedz
3 3 ~mhm odpowiada ~as

Dokładnie, można by dyskutować, czy odpowiedź „trudno powiedzieć” nie była tu poprawna, ale nie „mniej niż dzisiaj”...

! Odpowiedz
2 27 ~Wrocław

Fajnie by było powtórzyć test dla użytkowników większych portali typu onet czy interia. A jak się robi test uwzględnić choćby preferencje wyborcze czy to jaką partie polityczną popierają. Test był bardzo łatwy, ja się w jednym pytaniu tylko machnąłem, bo rozwiązywałem na szybko i nie doczytałem prawidłowo, umknęło mi słowo "nie" w jednym zdaniu, co oczywiście zmieniało sens wszystkiego, Bankier mógłby co jakiś czas robić takie testy dla swoich użytkowników, tylko sporo trudniejsze, w ramach promowania wiedzy ekonomicznej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne