REKLAMA

Ciąg dalszy wyprzedaży akcji sektora bankowego. WIG-Banki najniżej od 5 miesięcy

Michał Kubicki2023-03-20 10:13, akt.2023-03-20 14:16redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-20 10:13
aktualizacja
2023-03-20 14:16

Kolejny tydzień na giełdowych parkietach rozpoczął się podobnie jak poprzedni od przeceny europejskiego sektora bankowego. Spadki nie ominęły GPW, gdzie branżowy indeks przewodził skali wyprzedaży wśród pozostałych benchmarków. Po południu nastroje się polepszyły i przecena sektora została zredukowana. 

Ciąg dalszy wyprzedaży akcji sektora bankowego. WIG-Banki najniżej od 5 miesięcy
Ciąg dalszy wyprzedaży akcji sektora bankowego. WIG-Banki najniżej od 5 miesięcy
/ FORUM

Uwagę inwestorów od początku tygodnia ponownie skupia kryzys w sektorze bankowym. Upadki banków w USA były tylko preludium do znacznie poważniejszego wyzwania, jakim są problemy Credit Suisse, jednego z 30 najważniejszych banków dla światowego systemu finansowego.

Ogłoszone w niedzielę przejęcie Credit Suisse przez UBS i zaanonsowany pakiet ratunkowy ze strony Szwajcarskiego Banku Centralnego i tamtejszych władz, początkowo nie uspokoiły obaw o kondycję pozostałych banków, czego wyrazem była mocna przecena ich akcji na europejskich giełdach w czasie poniedziałkowego handlu. Indeks Euro Stoxx Banks 600 zniżkował momentami o ok. 5 proc. W ubiegłym tygodniu wskaźnik ten stracił 12 proc., a z rynków "wyparowało" aż 111 mld euro kapitalizacji. 

Ryzyko systemowe odbijał się także na polskim indeksie WIG-Banki, który w pierwszej godzinie sesji tracił ponad 4 proc. i był notowany najniżej od końca października 2022 r. W okolicach godz.14.00 sektor zmniejszył skalę zniżki do 1,2 proc. 

Bankier.pl

Spadkom sektora liderował Santander (-3,3 proc.) oraz BOŚ (-2,95 proc.).  Dokooptowany do WIG20 po marcowej rewizji indeksów Alior tracił 2,4 proc, ale pod kreską były także BNP (-2,7 proc.) czy ING (-1,5 proc.).

Względnie mniej przeceniano po południu akcje Pekao i PKO BP, a na plusie były notowania Millennium (0,1 proc.) i Handlowego (1,9 proc.), po tym jak ogłosił w piątek po sesji, że zamierza wypłacić 9 zł dywidendy na akcję za zysk z 2022 r., co oznacza stopę dywidendy na poziomie 11,4 proc.

W Europie niepewność co do rozwoju kryzysu bankowego ściągneła rano akcje banków mocno w dół. Jednak z biegiem czasu przecena indeksu Euro Stoxx Banks, która rano przekraczała 5 proc. została zredukowana do mniej niż 1 proc.

Najmocniej traciły akcje Credit Suisse (-56 proc.) do ok. 0,80 CHF, ale UBS były po południu notowane w granicach odniesienia, chociaż rano zniżkowały o 13 proc. Transakcja przejęcia Credit Suisse została dokonana poprzez wymianę jego akcji. Akcjonariusze tego banku otrzymają 1 akcję UBS za każde 22,48 akcji CS, co - wg kursów z piątkowego zamknięcia - daje równowartość 0,76 CHF.

"Przejęcie Credit Suisse przez UBS prowadzi do ciekawej i potencjalnie niebezpiecznej sytuacji w szwajcarskim sektorze bankowym. Powiązanie dwóch największych szwajcarskich banków oznacza, że ponad 50 proc. depozytów bankowych w tym kraju będzie w posiadaniu jednej instytucji! Jest to ogromna koncentracja i może mieć poważne konsekwencje dla stabilności szwajcarskiego sektora bankowego, gdyby UBS spotkał run na bank" - zauważyli eksperci z DM XTB. 

Ponad 4-6 proc. spadki cen akcji zredukowały kursy ING (-2,8 proc.) oraz Societe Generale (-1,8 proc.) i BNP (-0,5 proc.). Akcje Deutsche Bank spadały o 1,5 proc., a Commerzbanku o 2 proc., chociaż rano zniżka niemieckich banków przekraczała 5 proc.

"Teoretycznie nie ma powodu, aby kryzys Credit Suisse się przedłużał, ponieważ tym, co wywołało ostatnie trzęsienie w Credit Suisse był kryzys zaufania, który nie dotyczy UBS, z gwarancją od banku centralnego i rządu" - powiedziała Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka w Swissquote Bank, cytowana przez PAP. 

Po porannej panice, po południu nie było już śladu, a inwestorzy wobec decyzji władz Szwjacarii i tamtejszego banku centralnego, które określiły wartość zagwarantowanej pomoc sektorowi na ok. 260 mld CHF, zaczęli skupiać się na decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie polityki monternej USA. 

„O ile na początku marca pojawiły się spekulacje, że Fed może ponownie przyspieszyć tempo podwyżek, to teraz nikt już o tym raczej nie myśli. Za takim scenariuszem dodatkowo przemawia cofnięcie oczekiwań inflacyjnych Uniwersytetu Michigan. Częściej wspomina się, że Fed może nawet powstrzymać się już w marcu od kolejnej podwyżki w trosce o stabilność sektora finansowego. Scenariuszem bazowym pozostaje jednak ćwierć punktu procentowego”- napisał Rafał Sadoch z mBanku w porannym komentarzu.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (7)

dodaj komentarz
graczlong
To co, CHF wraca na 2PLN?
tomitomi
...a , kto przejmie nasze banki ??
simonsoft8
zapewne min. Rzeczkowska ...
efg odpowiada dermanka
Tylko te które PiS rąbnąl Czarneckiemu bo nie chciał dać łapówki......
simonsoft8
banki drukują bez większej inflacji, cena akcji banków pięła się w górę
dididif
najważniejsze, że sektor bankowy we Włoszech śpi spokojnie, bo ma gwarancje odważnego EBC na wszystko do każdej sumy.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki