REKLAMA

Akcje najgorszej spółki 2022 r. eksplodowały. Shortujący stracili miliony

Michał Misiura2023-06-09 08:51redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-06-09 08:51

Akcje tej spółki spadały przez cały 2022 r., narażając udziałowców na stratę prawie 100% zainwestowanego kapitału. To przyniosło jej tytuł najgorszej giełdowej firmy. Notowania Carvany zaliczyły w czwartek spektakularny wzrost po prezentacji nowych prognoz.

Akcje najgorszej spółki 2022 r. eksplodowały. Shortujący stracili miliony
Akcje najgorszej spółki 2022 r. eksplodowały. Shortujący stracili miliony
fot. Around the World Photos / / Shutterstock

Akcje internetowej platformy do sprzedaży samochodów wzrosły we czwartek o 56% do 24,23 dol. po zaktualizowaniu prognoz firmy. Carvana, której wróżono bankructwo, odbiła się od dna i przewiduje osiągnięcie 50 mln dol. skorygowanego zysku EBITDA w II kwartale. Już na początku roku spółka sygnalizowała, że jej bilans zamknie się na plusie, jednak nie podawała szacowanych kwot.

Drugą opublikowaną prognozą, która wpłynęła na kurs akcji, jest całkowity zysk brutto na jednostkę produktu. Carvana przewiduje, że przekroczy on 6000 USD, co oznaczałoby wzrost o 63% względem II kwartału zeszłego roku.

Akcje spółki zaczynały rok, kosztując około 4 dol. za sztukę. Od początku 2023 r. Carvana zaliczyła wzrost o 425% - zwraca uwagę Yahoo Finance. Notowania spółki są jednak wciąż daleko od swojego szczytu z sierpnia 2021 roku, kiedy ich kurs osiągnął 370,10 dol.

Carvana: kurs akcji od początku roku (Tradingview)

Shortujący tracą okrągłą sumę

Po wczorajszym rajdzie na akcjach Carvany shortujący zaksięgowali kolejną potężną porażkę. Od początku roku traderzy, obstawiający spadki, stracili na tym ponad 1 mld dolarów (tylko wczoraj 400 mln dol.).  - Shortowanie Carvany nie było w tym roku opłacalną transakcją, a dzisiejszy ruch cen uczynił ją jeszcze gorszą - komentował Ihor Dusaniwsky, analityk S3 Partners w wywiadzie z agencją Bloomberg. Mimo wszystko Carvana mierzy się wciąż z przewagą shortów (60% akcji w wolnym obrocie).

Spółka prowadząca platformę do handlu używanymi samochodami, oferująca ich dostawę pod drzwi klienta lub osobisty odbiór w punktach rozsianych po całym kraju, święciła triumfy w czasie lockdownów i rządowych transferów pieniężnych. Internetowa sprzedaż kwitła, a ceny używanych samochodów rosły. Jej Eldorado zakończyło się w 2022 r. z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych.

Carvana nie wykorzystała czasów prosperity, a trudniej dostępne kredyty konsumenckie oraz rosnące koszty finansowania ze strony inwestorów, uderzyły w firmę. Jej zadłużenie przekroczyło w zeszłym roku 7 mld dol. w relacji do 340 mln dol. kapitału. Cena akcji spadła o prawie 99 proc. Te wyniki sprawiły, że Carvana otrzymała tytuł najgorszej spółki giełdowej 2022 roku, przyznany jej przez Yahoo Finance na podstawie zachowania notowań oraz nastawienia inwestorów badanego w ankiecie.

Wielu analityków obstawiało, że spółkę czeka bankructwo. Niektórzy (w tym Morgan Stanley i Wedbush) obniżyli swoją docelową prognozę cen akcji do 1 dol. Spółka zaczęła drastycznie ciąć koszty, zwalniając 4000 osób. Pierwsze efekty stały się widoczne w raporcie za I kwartał 2023 r. Pomimo spadku sprzedaży o 25% i stracie 1,51 dol. na akcję (mniejsza niż konsensus), całkowity zysk brutto sięgnął 341 mln dol. (wzrost o 14% r./r.), a koszty SG&A wyniosły 472 mln USD dol. (spadek o 35% r./r.).

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Przypływ podnosi nawet wraki, jak mawia dziadek Buffett.
vacarius
A co myśleli ze coś co jest najgorsze będzie najgorsze wiecznie?
prs
Tak sie robi ulice.. to jeszcze nie koniec..
monuz
7 mld dol. długo w relacji do 340 mln dol. kapitału, pierwszy raz może wyjdą na zero w obrocie bieżącym, wzrost kursu o 400+%, to najlepiej dowodzi, że analizowanie parametrów spółek pod kątem prognozowania ich wyceny, to to samo co kupowanie w zależności od tego co zrobi świstak w dzień świstaka.
zoomek
Przepraszam ale co robi świstak w dzień świstaka?
newcommer odpowiada zoomek
Pogodę wskazuje.
marianpazdzioch
Dlatego kto ma dwie szare komórki nalaizuje to w ciągach pięcio-dziesięcioletnich. A najlepsi mają horyzont trzymania wieczność. Oczywiscie nie dotyczy GPW itp. szulerni.
xyzq odpowiada zoomek
Na prawdę nie wiesz, co robi świstak? Siedzi i zwija w te sreberka... :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki