REKLAMA

CD Projekt znów przesunął premierę "Cyberpunka 2077"

Adam Torchała2020-06-18 17:58, akt.2020-06-19 09:11redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-06-18 17:58
aktualizacja
2020-06-19 09:11
fot. CD Projekt Red / www.cyberpunk.net

CD Projekt ponownie zdecydował o przesunięciu premiery gry "Cyberpunk 2077". Według najnowszych ustaleń gra na półki sklepowe ma trafić 19 listopada 2020 roku.

[Aktualizacja] Akcje CD Projektu po otwarciu piątkowej sesji tanieją o ok. 2 proc. Reakcja na przełożenie premiery była zdecydowanie spokojniejsza niż w styczniu

- Przesunięcie daty premiery wynika z konieczności finalnego dopracowania gry i usuwania błędów. Powyższe działania wymagają od Spółki zabezpieczenia dodatkowego czasu i nie wpływają na ukończoną już zawartość gry, jej gameplay oraz testy Cyberpunka 2077 rozpoczęte w tym tygodniu przez niezależnych dziennikarzy z całego świata (tzw. hands-on) - poinformowano w komunikacie opublikowanym w czwartek wieczorem. 

Przypomnijmy, że "Cyberpunk 2077" miał trafić do graczy 17 września 2020 roku, premierę opóźniono zatem o 2 miesiące. Nie jest to zresztą pierwsza tego typu decyzja, pierwotnie bowiem datę premiery "Cyberpunka 2077" zaplanowano na kwiecień 2020 roku. Pierwsze przełożenie - ogłoszone w styczniu - tłumaczono "potrzebą zapewnienia dodatkowego czasu na prace związane z testowaniem gry, usunięciem usterek i nadaniem jej ostatecznego szlifu". Teraz także wytłumaczenia podkreślają chęć dopracowania produktu.

- W momencie, w którym piszemy te słowa, "Cyberpunk 2077" jest gotowy zarówno pod względem treści, jak i gameplay'a. Na miejscu są questy, wstawki filmowe, umiejętności, przedmioty oraz wszystkie inne dobrodziejstwa, które Night CIty ma do zaoferowania. Ale obfitość treści oraz złożone procesy, które muszą ze sobą współgrać, są to kwestie, które wymagają należytego sprawdzenia, zbalansowania, mamy także do poprawienia sporo mniejszych niedociągnięć. Wielki otwarty świat gry oznacza wielką liczbę rzeczy, które trzeba po prostu "doprasować". Dodatkowy czas spędzimy właśnie to robiąc - czytamy w komunikacie opublikowanym na twitterowym koncie Cyberpunka.

Podobnie było z "Wiedźminem 3"

Spółka poinformowała, że w tym tygodniu w grę zaczną grać wybrani dziennikarze z całego świata. CD Projekt liczy na ich informację zwrotną o odczuciach i uwagi dotyczące ostatnich szlifów. 25 czerwca zaplanowano zaś Night City Wire, a więc wydarzenie, przy okazji, którego gracze liczą na poznanie nowych szczegółów dotyczących "Cyberpunka 2077". Wydarzenie zaplanowano w zastępstwie odwołanych przez koronawirusa targów E3.

Warto dodać, że część analityków już wcześniej sugerowała, że CD Projekt przesunie premierę "Cyberpunka", choć konsensus zakładał, że grę uda "dowieźć się" we wrześniu. Zresztą także i premierę "Wiedźmina 3" CD Projekt przekładał dwukrotnie. Premierę tego tytułu pierwotnie zaplanowano na końcówkę 2014 roku, następnie przełożono ją jednak na 24 lutego 2015. Ostatecznie trzecia część przygód Geralta z Rivii trafiła do graczy w maju 2015 roku.

Jak to wpłynie na wycenę?

Przesunięcie premiery samo w sobie nie jest dobrą informacją, analitycy i inwestorzy zakładali bowiem w swoich modelach, że gra pojawi się wcześniej.Spółka będzie miała np. mniej czasu na zrobienie wyniku w 2020 roku, jednak patrząc szerzej, dwa miesiące niewiele dla finansów CD Projektu zmieniają. Podobnie reagowali zresztą analitycy po pierwszym przełożeniu, gdy przeważała opinia, że większym problemem jest odłożenie w czasie kolejnych produkcji, niż sam negatywny wpływ przełożenia premiery na finanse spółki.

/ Bankier.pl

Na notowaniach CD Projektu tuż po styczniowym przełożeniu premiery pojawiły się jednak gwałtowne spadki. Tuż po otwarciu pierwszej sesji po publikacji komunikatu akcje taniały nawet o 14 proc. Straty jednak szybko odrobiono i już na kolejnej sesji CD Projekt wyszedł na plus względem ceny sprzed ogłoszenia, a od tego momentu wycena urosła o 37 proc. 

Podobnie było zresztą z "Wiedźminem 3". Gdy CD Projekt pierwszy raz przekładał premierę tej gry (11 marca 2014), na pierwszej sesji po ogłoszeniu tej informacji notowania spółki spadły o 10,5 proc. Drugi raz (8 grudnia 2014) rynek był nieco spokojniejszy i CD Projekt stracił "tylko" 4,2 proc. W dniu rzeczywistej premiery jednak i tak za akcje CD Projektu płacono więcej niż przed przełożeniem.

Historia uczy zatem, że nawet jeżeli przełożenie gry wywołuje tymczasowe spadki, to nie stanowi to podstawy do zmiany trendu. Reakcja na przełożenie premiery "Cyberpunka 2077" będzie jednak istotna także z innej perspektywy. CD Projekt jest największą i najważniejszą spółką na GPW. Firma posiada aż 15,2-proc. udział w indeksie WIG20 i 10,6-proc. udział w indeksie WIG. Jej notowania w znaczącym stopniu wpływają więc na wyniki głównych indeksów GPW.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (24)

dodaj komentarz
topcat
Tak bardzo pochłonęło ich wspieranie rasistowskiego i przestępczego ruchu blm, że nie starczyło czasu na pracę nad grą. Dobrze, że pokazali swoją twarz. Zwolennicy czarnych gangów, rabusi i lgpt.
pan_cogitoo
Juz niebawe ten teczowy balonik strzeli z hukiem. Cywilizacje lacinska toczy marksistowski rak...i zamiast zachowac apolitycznosc, to CDR dolewa oliwy do ognia potegujac podzialy spoleczne. Coz, wiadomo dla kogo dedykowany jest produkt.
Nie zagram juz w zadna gre od tych marksistowskich...
przemek_opinia
Przykre, że zamieszali się w politykę. Jak już ktoś wspomniał na kraje islamskie już brakło odwagi poprawić logo. Co jest? Kasa by się nie zgadzała? Wszystko robione pod publikę i wytyczne wielkich korporacji oraz ogólnie przyjętą modę. Jestem już zmęczony tą firmą i ich nietrafnymi decyzjami. Chciałem kupić Przykre, że zamieszali się w politykę. Jak już ktoś wspomniał na kraje islamskie już brakło odwagi poprawić logo. Co jest? Kasa by się nie zgadzała? Wszystko robione pod publikę i wytyczne wielkich korporacji oraz ogólnie przyjętą modę. Jestem już zmęczony tą firmą i ich nietrafnymi decyzjami. Chciałem kupić grę i specjalnie do niej nowego Play Station. Teraz już mam dość tego wszystkiego. Podziękuję wybiorę inny sposób na rozrywkę.
_moonlight
Uhh, a chciałem już zagrać...
ziom80
Jednym słowem gra ma teraz tyle błędów że jakby to wypuścili to byłaby katastrofa dla firmy . Ciekawe znów nie przełożą premiery .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
djnsd
Bardzo duży błąd popełnili że wmieszali sie w polityke, antife i zrobili tą tęcze. Zapłacą za to słono. Dziecinny błąd, zachowali się jak szczeniaki w biznesie, żenujące po prostu. Chyba nie mają nawet danych jaki procent nabywców Witchera to biali a jaki to czarni.

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki