REKLAMA

Brazylia debatuje nad płonącą Amazonią

2020-10-02 06:10
publikacja
2020-10-02 06:10
fot. Joédson Alves / EFE

Przedstawiciele rdzennej, indiańskiej ludności największych na świecie obszarów lasów deszczowych – Amazonii i terenów bagiennych Pantanalu w centralno-zachodniej Brazylii, zostali wysłuchani w czwartek na specjalnym posiedzeniu brazylijskiej Izby Deputowanych, poświęconym następstwom olbrzymich pożarów w tym regionie.

Stanowczo odrzucili oni oskarżenia, które ostatnio wysunął przeciwko nim na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent Brazylii Jair Bolsonaro. Według niego to właśnie rdzenni Indianie mieli być podpalaczami.

Reprezentanci ludów Amazonii i Pantanalu, którzy przemawiali na posiedzeniu Komisji Zewnętrznej Izby Deputowanych oskarżali rząd o to, że zachowuje bierność wobec pożarów dziewiczych lasów deszczowych i buszu ma terenach Amazonii i Pantanalu. Twierdzili, iż uważa tamtejszą rdzenną ludność za przeszkodę na drodze rolniczej i przemysłowej eksploatacji tych terenów. Taki zarzut wobec rządu Bolsonaro wysunęła Eliana Xumakaho, przedstawicielka Reprezentacji Rdzennych Ludów i Organizacji Mato Grosso (jeden z dwóch brazylijskich stanów Amazonii).

Wobec spustoszenia, jakie koronawirus czyni wśród rdzennych mieszkańców niektórych obszarów lasów dziewiczych Amazonii i Pantanalu Xumakaho zwróciła się do rządu o wysłanie tam lekarzy i leków.

Przedstawiciel amazońskiego plemienia Terena Valdevino Goncalves Cardoso oświadczył na posiedzeniu komisji parlamentarnej: „Zwalczanie rdzennej ludności indiańskiej zostało zaplanowane w gabinecie prezydenta Bolsonaro”, a „niektóre pożary w Amazonii to oczywisty wynik działań przestępczych, na które władze nie reagują”.

Odpowiedzialność za to, iż pandemia Covid-19 atakuje dziewicze i słabo zaludnione tereny Amazonii i Pantanalu - według przedstawicieli ludności tych regionów - spoczywa również na władzach stanowych. Jako przykład podali rząd stanowy Mato Grosso, który ich zdaniem nie wydatkuje zgodnie z przeznaczeniem środków otrzymywanych od organizacji międzynarodowych na walkę z pożarami puszczy amazońskiej i pokrycia roślinnego Pantanalu.

Deputowani partii rządowych, jak odnotowały brazylijskie media, zbojkotowali posiedzenie komisji parlamentarnej.

Jak wynika z analizy zdjęć satelitarnych, wykonywanych w drugiej połowie września na zlecenie brazylijskiego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE) oraz meldunków ekologów i administracji lokalnych, które przedstawia m.in. wielki opozycyjny dziennik „Folha de Sao Paulo”, tegoroczne pożary zniszczyły całą roślinność na obszarze dwóch milionów hektarów bagien i terenów podmokłych brazylijskiej części Pantanalu, co stanowi 15 proc. tych terenów.

Tylko na tych terenach, nie licząc obszarów amazońskiej puszczy dziewiczej, było w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku, m.in. wskutek temperatur dochodzących do 40 stopni Celsjusza, 16 000 pożarów – najwięcej od roku 1998 i o ponad 60 proc. więcej, niż w roku ubiegłym.

Dochodzenia wdrożone przez władze stanowe Mato Grosso wykazały, że w ten sposób wielcy hodowcy bydła w tym stanie uzyskali 25 000 hektarów gruntów na nowe pastwiska.

Prezydent Bolsonaro odpowiadając w tych dniach na oskarżenia ze strony opozycji parlamentarnej o prowadzenie egoistycznej polityki, polegającej na „niszczeniu płuc świata” odpowiada: „to kraje, które nas krytykują, wypaliły już wszystko, co miały”.

W związku z czwartkowym posiedzeniem komisji Izby Deputowanych w sprawie Amazonii i Pantanalu, główne brazylijskie stacje telewizyjne pokazały w swych programach zdjęcia uratowanych z pożarów straszliwie poparzonych tygrysów z zabandażowanymi kończynami i innych zwierząt cierpiących wskutek poparzeń.

Według naukowców Uniwersytetu Federalnego w Matto Grosso, na tych dziewiczych terenach żyje 1 200 gatunków zwierząt, w tym 36 zagrożonych całkowitym wyginięciem.

W swym komentarzu do sobotnich obrad komisji Izby Deputowanych dziennik „Folha de Sao Paulo” napisał: „niekontrolowany ogień zagraża dziś zniszczeniem owoców dziesiątków lat naszych wysiłków dla zachowania gatunków”. (PAP)

ik/ zm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
darius19
wiec nic nie robic zeby ratowac Amazinie?
pracowalem w Brazylii 12lat
atx
„to kraje, które nas krytykują, wypaliły już wszystko, co miały” ...święte słowa

Powiązane: Niebezpieczne żywioły

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki