Brytyjskie MSW ogłasza rekrutację w związku z brexitem

Potrzebnych jest ponad 1000 urzędników, którzy zapewnią działanie tworzonego właśnie nowego systemu rejestracji imigrantów unijnych mieszkających w Wielkiej Brytanii.

(fot. Tolga Akmen / Reuters)

Rząd chce wszystkich zarejestrować - każdego z około 3 milionów obywateli unijnych, by znać dokładną liczbę i wydawać zaświadczenia, że po brexicie mogą tu pozostać. Potrzebnych jest 1200 urzędników, którzy mają wziąć na siebie ciężar biurokratyczny. Amber Rudd, szefowa resortu, informuje, że do rejestracji posłuży specjalny serwis internetowy, który działać ma przed końcem przyszłego roku.

Minister spraw wewnętrznych dodaje, że będzie on tak przyjazny dla unijnych imigrantów, jak to tylko możliwe. I przekonuje, że chciałaby, aby "domyślnym" stanowiskiem urzędników było udzielenie imigrantom zgody na pozostanie na Wyspach. Podobnie jak reszta rządu - podkreśla - nie może dać na takie stanowisko stuprocentowych gwarancji, dopóki trwają negocjacje z Brukselą.

Obecnie na Wyspach Brytyjskich można ubiegać się o stałą rezydenturę. To skomplikowany proces, wymagający wypełnienia formularza liczącego 85 stron. Dotąd unijni imigranci rzadko z niego korzystali, nie było bowiem ku temu potrzeby. Dochodzi do tego sporo problemów, bo formularz jest przygotowany z myślą głównie o imigrantach spoza Wspólnoty. Rząd informuje, że ci, którzy wcześniej przeszli procedurę i tak będą musieli zarejestrować się w nowym systemie, ale w ich przypadku proces będzie szybszy i łatwiejszy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/mcm/nyg

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil