Coraz więcej kobiet wybiera zawód listonosza

Coraz więcej kobiet wybiera zawód listonosza; obecnie spośród blisko 26 tys. listonoszy 26 proc. to kobiety - poinformowała w piątek rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek. Jak dodała, kobiety wybierają ten zawód m.in. ze względu na stałe godziny pracy oraz wolne popołudnia i weekendy.

(fot. Dawid Lasociński / FORUM)

Z danych Poczty Polskiej wynika, że w województwach opolskim i śląskim kobiety stanowią połowę zatrudnionych listonoszy. Inaczej jest w Warszawie - jedynie 9 proc. Według statystyk, większe zainteresowanie kobiet rozwożeniem listów jest na wsi niż w miastach. Najczęściej do pracy na stanowisku listonosza aplikują panie w wieku od 26 do 40 lat.

Jak zaznaczono w komunikacie Poczty Polskiej, wybierając zawód listonosza kobiety szczególnie cenią sobie stałe godziny pracy, jednozmianowy system pracy oraz wolne popołudnia i weekendy.

"W ostatnich latach zdecydowanie więcej pań zgłasza się na organizowane przez nas rekrutacje. Często o tym, że mamy wakaty, nowi pracownicy dowiadują się od swoich znajomych - już zatrudnionych w naszej spółce. Bardzo często zgłaszają się do nas panie, którym skończył się urlop wychowawczy i po kilkuletniej przerwie wracają na rynek pracy. Dla nich ważne jest, że popołudnia mogą spędzić z rodziną" mówi cytowana w komunikacie dyrektor zarządzający Pionu Kapitału Ludzkiego Poczty Polskiej Agnieszka Grzegorczyk.

Poczta Polska poinformowała, że w ciągu trzech ostatnich lat zwiększała zatrudnienie, a liczba listonoszy wzrosła o blisko 3 tys. Według danych z ubiegłego roku, nowi listonosze to głównie kobiety.

Jak zaznaczono w komunikacie, Poczta Polska zatrudnia blisko 81 tys. osób. Spółka - w ramach dodatkowych benefitów - oferuje "premie, trzynastą pensję, szeroki pakiet świadczeń socjalnych, możliwości nauki i rozwoju".

Firma zapewnia, że jest otwarta na zatrudnienie osób, które chcą się przekwalifikować, osób z niepełnosprawnościami oraz powyżej 50 roku życia, a także po dłuższej przerwie w pracy. (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mchom/ krap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 szajjjba

Bo awizo ciężkie nie jest ;)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.