REKLAMA

Chiny: wzrost PKB jeszcze na szóstkę

2020-01-17 11:00
publikacja
2020-01-17 11:00
Chiny: wzrost PKB jeszcze na szóstkę
Chiny: wzrost PKB jeszcze na szóstkę
/ Reuters

W 2019 r. wzrost PKB Chin spowolnił do 6,1 proc., najniższego poziomu od 29 lat. Jest to wynik spodziewany i zgodny z wolą Pekinu, nieodzwierciedlający faktycznej skali zmiany produktywnej aktywności gospodarczej za Murem.

Zeszłoroczne tempo wzrostu produktu krajowego brutto Państwa Środka było o 0,5 p.proc. niższe od odnotowanego w 2018 r. Wolniejszy przyrost PKB widziano za Murem ostatnio niemal trzy dekady temu - w 1990 r. wyniosło 3,9 proc. Wynik oczywiście okazał się zgodny z planem Pekinu - władze zakładały, że wzrost PKB w 2019 r. sięgnie 6-6,5 proc.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego

W chińskich realiach jest to zupełnie naturalne - oficjalny wskaźnik tempa wzrostu PKB nie tyle jest miarą ekonomiczną, co pełni funkcje polityczno-propagandowe. Nie jest daną "wyjściową", lecz "wejściową". To podmioty gospodarcze (i zapewne statystycy) dostosowują wynik do celu postawionego przez władzę, często działając z pominięciem ekonomicznej motywacji, co w dłuższej perspektywie musi odbić się czkawką. Wynik 6,1 proc. jest przyczyną a nie konsekwencją działalności gospodarczej. W przypadku Chin wyjątkowo dobrze widać, że PKB jest miarą ilościową a nie jakościową - to że PKB jest wyższy wcale nie musi zawsze oznaczać, że jest lepiej.

Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę, jak ten cel się osiąga. Najprostszym sposobem jest naturalnie pompowanie w gospodarkę długu. Tyle że władze czy firmy nierzadko zadłużają się, by sfinansować nieracjonalne inwestycje, np. dalszą rozbudowę (i tak niewykorzystywanych) mocy produkcyjnych. Na koniec 2019 r. skala zobowiązań z tytułu total social financing - najszerszej miary finansowania gospodarki publikowanej przez Ludowy Bank Chin - wzrosła do 251,3 bln juanów, czyli 254 proc. PKB, o 7 p.proc. więcej niż rok wcześniej. Z kolei szersze dane Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) wskazują, że w połowie roku zadłużenie Państwa Środka sięgnęło 261,5 proc. PKB, a z szacunków Institute of International Finance wynika, że może nawet przekraczać 300 proc. PKB.

W realiach tak silnie zadłużonej gospodarki istotny jest także pomiar nominalnego (czyli liczonego w cenach bieżących) PKB - w pewnym stopniu ilustruje on bowiem zdolność do obsługi zadłużenia. W ubiegłym roku wzrósł on o 7,8 proc., o 2,7 p.proc. mniej niż w 2018 r. W samym IV kwartale  zwiększył się o 7,4 proc.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego

Co gorsza w 2019 r. znów poszerzyła się różnica między tempem nominalnym wzrostu PKB a przyrostu zobowiązań z tytułu TSF - oznacza to, że długi rosną dużo szybciej niż zdolność do ich obsługi. Gospodarstwa domowe, firmy i władze lokalne pozyskały w zeszłym roku ponad 25 bln juanów nowego finansowania (m.in. w formie kredytów czy obligacji), o 13,7 proc. więcej niż rok wcześniej (choć wciąż mniej niż w 2017 r.).

W dzisiejszej paczce danych zza Muru znalazły się również pozytywne informacje z grudnia oraz niezbyt radosne wieści o spadku liczby urodzeń do najniższego poziomu od 1961 r. W ubiegłym miesiącu wyraźnie przyspieszyły produkcja przemysłowa (wzrost o 6,9 proc. rdr wobec 6,2 proc. w listopadzie) i inwestycje (wzrost w całym roku o 5,4 proc. wobec 5,2 proc. w okresie styczeń-listopad). Sprzedaż detaliczna rosła w stabilnym tempie 8 proc.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego

Gdyby spowolnienie tempa wzrostu PKB było spowodowane nie obniżaniem celu przez Pekin, a ograniczaniem nieefektywnych wydatków, tylko wyszłoby Chinom na dobre. Czy władze celowo obniżają cel, dbając o dobro gospodarki, czy rzeczywista aktywność jest tak niska, że można ją pobudzić tylko do wyznaczonego poziomu bez użycia ogromnego pakietu stymulacyjnego? Tego nie wiemy. Jasne jest za to, że wraz ze zwiększającą się bazą PKB i rosnącą masą zadłużenia oraz zmniejszającą się liczbą osób w wieku produkcyjnym o wysokie tempo wzrostu będzie za Murem coraz trudniej.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
2kbb
Sowietów na to stać aby zagrać na nosie Zachodowi a przede wszystkim Polsce która stworzyła projekt 3Morza i ma patronat USA nad nim... Stąd takie ataki na Polskę i takie szkalowanie Polski na arenie międzynarodowej... Tutaj chodzi o upokorzenie Rosji która traci młodych ludzie wyjeżdżających na Zachód a w tym do Polski.Sowietów na to stać aby zagrać na nosie Zachodowi a przede wszystkim Polsce która stworzyła projekt 3Morza i ma patronat USA nad nim... Stąd takie ataki na Polskę i takie szkalowanie Polski na arenie międzynarodowej... Tutaj chodzi o upokorzenie Rosji która traci młodych ludzie wyjeżdżających na Zachód a w tym do Polski. Putin się przeinwestował w swoich imperialnych zapędach i coraz więcej go kosztuje ta agresywna polityka. Skończył się sojusz Rosja-Turcja bo ta druga ma też swoje interesy na Bliskim Wschodzie i nie pozwoli sobie w kaszę dmuchać. Trump ma dobrych doradców którzy wiedzieli że nie warto zrywać współpracy z Turcją bo wcześniej czy później dojdzie do zwarcia Rosji z Turcją. Mimo że Rosja i Turcja opiera swoje działania na głównym graczu Chinach i chce się pod nie podpiąć to zostali jednak zaskoczeni dogadywaniem się USA i Chin. Już dawno pisałem że USA i Chinom nie warto wojować ze sobą dając tym samym mniejszym krajom fory jak Rosji Turcji Iranowi... Po podpisaniu porozumień gospodarczych USA -Chiny widać jak Putin wdepnął w G....!!!
sel
Co za bzdury z tym trójmorzem? przecież jako członek UE mamy dostęp do 10 mórz , czy już nie jesteśmy?
bha
Większość krajów na świeci może obecnie pomarzyć lub chciałaby mieć wzrost PKB o ponad 6%.
macrogregory
Co za problem, rób tak jak Chiny i powiedz, że masz nawet 12% wzrostu PKB, nic nie przemawia, że tam jest 6%, wszystko wskazuje, że jest o 4-5% mniej ...
ajwaj
Dal by Bozia Europie tyle swoich dzieci i wzrosty PKB > 6 % jak w Chinach,

"zachód" meczy < 1 % przy nie znanym w Chinach wlaczeniu prochów i prostytucji (dowolnych) do PKB

Pan prez. Xi stawia za cel stabilny wzrost patrzac na pokolenia.
jacyna2017
A Twój pan prezydent Xi to ilu ludzi trzyma w obozach pracy? Wal do tego raju - po co tu jeszcze biedujesz?
ajwaj odpowiada jacyna2017
Dyrektywa kaprala CIA do PIS-PL,
obozy sa CIA w Guantanamo, El-Tanf w Syrii
Bajki o Chinach np. terrorystów muzulmanskich Ujgurów powtarzasz,
ale nic nie kumasz
anty12 odpowiada jacyna2017
E tam wPolszy najlepiej, minimalan jest ?! Jest ! Hiperinflacja jest ? Jest! Lekarze uciekaja na zachow? Tak! Deficyt budzetowy jest ?! Jest! SPolki skarbu panstwa szoduja po dnie ? Tak! PPK kady olal? Tak! Wiec czego mozna chciec od zycia ? No na pewno nie godnego zycia.
2kbb
Sowiecka onuca walczy o przywrócenie imperium sowieckiego do Berlina jak za czasów CCCP. Nie zauważył dzieciak że z gry komputerowej przeszedł na klawiaturę... Bękar /// tów sowiecki i potomków 50 000 oficerów KGB i NKWD jacy przyjechali tu po II WŚ są w Polsce całe tabuny... Teraz już rozumiem dlaczego PIS obciął Sowiecka onuca walczy o przywrócenie imperium sowieckiego do Berlina jak za czasów CCCP. Nie zauważył dzieciak że z gry komputerowej przeszedł na klawiaturę... Bękar /// tów sowiecki i potomków 50 000 oficerów KGB i NKWD jacy przyjechali tu po II WŚ są w Polsce całe tabuny... Teraz już rozumiem dlaczego PIS obciął emerytury SB-eckie mimo że pozbawił się tym ruchem sporej części wyborców ... Trzeba było złamać takie śmierdzące onuce jak "ajwaj" aby sowieci poczuli że czeka ich twarda walka. Oprócz Zaborów jakich Rosja dokonała wraz Niemcami i Austro Węgrami, Rosja nigdy nie wygrała z Polską samodzielnie Wojny przez setki lat !!!
sdcs
:):):):):)
I mimo tego wzrostu 6% Chiny marzą żeby osiągnąć PKB na głowę chociaż na poziomie Polski (nie mówiąc o Zachodzie).

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki