Opóźnienie "CP 2077" nie wpłynie istotnie na sprzedaż gry, ale oddala kolejne premiery CD Projektu

Przesunięcie premiery "Cyberpunk 2077" nie wpłynie istotnie na sprzedaż gry, choć we wrześniu konkurencja ze strony innych debiutów będzie większa niż w kwietniu - oceniają analitycy. Eksperci zwracają jednocześnie uwagę, że opóźnienie przełoży się również na kolejne produkcje CD Projektu, co może wpłynąć na obniżenie części wycen ze strony biur maklerskich. W piątek o godz. 12.10 kurs spada o 8,2 proc. - zdaniem niektórych analityków może to być okazja do dokupienia akcji CD Projektu.

(CD Project)

CD Projekt zdecydował w czwartek o przesunięciu daty premiery gry "Cyberpunk 2077" na 17 września 2020 roku, z 16 kwietnia deklarowanego wcześniej. Decyzję uzasadniono potrzebą dalszego testowania gry oraz usunięcia usterek.

"Rozumiem decyzję zarządu - przesunięcie premiery gry jest uzasadnione, by uzyskać jak najwyższą jakość gry" - powiedział PAP Biznes Michał Wojciechowski, analityk Ipopema Securities, dodając, że przekładanie daty premiery nie jest wydarzeniem nietypowym w branży producentów gier.

"Dziewięć kluczowych tytułów planowanych na 2020 rok zostało dotąd przesuniętych, to norma w branży" - ocenił.

Kacper Koproń z Trigon DM uważa, że spółka ma "bufor bezpieczeństwa", który prawdopodobnie pozwoli utrzymać wrześniową datę premiery.

"Myślę, że spółka potrzebowałaby krótszego czasu na dopracowanie gry niż te pięć miesięcy, ale nie mogła zdecydować się na wydanie gry w sezonie wakacyjnym. W związku z tym sądzę, że studio ma bufor bezpieczeństwa" - powiedział PAP Biznes.

Piotr Bogusz z DM mBanku w porannym komentarzu przypomniał, że w przypadku poprzedniej gry CD Projektu - "Wiedźmin 3" - również doszło do przesunięcia premiery. Wówczas decyzja wywołała jedynie przejściowy spadek kursu spółki.

"Debiut 'Wiedźmina 3' był opóźniony w grudniu 2014 roku na maj 2015 roku, wcześniej planowano premierę na luty. Cena akcji po korekcie pozostała na podobnym poziomie do lutego 2015 roku a następnie zaczęła rosnąć, dyskontując potencjalny sukces gry" - napisał analityk w porannym komentarzu.

Dodał, że opóźnienie debiutu "Cyberpunk 2077" nie powinno wpłynąć na sprzedaż, a dodatkowo zmniejsza ryzyko niedopracowania gry. W związku z tym Bogusz uważa, że inwestorzy powinni wykorzystać spadek kursu spółki na budowanie pozycji przed wrześniową premierą.

Podobnego zdania jest Tomasz Rodak z DM BOŚ.

"Patrząc historycznie, takie wydarzenia stanowią okazję do zakupu akcji, ponieważ przejściowe spadki są odrabiane i wycena idzie w górę" - powiedział PAP Biznes.

Kurs CD Projektu w styczniu osiągał rekordowe poziomy, przekraczając 290 zł, a kapitalizacja spółki doszła do ok. 28 mld zł. Z danych Bloomberga wynika, że CD Projekt ma obecnie jedenaście rekomendacji "kupuj", pięć "trzymaj" i trzy rekomendacje "sprzedaj". Średnia cena docelowa akcji CD Projektu wynosi 274,51 zł (w przedziale od 212 do 316 zł). W piątek o godz. 12.10 kurs znajduje się w okolicy minimum z grudnia.

Według oceny Piotra Wałka, zarządzającego funduszem Hermes Capital FIZ, w piątek po stronie sprzedającej mogą stać fundusze zagraniczne, które kupowały akcje z zamiarem sprzedaży ich na krótko przed debiutem gry.

"Ta strategia zakłada, że na optymizmie w czasie oczekiwania na grę można zarobić. Ci, którzy mają taką strategię, dzisiaj wyrzucili akcje CD Projekt, inni być może boją się, że wrzesień jest gorszym okienkiem wydawniczym, że będzie wtedy na rynku więcej premier" - powiedział PAP Biznes.

Analitycy domów maklerskich, z którymi rozmawiał PAP Biznes, w większości nie planują obniżać swoich oczekiwań wobec sprzedaży gry ze względu na przesunięcie daty premiery.

"Opóźnienie nie zmienia naszych szacunków dotyczących potencjału sprzedażowego 'Cyberpunk 2077', ale część sprzedaży szacowanej na 2020 rok zostanie zrealizowana w 2021 r." - napisał Piotr Bogusz z DM mBanku.

"Patrząc na to, ile trwała produkcja tej gry (ok. 8 lat), okres ten oraz kalendarz wydawniczy innych produkcji, naszym zdaniem, nie powinien negatywnie przełożyć się na monetyzację tego tytułu" - napisali w porannym raporcie analitycy DM BDM.

Rodak z DM BOŚ ocenił, że przesunięcie daty premiery wpływa jedynie na niewielkie przesunięcie przepływów pieniężnych spółki, ale pozostaje bez wpływu na długoterminową wycenę.

Podstaw do "mocnej" rewizji oczekiwań nie widzi Kacper Koproń z Trigon DM. Analityk uważa, że we wrześniu konkurencja ze strony premier innych gier będzie większa niż w kwietniu.

"Moim zdaniem, okno wydawnicze we wrześniu jest trudniejsze niż w kwietniu, nie zgadzam się tu z zarządem spółki. Na horyzoncie jest wiele gier klasy AAA: na wrzesień zaplanowane są premiery nowych wersji gier sportowych FIFA oraz NBA, jak również mamy m.in. premierę "Marvel's Avengers", która została przełożona kilka dni temu" - powiedział PAP Biznes Koproń z Trigon DM.

Zdaniem Piotra Bogusza z DM mBanku, większa konkurencja nie powinna jednak mieć znaczącego wpływu na wielkość sprzedaży "Cyberpunk 2077". Również Michał Wojciechowski z Ipopema Securities uważa, "że Cyberpunk 2077" jest "najbardziej oczekiwaną grą 2020 roku i będzie w stanie przezwyciężyć konkurencję".

Rozmówcy PAP Biznes zwrócili uwagę, że znaczenie dla premiery "Cyberpunka 2077" będzie miał debiut nowych modeli konsol Xbox i Playstation, który jest zaplanowany na końcówkę tego roku.

"Ryzyko z tym związane polega głównie na tym, że część graczy mogłaby kupić grę w kwietniu na starą konsolę i ponownie pod koniec roku na nowy model. Jeżeli natomiast okres pomiędzy premierą a debiutem nowej konsoli się skraca, to może doprowadzić do tego, że część graczy zrezygnuje z zakupu CP 2077 na stary model i kupi grę tylko raz, w wersji na nową konsolę" - powiedział Kacper Koproń z Trigona.

"Wydaje mi się natomiast, że to zjawisko może być ograniczone przez fakt, że od kwietnia do września wzrośnie liczba konsol na rynku - szacowałem, że w kwietniu będzie to 158 mln sztuk, natomiast do września może być ich o 5 mln więcej" - dodał.

Analitycy oceniają, że przesunięcie premiery "Cyberpunka" wpłynie na opóźnienie również kolejnych produkcji spółki. Przyznali to przedstawiciele zarządu CD Projektu: Michał Nowakowski poinformował podczas czwartkowej konferencji, że premiera następne "dużej" gry - trybu dla wielu graczy (mutliplayer) dla "Cyberpunka 2077" - w 2021 roku jest mało prawdopodobna.

"Przesunięcie premiery trybu multiplayer, zapewne na 2022 r., jest dla mnie rozczarowaniem. Okres pomiędzy wydaniem podstawowej wersji gry, a multiplayer, to ponad rok - to bardzo długo. Problem polega na tym, w jaki sposób spółka utrzyma tak długo zainteresowanie grą wśród graczy starszych modeli konsol" - ocenił Koproń.

"Do tej pory większość analityków oczekiwała, że po premierze 'Cyberpunka' CD Projekt będzie w stanie wydawać dużą grę co 2-3 lata. Jeżeli natomiast weźmiemy pod uwagę, że pomiędzy premierą 'Wiedźmina 3' a 'Cyberpunk 2077' będzie 5,5 roku, to oczekiwania wobec długości cyklu produkcyjnego spółki mogą ulec wydłużeniu, co może wpłynąć na obniżenie wycen" - dodał analityk.

Michał Wojciechowski z Ipopemy, również uważa, że przesunięcie premier kolejnych produkcji może wpłynąć na wycenę spółki ze strony części biur maklerskich.

"My podchodzimy do tego konserwatywnie i na naszą wycenę to nie wpłynie, ale kilka rekomendacji może zostać obniżonych" - ocenił Wojciechowski w rozmowie z PAP Biznes. (PAP Biznes)

kuc/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 passenger

I cały misterny plan w piz..du!

! Odpowiedz
0 3 obronca_przebraza

Ciekawie się zrobi jak znów przełożą, np. na kwiecień 2021:)))

! Odpowiedz
2 6 pc1974

Dawno nie widziałem żeby wszyscy analitycy mieli takie samo zdanie to daje mocno do myślenia. I nie mówcie że te 5 miesięcy to nie jest dużo, wyniki za 2020 będą bardzo słabe, wskaźniki wyceny które są kosmiczne nie spadną szybko. Dywidendy też nie będzie.

! Odpowiedz
4 2 tantael

@kimdzongtusk tak, będzie przestarzała w 2012 nawet 3D nie było jeszcze więc pójdzie na twoim starym Atari.

! Odpowiedz
9 6 kimdzongtusk

Pierwsza wzmianka o CP była chyba w 2012 roku. Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić. Mamy 2020 rok, czy aby ten projekt się :
-nie sypie ?
- jak gra wyjdzie to czy aby nie będzie już przestarzała ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
CDPROJEKT 0,76% 331,00
2020-02-21 17:01:24
WIG -0,47% 57 424,47
2020-02-21 17:15:01
WIG20 -0,54% 2 088,53
2020-02-21 17:15:00
WIG30 -0,47% 2 415,04
2020-02-21 17:15:01
MWIG40 -0,25% 4 056,63
2020-02-21 17:15:01
DAX -0,62% 13 579,33
2020-02-21 17:37:00
NASDAQ -1,79% 9 576,59
2020-02-21 22:03:00
SP500 -1,05% 3 337,75
2020-02-21 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.