Najbardziej zadłużone kraje świata

2019-12-09 08:57
publikacja
2019-12-09 08:57

Najbardziej zadłużonym krajem świata pozostają Stany Zjednoczone, drugie są Chiny, trzecia Japonia. Uwzględniając wielkość gospodarki, pierwsze miejsce zajmuje Luksemburg, a kolejne są: Kraj Kwitnącej Wiśni i Hongkong - wynika z danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS).

/ Forum

Zadłużenie amerykańskiego sektora niefinansowego, uwzględniające sektor publiczny oraz prywatny: gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, wyniosło na koniec II kwartału 52,5 bln dol. - wynika z danych BIS. W przeliczeniu na dolary, dług Chin sięgnął 35,6 bln dol., a Japonii - 19,5 bln dol. W ujęciu nominalnym te same trzy kraje najszybciej zwiększały w ostatnim roku zadłużenie, o równowartość odpowiednio: 2,6; 2,3 i 1,1 bln dol.

Najbardziej zadłużone kraje świata (mld dol.)
1. USA 52501
2. Chiny 35558
3. Japonia 19458
4. Francja 8948
5. W. Brytania 7541
6. Niemcy 6979
7. Kanada 5265
8. Włochy 5195
9. Korea 3819
10. Hiszpania 3737

W czołowej trójce zwraca uwagę odmienna struktura zadłużenia. W przypadku Stanów Zjednoczonych za ponad 30 proc. zadłużenia odpowiadają gospodarstwa domowe, za Murem i w raju Kwitnącej Wiśni jest to blisko 10 p.proc. i 15 p.proc. mniej. Z kolei w Państwie Środka najmocniej zakredytowany jest sektor przedsiębiorstw - odpowiada aż za 59 proc. długu krajowego sektora niefinansowego. Natomiast w Japonii dominuje dług publiczny - stanowi niemal 58 proc. zadłużenia. W USA jest to 40 proc., a w Chinach - 20 proc.

Dane o wielkości zadłużenia państw zestawia się z wielkością gospodarek. W tym ujęciu podium zajmują Luksemburg (421,1 proc. PKB), Japonia (379,6 proc. PKB) oraz specjalny region administracyjny ChRL - Hongkong (361 proc. PKB). W przypadku Luksemburga w ostatnim roku nastąpiła jednak bardzo istotna redukcja długu (o 23,6 p.proc.). Drugi największy spadek zanotował Hongkong (-8,6 p.proc.). USA i Chiny, dzięki ogromnym PKB, znalazły się na odległych miejscach - 20. i 18.

Najbardziej zadłużone kraje świata (proc. PKB)
1. Luksemburg 421,1
2. Japonia 379,6
3. Hongkong 361
4. Belgia 338,7
5. Francja 329,3
6. Holandia 325,4
7. Kanada 305,7
8. Irlandia 302,5
9. Portugalia 301,1
10. Grecja 295

Bank Rozrachunków Międzynarodowych przedstawia dane dla 43 krajów świata. W ujęciu nominalnym Polska ma 27. największe zadłużenie (757 mld dol.), a w relatywnym wobec wielkości gospodarki - 34. (129,2 proc. PKB). Za niemal 39 proc. zadłużenia odpowiada sektor publiczny, za 34 proc. - przedsiębiorstwa, a gospodarstwa domowe za 27 proc. W ostatnim roku zadłużenie wzrosło o 22 mld dol.. ale spadło relatywnie - aż o 5,4 proc. PKB.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
bha
Patrzmy też na nasze Państwo.Mamy tu już obecnie ponad 15 razy większe zadłużenie ogólne kraju jak za poprzedniego systemu i to tylko przez ostatnie 30 lat ,a co dalej ...Niestety - Przyszłe Pokolenia będą już musiały na swoją wieczność w określonym terminie,na czas niestety coraz drożej co roku spłacać te Niby Patrzmy też na nasze Państwo.Mamy tu już obecnie ponad 15 razy większe zadłużenie ogólne kraju jak za poprzedniego systemu i to tylko przez ostatnie 30 lat ,a co dalej ...Niestety - Przyszłe Pokolenia będą już musiały na swoją wieczność w określonym terminie,na czas niestety coraz drożej co roku spłacać te Niby takie wielkie rządzicielstwo i ten niby taki wielki rozwój gospodarczy kraju od wielu lat?? tyle że na kredyt,pożyczki,rosnący coraz mocniej dług do spłaty,a wszystko najlepiej o ironio losu przecież jest i było dla niby dobra tego kraju,ogółu ???. Cóż....Żałosna krótkowzroczność ,nieodpowiedzialność udawanie ..Greka" niestety dalej trwa................tyle że do czasu !!!
bha
Ps.INFO --- https://commodity.com/debt-clock/poland/ ---
jendreka
Opolska znów na szarym końcu.
mooooo
Bzdury bankier wypisuje totalne zadłużenie amerykańskiego sektora niefinansowego to 73.286 biliona to bardzo łatwo i prosto można sprawdzić , ktoś kto operuje żywa gotówka lub prawdziwymi zasobami opiera się na prawdzie a nie na bzdetach , bo wszystko straci z zacznie dorabiać się od nowa !
kerad_
Jak tu się nie zadłużać jak są ujemne stopy procentowe?!
rekin1986
Zależy na co wydajesz kasę jak na inwestycje w majątek trwały to pół biedy jak na wydatki sztywne to lipa bo potem spada dochód rozporządzalny wynika to z prostego wzoru

przychód minus koszt stały = dochód rozporządzalny a jak masz zobowiązania to masz
przychód minus zobowiązanie minus koszty stałe=
Zależy na co wydajesz kasę jak na inwestycje w majątek trwały to pół biedy jak na wydatki sztywne to lipa bo potem spada dochód rozporządzalny wynika to z prostego wzoru

przychód minus koszt stały = dochód rozporządzalny a jak masz zobowiązania to masz
przychód minus zobowiązanie minus koszty stałe= dochód rozporządzalnego
dochód rozporządzalny minus wydatki luźne = suma oszczędności

suma oszczędności razy Xlat = zdolność kredytowa
rekin1986
No cóż wzrost gospodarczy oparty o kredyt na wydatki sztywne musi wreszcie odbić się czkawką

Wydatkami socjalnymi wzrost gospodarczy można osiągać ale tylko krótkoterminowo na dłuższą metę nie da się

Wszyscy najwięksi dłużnicy są dlatego zadłużeni bo mają waluty SDR przeznaczone do trzymania
No cóż wzrost gospodarczy oparty o kredyt na wydatki sztywne musi wreszcie odbić się czkawką

Wydatkami socjalnymi wzrost gospodarczy można osiągać ale tylko krótkoterminowo na dłuższą metę nie da się

Wszyscy najwięksi dłużnicy są dlatego zadłużeni bo mają waluty SDR przeznaczone do trzymania jako rezerwowe i mogą sobie drukować ile chcą gdybyśmy my drukowali sobie tak złotówki to już dawno mielibyśmy złotówkę w cenie boliwara wenezuelskiego

USA na przestrzeni ostatnich 20 lat brało udział w tylu konfliktach zbrojnych , że nie ma im się co dziwić , że są na grubym minusie

Japończykom siada demografia Niemcom zaczyna piszczeć system emerytalny tak samo Francuzom

To się po kościach nie rozejdzie obawiam się , żeby ostatecznym gwoździem do trumny nie był rozpad strefy euro i powrót do walut narodowych i marka niemiecka po 6 zł a frank po 7 zł
and00
Marka D może i po 6, ale 1000 lirów za 3gr, frank F po 12gr, peseta hiszpańska po 15...
drabio
Jest jeszcze zasadnicze pytanie. Na jaki średnio procent jest ten dług?

Jeżeli dług jest w rodzimej walucie, inflacja wysoka a stopy procentowe ujemne to ci "bankruci" jeszcze na tym długu zarabiają.

20 lat temu powiedziałbym że niemożliwe, a jednak :)
grzegorzkubik
No widzicie nie ma Polski a Niemcy są jak najbardziej.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki