REKLAMA

101 270 000 000 dolarów nadwyżki handlowej Chin. To absolutny rekord

Maciej Kalwasiński2022-08-08 09:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-08 09:00
101 270 000 000 dolarów nadwyżki handlowej Chin. To absolutny rekord
101 270 000 000 dolarów nadwyżki handlowej Chin. To absolutny rekord
/ Reuters

Nadwyżka handlowa Chin po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 mld dolarów w jednym miesiącu. To gorsza wiadomość, niż może się wydawać.

W lipcu z Państwa Środka wyeksportowano towary za blisko 333 mld dol., a za Mur sprowadzono produkty za prawie 232 mld dol. W efekcie Chiny zanotowały rekordową nadwyżkę handlową, szacowaną przez celników na 101 270 000 000 dolarów, czyli 101,27 mld dolarów. 

Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu celnego

Sprzedaż za granicę była druga (po grudniowej) najwyższa w historii. Tymczasem większą wartość zagranicznych zakupów notowano wcześniej już czterokrotnie. Eksport wzrósł w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o 18 proc., natomiast import - o 2,3 proc. W tym roku tylko raz dynamika importu była wyższa niż eksportu.

Analitycy od miesięcy wyglądają objawów słabości eksportu, wskazując m.in. na politykę zero Covid w ChRL, zakłócenia globalnych łańcuchów dostaw, malejący wraz z rosnącym zapełnieniem magazynów popyt za granicą na towary czy wyczerpującą się zdolność innych społeczeństw do chińskich nadwyżek. W danych o handlu międzynarodowym tego nie widać, choć sugerują to np. odczyty indeksu PMI.

O ile eksport trzyma się mocno, to słabością razi import. Minimalny wzrost wartości nominalnej zakupów zagranicznych oznacza, że realnie - w warunkach szybko rosnących cen - do Państwa Środka trafia mniej dóbr z zagranicy. Pozornie może to świadczyć o sile chińskiej gospodarki. Ale to nieporozumienie. Chińczycy nie odkryli nagle magicznego sposobu na zastąpienie zagranicznych surowców ani nie stwierdzili, że mają dość pasków Hermesa czy torebek Gucci. Jeśli sprowadzają ich mniej, to znaczy, że szwankuje popyt za Murem - inwestycyjny i konsumpcyjny.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Trudno, żeby było inaczej w obliczu ogromnej niepewności związanej z polityką zero Covid, strukturalnymi problemami gospodarki oraz nastawieniem władz Pekinu wobec prominentnych przedstawicieli sektora prywatnego. Firmy boją się inwestować i zatrudniać nowych pracowników, a mieszkańcy - wydawać. Mądrzej zacisnąć pasa, przeczekać trudny okres.

W ujęciu makroekonomicznym nadwyżka eksportu nad importem (nierównowaga zewnętrzna) odpowiada nadwyżce stopy oszczędności nad stopą inwestycji (nierównowaga zewnętrzna).

W przypadku Chin nasycenie inwestycjami jest już bardzo wysokie, tymczasem stopa oszczędności, czyli nieskonsumowana część dochodu, pozostaje ogromna. To efekt wysokiej skłonności do odkładania pieniędzy na przyszłość w obliczu braku sieci zabezpieczeń społecznych, ale również - zdaniem niektórych ekspertów, przede wszystkim - polityki gospodarczej wypaczającej podział dochodów. Setki milionów Chińczyków nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia za swoją ciężką pracę ani nie mają zagwarantowanych świadczeń społecznych (edukacja, ochrona zdrowia, emerytura) na przyzwoitym poziomie. Tymczasem Pekin regularnie wspiera firmy subsydiami i tanim kredytem, co podtrzymuje produkcję, która "musi" trafić za granicę, bo w kraju nie ma na nią popytu.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (21)

dodaj komentarz
xqwztsa
Wszyscy którzy piszą tutaj o ciężkiej pracy chińczyków nie mają pojęcia o czym mówią. Ja z nimi pracowałem i obawiam się, że jeszcze kiedyś będę musiał. Nieroby - nie nadają się do niczego, bo nie widzą w swoim życiu nic wartościowego. Stłamszeni, zduszeni. Ich perspektywa jest żadna i wszystko olewają. Skoro Chiny takie cudne to Wszyscy którzy piszą tutaj o ciężkiej pracy chińczyków nie mają pojęcia o czym mówią. Ja z nimi pracowałem i obawiam się, że jeszcze kiedyś będę musiał. Nieroby - nie nadają się do niczego, bo nie widzą w swoim życiu nic wartościowego. Stłamszeni, zduszeni. Ich perspektywa jest żadna i wszystko olewają. Skoro Chiny takie cudne to się dziwię, czemu nie ma masowego eksodusu do nich? To chińczycy zwiewają do USA jak tylko jest okazja. Osoby mi znane, które tam mieszkały też nie wspominają tego zbyt dobrze.
koperytko
Niesamowite - w dobie gigantycznych cen surowców które Chiny musza sprowadzac aby produkować nie spowodowały spadku marży z eksportu surowców
koperytko
...z eksportu produktów
vacarius
Bo tam się pracuje nawet w niedziele. A nie żyje z coraz to nowych socjali.
bha
INFO Przedewszystkim dla zacietrzewionych od lat jednostronnych myślowo krótkowidzów, ale nie tylko dla nich !!!.
https://dobryruch.co.uk/srednie-zarobki-w-polsce/
ehud
- Gdzie jest druh Boruch?
- Nie ma druha, bo rucha :)
jas2 odpowiada ehud
Podam prawidłowy tekst:
- Czy jest druh Boruch?
- Nie ma druha Borucha.
mirek6504
Reżim medialny nabrał wody w usta na temat największej i najpotężniejszej gospodarki świata jaka jest oczywiście ,,,,USA,,, nawet nie piszą że w czwartek piorun pitolnol w bały dom zabijając 3 osoby a o tym ile gospodarka wyeksportowała a ile zarobiła i ma nadwyzki w budżecie to już szczera tajemnica
inwestor.pl
Kraj, w którym ludzie pracują, a nie drukują pieniądze ma nadwyżkę handlową. Szok!
and00
tylko ze oni ta nadwyżkę sprzedają tym co te pieniądze drukują
oczywiście za te wydrukowane pieniadze inaczej nie mieli by z tą całą produkcją co zrobić

Powiązane: Chiny - Analizy i komentarze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki