Cipras: Grecja nie jest winna brakowi porozumienia z wierzycielami

Szef rządu Grecji Aleksis Cipras oświadczył w niedzielę, że jego kraju nie powinno się obwiniać o to, iż nie osiągnął dotąd porozumienia z wierzycielami. Wezwał przywódców unijnych do pominięcia "rozmów technicznych" i znalezienia rozwiązania politycznego.

Szef rządu Grecji Aleksis Cipras
Szef rządu Grecji Aleksis Cipras (fot. AFP PHOTO / ALAIN JOCARD / EastNews)

Grecja prowadzi z wierzycielami negocjacje w sprawie odblokowania pomocy finansowej w zamian za reformy, ale oczekuje się, że wyznaczony na niedzielę termin ich zakończenia nie zostanie dotrzymany - pisze agencja Reutera powołując się na źródła zaznajomione z przebiegiem rozmów.

"To, że nie osiągnęliśmy porozumienia z naszymi partnerami nie jest spowodowane naszą bezkompromisowością ani niezrozumiałą postawą strony greckiej" - napisał Cipras w materiale zamieszczonym w niedzielę na stronie internetowej francuskiego dziennika "Le Monde".

Grecki premier uważa, że powodem jest raczej "obsesja niektórych przedstawicieli instytucjonalnych, którzy nalegają na nierozsądne rozwiązania i są obojętni na demokratyczny rezultat niedawnych greckich wyborów".

Według Ciprasa grecki rząd jest gotów na kompromisy, np. w kwestii prywatyzacji, mimo "ideologicznej opozycji" lewicowej partii Syriza, która wygrała wybory.

Mimo trwających już cztery miesiące rozmów władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i swymi partnerami ze strefy euro w sprawie uwolnienia wynoszącej do 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Kredytodawcy domagają się jednak w zamian kontynuowania reform i cięć budżetowych, co Ateny odrzucają. 30 czerwca kończy się przedłużony plan pomocowy dla Aten.

Sytuacja finansowa Grecji jest dramatyczna - do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro. Łącznie MFW powinien od niej otrzymać w przyszłym miesiącu około 1,55 mld euro. Rzecznik MFW William Murray ostrzegł, że Grecja zostanie pozbawiona finansowania z Funduszu, jeśli nie zapłaci należnej raty. (PAP)

az/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~qwertyuiop

Oby tylko nie iść drogą Grecji, która na dekady zapomniała, że dobrobyt pochodzi z pracy a nie z dotacji i zasiłków.
http://pieniadzeniesmierdza.pl/2015/06/01/grecja-grecja-i-po-grecji/

! Odpowiedz
0 1 ~PLA

Pewnie, ze nie jest. Winni są ONI, to na pewno kosmici lub reptalianie.

teatrzyk dla gawiedzi trwa. Na razie nic się nie dzieje. ot papka dla gazek, które wierszówki musza zrobić. W październiku będzie trudniej bo się nawarstwią zobowiązania. Ale wszystko zależne od USA. Jak giełdy beda rosły to grecja nie dostanie kasy, jak bedzie lekkie tapnięcie to kasa się znajdzie od ręki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~jurinex

Teraz ten, kto wydał zgodę na wypłatę z MFW powinien stanąć przed sądem i oddać z własnej kieszeni co do grosza. Jak nie on to jego 100 kolejnych pokoleń. Grecja bankrutowała już wielokrotnie. Pakowanie pieniędzy w bankruta jest sprzeniewierzeniem pieniędzy obywateli.

! Odpowiedz
1 1 ~Adam222

To nie są pieniądze obywateli tylko niemieckich banksterów. A te kreują oni z powietrza.

! Odpowiedz
1 1 ~PLA

chciałbys by długi przechodziły z ojca na syna? serio?

! Odpowiedz
0 0 ~Zdobrodziejsteminwen odpowiada ~PLA

A myślisz że nie przechodzi???

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIERZYCL -6,25% 0,60
2020-02-21 17:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil