REKLAMA

Budowie dróg może grozić wyhamowanie

2021-05-27 07:10
publikacja
2021-05-27 07:10
Budowie dróg może grozić wyhamowanie
Budowie dróg może grozić wyhamowanie
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Ceny materiałów budowlanych pną się w górę w tempie niespotykanym od co najmniej dekady; z dostępnością surowców będzie problem z powodu wielkiej skali inwestycji – realizowanych i planowanych - zwraca uwagę w czwartek "Rzeczpospolita".

Braki surowców i półfabrykatów mogą wyhamować polski przemysł

GUS w kwietniu odnotował rekordowy wzrost produkcji przemysłowej w Polsce. Ale bardzo dobre wyniki rodzimego przemysłu zależą od kilku czynników. Za największą barierę, która może wyhamować polską produkcję, analitycy uznają niedobory surowców, wynikające z zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw.


"Już nie pandemia zagraża realizacji planów w branży budowlanej, ale inwestycyjny boom, którego skutkiem jest znaczny wzrost popytu na materiały budowlane, a w konsekwencji pnące się w niebo ceny. Według przedstawicieli branżowych organizacji o notowanych jeszcze w ubiegłym roku spadkach wartości ofert w przetargach drogowych wkrótce będzie można zapomnieć" - pisze "Rz".

Wskazując na asfalt, dziennik podaje, że od przełomu marca i kwietnia 2020 r. do maja 2021 r. jego ceny wzrosły o 30–40 proc.

"Tymczasem według Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB), już w 2020 r. jego produkcja w porównaniu z 2019 r. spadła w zakładach Orlenu o 19 proc., a w Lotosie – o 45 proc. Natomiast w pierwszym kwartale 2021 r. spadki w ujęciu rocznym wyniosły odpowiednio 38 oraz 19 proc." - informuje "Rz".

Według dziennika problem będzie również z betonem. "Wdrożenie na kontraktach podpisywanych teraz przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) nowych wymogów technicznych dotyczących alkaliczności drobnych kruszyw radykalnie ograniczyło dostępność piasku do produkcji betonu. Obecnie producenci betonu stosują piaski pochodzące z ok. 300 złóż. Tymczasem nowe wymagania spełnia zaledwie 29" - pisze "Rz". Dodaje, że połowa z nich ma charakteryzować się niekorzystnym uziarnieniem.

"Realnym scenariuszem ma być także opóźnianie lub nawet wstrzymywanie inwestycji, jeśli piasku o odpowiednich parametrach będzie za mało. Branża budowy dróg obawia się, że przy tak niejasnych perspektywach zarówno co do przyszłej dostępności materiałów budowlanych, jak i cen, przygotowywanie ofert w nadchodzących przetargach może okazać się sporym ryzykiem" - pisze "Rz".(PAP)

mzd/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
samsza
Jak już państwo, zmianą regulacji ustaliło, gdzie jest najlepszy piasek, pora posadzić w tych 29 miejscach partyjnego delegata, który "zadba" o brak wzrostu cen.

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki