Bugaj: Odejście od OFE jako obowiązkowego systemu jest dobrym posunięciem

Odejście od OFE jako obowiązującego systemu byłoby dobrym rozwiązaniem. Jednak pomysł, żeby każdy sam decydował o kierunkach inwestowania swojej składki jest utopijny - ocenia prof. Ryszard Bugaj. Zdaniem eksperta proponowane rozwiązanie przekazania części środków z OFE do III filaru nie wpłynie na zwiększenie chęci oszczędzania Polaków. Zniknięcie z rynku otwartych funduszy w krótkim terminie może doprowadzić do spadku kursów giełdowych.

Bugaj: Odejście z OFE jako obowiązkowego systemu jest dobrym posunięciem
Bugaj: Odejście z OFE jako obowiązkowego systemu jest dobrym posunięciem (fot. Jakub Szymczuk / FORUM)

- Podoba mi się myśl, żeby wychodzić z systemu OFE jako z systemu obowiązkowego. Chciałbym, żeby ludzie ubezpieczali się na starość i inwestowali w różne fundusze kapitałowe, ale nie z przymusu, a z własnej woli. Co prawda obecnie przynależność do OFE nie jest przymusowa, ale jednak potrąca się ze składki, która jest obowiązkowa - podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Inwestor prof. Ryszard Bugaj, ekonomista.

Nowa koncepcja resortu rozwoju zakłada, że ok. 35 mld zł, czyli 25 proc. aktywów, otwarte fundusze miałyby przekazać w formie gotówki do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pozostałe 103 mld zł mają trafić jako papiery wartościowe do III filara. W praktyce oznacza to likwidację II filara.

Obecnie emeryci mogą zdecydować, czy składki emerytalne będą ewidencjonowane na subkoncie w ZUS (4,38 proc.) i w części przekazywane do OFE (2,92 proc.), czy w całości znajdą się na subkoncie w ZUS (7,3 proc.).

- Przekształcenie tego, co już jest w zakładowe ubezpieczenia, rozpowszechnione na Zachodzie, byłoby karkołomnym przedsięwzięciem i koszty byłyby wysokie. Trzeba też zaznaczyć, że OFE mają zaostrzone rygory inwestowania ze względu na bezpieczeństwo. Fundusze emerytalne to nie zwykłe fundusze majątkowe, więc tam rygory bezpieczeństwa muszą być wyższe. Nie wiem jednak, jaki jest pomysł, czy żeby inwestowaniem zajmowały się fundusze z większym bezpieczeństwem - ocenia Bugaj.

Jak podaje Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, aktywa funduszy przekraczają 140 mld zł i zostały zainwestowane w ok. 300 spółek. Udział OFE w kapitalizacji giełdy sięga 20 proc., a w kapitalizacji free-float blisko 44  proc. Zestawienie firmy Analiz Online wskazuje, że od początku funkcjonowania (w sierpniu 1999 roku) do końca ubiegłego roku fundusze emerytalne zarabiały każdego roku średnio 4,65 proc.

Nie wiadomo też wcale, czy i jak likwidacja OFE wpłynie na skłonność Polaków do oszczędzania.

- Głównym czynnikiem jest czynnik kulturowy. Mamy przykład Stanów Zjednoczonych z niską stopą oszczędzania, choć system zabezpieczenia społecznego jest słaby, a kraj ma duże nierówności dochodowe - mówi prof. Bugaj. - Wydawałoby się, że stopa oszczędności powinna być wysoka, ale czynnik kulturowy i pewne rozwiązania na rynku kapitałowym przesądzają, że ta stopa oszczędności, np. na tle japońskiej, jest niewielka.

Dotychczas Polacy niezbyt często korzystali z możliwości oszczędzania w III filarze. KNF podaje, że na koniec 2015 roku liczba indywidualnych kont emerytalnych (IKE) wyniosła ponad 858,7 tys. (wobec 824,5 tys. rok wcześniej), a wartość środków zgromadzonych na tych kontach sięgnęła 5,68 mld zł (5 mld zł w 2014 roku). Liczba indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) sięgnęła w tym czasie 597,6 tys. (528 tys. rok wcześniej), a wartość środków zgromadzonych na nich wyniosła blisko 622 mln zł (295,35 mln zł w 2014 roku).

- Istnieje przekonanie, że świadczenia będą bardzo niskie, ale nie wszyscy mogą na to pozytywnie odpowiedzieć i to jest wielki problem. Trzeba się liczyć z tym, że będzie niesłychanie silna presja, żeby ludziom starym, którzy znajdą się w przyszłości w bardzo trudnej sytuacji dorzucać z państwowej kasy i w moim przekonaniu będzie bardzo trudno tę presję ominąć - analizuje ekonomista.

Niepewność związana z OFE wpłynie na polską giełdę. Zarządzanie pieniędzmi zgromadzonymi w funduszach powierzono powszechnym towarzystwom emerytalnym, którymi w większości są duże zagraniczne koncerny. Przesunięcie części aktywów OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej spowoduje, że zyski właścicieli PTE mogą spaść o ok. 25 proc.

- Myślę, że może być niepokój na giełdzie, przynajmniej w krótkim okresie, zwłaszcza jeśli zbiegnie się to z innymi decyzjami, które niepokoją inwestorów giełdowych. Może to oczywiście prowadzić do spadku kursów. Efekty mogą być też w dłuższym okresie czasu,  choć tu trzeba najpierw doprecyzować koncepcję reformy - podkreśla prof. Ryszard Bugaj.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~SZYBKI

JESTEM ZA ! ZLIKWIDOWAĆ PRZYMUSOWE OFE I ZAMIENIĆ JE NA PRZYMUSOWE PROGRAMY PRACOWNICZE. PRZECIEŻ OFE LEDWO DYSZY PO SKOKU TUSKA TERAZ OFE. PRZEKSZTAŁCĄ SIĘ W TFI I ZNOWU DZIĘKI POLITYKOM BĘDĄ MIAŁY ZNOWU KASĘ JAK W 1999. CZYLI RĘKA RĘKĘ MYJE , WY TERAZ NAM DACIE ALE SIĘ NIE MARTWCIE MY ZAŁATWIMY TO TAK ŻE JESZCZE ZAROBICIE Z NAWIĄZKĄ!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~zgred

Jeszcze o emeryturze z OFE. Od 1999r do 2014r (przed skokiem VINCENTA)moje składki w OFE osiągneły wartość 80 tys PLN. Zakładając,że wartość wyceny jednostek OFE na koniec 2014 nie będzie niższa od wartości wyceny w dniu osiągnięcia wieku emerytalnego to na (optymistycznie jak na faceta) na 15 lat życia po osiągnięciu 67r życia wypada dodatkowo do emerytury z ZUS po około 444 PLN/m-c brutto (musi być opodatkowane tyle razy ile się tylko da i nie od zysku a od kapitału). Nie jest to kwota znacząca ale zawsze coś i to realnego (do wypłaty jednorazowej również). Natomiast z ZUS dostanę tyle ile sobie zamarzy aktualnie rządząca ekipa: może 30 % ostatniej pensji a może 15% albo 500PLN emerytury obywatelskiej i sp-------aj emerycie na szczaw.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~zgred

OFE działały i działają jak inne fundusze inwestycyjne (są jeszcze kwestie w co mogą inwestować, wysokość opłat i różnice ustawowe i statutowe) z tym,że nie można umorzyć jednostek uczestnictwa wtedy kiedy będzie się tego chciało, aż do osiągnięcia wieku emerytalnego Mimo tego to są realne pieniądze w postaci jednostek uczestnictwa których wartość jest zmienna w czasie. W zależności w jakie aktywa inwestują wartość jednostki jest narażona na mniejsze lub większe zmiany wartości. Wysokość opłat pobieranych za zarządzanie można było od razu ustalić na niższym poziomie lub zmniejszyć po pierwszym roku działalności. Ale lobbyści od funduszy OFE wzięli swoją działkę pod stołem więc nie byli zainteresowani aby ich protektorzy zaczęli znacznie mnie zarabiać. O aktywach OFE niestety przypomniał sobie VINCENT i postanowił zbilansować deficyt skokiem na kasę. ZUS to niestety wydmuszka wydająca więcej niż doń wpływa. Jak wpływy ze składek spadają lub zwiększa się liczba BENEFICJENTÓW zasiłków to sięgają po pożyczki (już po otrzymaniu dotacji ze SKARBU ). Nowi majsterkowicze od finansów chcą zagarnąć do własnej dyspozycji 25% wartości aktywów OFE ( jakieś bliższe dane na temat terminu realizacji tych pomysłów wpłyną i to znacząco na wycenę spółek posiadanych przez OFE i spowodują dużą wyprzedaż akcji). VINCENT umarzał aktywa oparte na papierach skarbowych a nie akcjach. To duża różnica. Stara prawda brzmi:jak sam sobie odłożysz pieniądze to będziesz je miał. Inne opcje to gra w ruletkę z naciągaczami i cwaniaczkami chętnymi aż nadto na przejęcie Twojej kasy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~Arti

Cały system jest tak pomyślany, że ci oszczędni i zapobiegliwi wychodzą na frajerów, których można doić.

! Odpowiedz
0 6 smok35

Politycy kolejny raz mieszają . Przypomnę że Ci sami politycy którzy stworzyli OFE chcą teraz ludzi zmusić do oszczędzania w 3 filarze . Skoro 2 filar okazał się niewypałem to z 3 będzie tak samo . Kto na tym zarobi? Nie powinno być przymusu chcesz oszczędzać dodatkowo To masz 2 filar , chcesz to wpłacasz do 3 filaru lub indywidualnie inwestujesz lub wpłacasz na lokatę . Twoje pieniądze twój interes a nie Pana ministra czy wiceministra

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 ~observer

Panie Bugaj OFE powstało ponoć po to by pomnażać pieniadze przyszłych emerytów a nie chronić szulernię GPW..

! Odpowiedz
5 7 ~Dżejms

Był krótki moment kiedy myślałem że Bugaj to człowiek któremu faktycznie zależy na zwykłym człowieku. Współpraca z WSIowym prezydentem pozbawiła mnie złudzeń. Na zawsze. Nie interesuje mnie co myślą bandy złodziei. Jak masz monety z reliktowej blachy to będziesz mieć. Reszta to papier z obiecankami polityków. Wysoko wyceniacie ich obietnice?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~mhm

Lech Kaczyński był „WSIowym prezydentem”?

! Odpowiedz
2 0 ~Dżejms odpowiada ~mhm

Jak o Kaczyńskim mowa to podpisał traktat lizboński. A i żonę miał conajmniej dziwną co jakieś łajzy zapraszała. To Bugaj nie doradzał Bulowi? Jeśli się pomyliłem to przepraszam.

! Odpowiedz
0 6 ~mhm

„Trzeba się liczyć z tym, że będzie niesłychanie silna presja, żeby ludziom starym, którzy znajdą się w przyszłości w bardzo trudnej sytuacji dorzucać z państwowej kasy i w moim przekonaniu będzie bardzo trudno tę presję ominąć”
— te słowa wydają mi się ważne, szczególnie, że sam tak uważam ;)

W praktyce skończy się pewnego rodzaju emeryturami obywatelskimi — zapomnijcie o systemie „kapitałowym”, nawet ci, którzy przez długi okres na etacie zarabiali dużo, więc składek odprowadzili dużo, dostaną niskie emerytury, by łatwiej było sfinansować emerytury tych, którzy nie uzbierali nawet minimalnej (a przecież taką dostaną nawet ci, którym wg obecnych zasad ta ze względu na brak stażu nie przysługuje).

Prawdopodobnie emerytury będą też zależne od majątku — jesteś biedakiem, który wszystko, co mu udało się zarobić przechlał? No to dostaniesz emeryturę „obywatelską”, czyli minimalną. Masz nieruchomość lub oszczędności na koncie? No więc nic Ci nie przysługuje, toż to niemoralne, żyć na koszt biedniejszych...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne