REKLAMA

Polacy na ostatnim miejscu - niepokojące wyniki badań świadomości finansowej

Michał Kisiel2016-10-14 10:48analityk Bankier.pl
publikacja
2016-10-14 10:48
Polacy na ostatnim miejscu - niepokojące wyniki badań świadomości finansowej
Polacy na ostatnim miejscu - niepokojące wyniki badań świadomości finansowej
fot. Marek Skorupski / / FORUM

W obejmującym 30 krajów badaniu poziomu świadomości finansowej przygotowanym przez OECD Polacy znaleźli się na ostatnim miejscu. Ponad połowa badanych na świecie osiągnęła niezadowalający wynik – problemy stwarza m.in. ocena efektów procentu składanego, zrozumienie zmieniającej się wartości pieniądza w czasie i pojęcie efektów dywersyfikacji.

Badanie przygotowane przez OECD objęło ponad 51 tysięcy osób z 30 krajów. Respondenci w wieku od 18 do 79 lat odpowiadali na ten sam zestaw pytań mierzących poziom wiedzy, zachowania finansowe oraz postawy wobec długoterminowego planowania finansów. Maksymalny możliwy do uzyskania wynik wynosił 21 punktów – 7 za wiedzę, 9 za zachowania oraz 5 za postawy.

Średni wynik dla przebadanych krajów wyniósł 13,2, a dla państw będących członkami OECD – 13,7. W zestawieniu pierwsze miejsce zajęła Francja (14,9), a kolejne – Finlandia (14,8) i Norwegia (14,6). Polska znalazła się na ostatniej pozycji z wynikiem 11,6 pkt.

fot. / / oecd

W raporcie omawiającym wyniki badania wskazano, że ogólny poziom wiedzy finansowej jest niski. Zaledwie 56 proc. badanych poprawnie odpowiedziało na 5 spośród 7 pytań mierzących znajomość zagadnień takich jak procent składany i wartość pieniądza w czasie. Z obliczeniem wartości odsetek w prostym zadaniu poradziło sobie tylko 58 proc. respondentów. W Rosji, Tajlandii i Malezji połowa badanych nie rozumiała zalet mechanizmu dywersyfikacji.

Nadal utrzymuje się zróżnicowanie poziomu edukacji finansowej ze względu na płeć. Założone w badaniu minimum (5 poprawnych odpowiedzi na 7 zagadnień) osiągnęło 61 proc. mężczyzn i tylko 51 proc. kobiet. Dysproporcje widoczne były także w krajach zrzeszonych w OECD (69 proc. kontra 56 proc.).

Polska - z wiedzą nieźle, gorzej z zachowaniami

Polacy, jak wskazują autorzy raportu, zbyt optymistycznie oceniają poziom własnej wiedzy o finansach. Tymczasem pod tym względem nasz kraj znalazł się mniej więcej w połowie zestawienia.  Dwie trzecie polskich respondentów twierdzi, że ich gospodarstwo prowadzi budżet, podczas gdy średnia we wszystkich krajach wyniosła 60 proc.

Za niską pozycję Polski w generalnym zestawieniu odpowiadają m.in. czynniki związane z zachowaniami finansowymi. Odsetek oszczędzających jest w naszym kraju jednym z najniższych – gorzej jest tylko w Brazylii i na Węgrzech. Zaledwie 55 proc. badanych Polaków zadeklarowało, że przed dokonaniem zakupu szacuje, czy może sobie na niego pozwolić (najniższy wynik ze wszystkich badanych krajów). Jeszcze mniejszy odsetek wskazał, że szczegółowo śledzi swoje finanse (50 proc. – najniższy wynik) oraz że wyznacza sobie cele finansowe i stara się je osiągnąć (32 proc. – najniższy wynik).

Polska znalazła się także w końcówce zestawienia pod względem postaw wobec zarządzania finansami. Wyniki tej części badania sugerują, że zaledwie trzech na dziesięciu rodaków cechuje długoterminowa perspektywa w myśleniu o pieniądzach. Bardziej krótkowzroczni finansowo okazali się tylko mieszkańcy Hongkongu i Jordanii.

Pełny raport OECD z wynikami badań (PDF)

Sprawdź się w teście bazującym na pytaniach zadanych przez OECD - kliknij tutaj

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (41)

dodaj komentarz
~michal
Wszystkiemu winna edukacja? a raczej jej brak?
http://finansemichala.blog.pl/2016/11/07/kredytowe-kombo/

~marco
Zachowanie Polaków jest jak najbardziej racjonalne i wynika z ich doświadczeń z oszczędzaniem i kredytowaniem się w ostatnich latach. Po co wiedza o procencie składanym jak bank wkręci cię w polislokaty? Po co planować długoterminowo i inwestować w akcje jak przychodzi kryzys z 2008 roku i wszystkie plany psu na budę. Po co wybierać Zachowanie Polaków jest jak najbardziej racjonalne i wynika z ich doświadczeń z oszczędzaniem i kredytowaniem się w ostatnich latach. Po co wiedza o procencie składanym jak bank wkręci cię w polislokaty? Po co planować długoterminowo i inwestować w akcje jak przychodzi kryzys z 2008 roku i wszystkie plany psu na budę. Po co wybierać kredyt "tańszy w bezpiecznej walucie" jeżeli bank ukrywa, że to nie jest kredyty tylko instrument pochodny, że nie ma waluty i bazuje na CIRS-ach?
~ed
Mnie uczono mnozyc macierze.... nigdy mi to sie nie przydalo. A pisania 10 palcami nikt w szkole nie uczy
~ed
Mnie uczono mnozyc macierze.... nigdy mi to sie nie przydalo. A pisania 10 palcami nikt w szkole nie uczy
~trojgliceryd
ahhh ta Polska jest sola w oku Junkera i ekipy ! Coz niech tworza sobie rankingi, raporty i co z tego? WIELKIE NIC :) A moze postrasza nas wojskiem arabskim idacym z pod Berlina? Buahahahaha
~wiola
ostatni w rankingu beda przymusowo placic podatek od powietrza. Taka derektywa EU. Osmieszaja sie zenua !
~polskigupek
...mądry ,świadomy goj - to zły goj !...
....najważniejsze ,aby miał pracę i .......nie , za dużo ! ,resztę zostawi w Bierdonce ....i tak w kółko , do tego zaszczepić go polityką , i po problemie ......, po co mu wiedza ......
...szalom wasza mać !!!.....
~Chipek
Każdy chce dorównać I Sekretarzowi tow. J. Kaczyńskiemu i ministrom w jego rządzie. Czy mamy się dziwić?
~peluber
Za to świetnie posługujemy się widelcem ;)
~Aktos
Kiedys byl taki przedmiot w szkole jak "przedsiebiorczosc", dlaczego go wycofano? Obecnie duma w szerokich gronach jest pracowac w fabrykach lub duzych korporacjach. Przedsiebiorczosc i zaradnosc jest postrzegana jak ktos jest managerem w duzej firmie. Czyli robienie na kogos. Elitom nigdy nie bedzie zalezec na ogolnym Kiedys byl taki przedmiot w szkole jak "przedsiebiorczosc", dlaczego go wycofano? Obecnie duma w szerokich gronach jest pracowac w fabrykach lub duzych korporacjach. Przedsiebiorczosc i zaradnosc jest postrzegana jak ktos jest managerem w duzej firmie. Czyli robienie na kogos. Elitom nigdy nie bedzie zalezec na ogolnym dobrze wyksztalconym spoleczenstwie, bo wtedy musza walczyc ze zbyt duza konkurencja.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki