REKLAMA

Bezrobocie w dół, inflacja w górę [Wykresy tygodnia]

Katarzyna Waś-Smarczewska2021-05-01 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-05-01 06:00
fot. Phongphan / Shutterstock

Kończąc ostatni tydzień kwietnia 2021, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. GUS potwierdza: bezrobocie w marcu w spadło

Stopa bezrobocia w marcu 2021 r. wyniosła 6,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wciąż jest o blisko 170 tys. wyższa niż rok temu. Poniedziałkowe dane GUS-u były zgodne z odczytem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z początku kwietnia – wówczas ogłoszono, że stopa bezrobocia wyniosła 6,4 proc. Dzieje się tak często, ale nie zawsze – przykładem sytuacja z poprzedniego miesiąca. Ostatecznie stopa bezrobocia w marcu 2021 r. wyniosła 6,4 proc. była o równo 1 punkt procentowy wyższa niż w marcu 2020 r. Po raz ostatni wyższy marcowy odczyt obserwowaliśmy w 2018 r. (6,6 proc.).

2. Silny powiew inflacji. Wskaźnik CPI wzrósł o ponad 4%

Kwiecień przyniósł silny wzrost inflacji konsumenckiej. Wskaźnik CPI po raz pierwszy od marca 2020 roku przekroczył poziom 4%, przekraczając dopuszczalne odchylenie od celu Narodowego Banku Polskiego.

3. Wielkopolskie z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej

Województwo wielkopolskie było w 2020 r. regionem o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Na drugim biegunie uplasowały się regiony hiszpańskie.

4. Gospodarka Stanów Zjednoczonych nabiera rozpędu

Początek 2021 roku przyniósł przyspieszenie wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Produkt krajowy brutto wzrósł trzeci kwartał z rzędu i to w dodatku szybciej niż kwartał wcześniej.

5. Konsumenci gotowi na majowy restart, ale nie wszędzie

Nastroje niemieckich przedsiębiorców poprawiają się i powoli wracają w kierunku poziomów sprzed kryzysu. Tak wynika z najnowszego odczytu indeksu IFO, najważniejszego wskaźnika sentymentu dla największej gospodarki Europy. Ale w danych wciąż widać zjawiska kryzysowe.

/ Puls Biznesu

6. Banki z GPW zareagowały wzrostami na wyrok TSUE ws. franków

Po publikacji orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE akcje banków notowanych na warszawskiej giełdzie poszły mocno w górę. Pozytywnie o takim rozstrzygnięciu wypowiedział się Związek Banków Polskich.

7. Ceny uprawnień do emisji CO2 znów szybują. Bolesne wzrosty dla Polaków

Ceny uprawnień do emisji CO2 zbliżają się do poziomu 50 euro za tonę. Jeszcze przed rokiem było to ledwie 20 euro za tonę. Ten gwałtowny wzrost mocno odczują w portfelach Polacy.

/ CIRE

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów.

Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (5)

dodaj komentarz
vacarlus
Aby pokonać inflacje wystarczy mieć w portfelu spółkę dywidendową takie XTB w tym roku wypłaciło 9,9% dywidendy, mają politykę wypłat 50-100% z zysku. XTB się mega szybko rozwija.
and00
To nie tu, zresztą zobacz po minusach

Tu wszyscy chyba mają tylko na lokatach, bo straszny płacz na niskie stopy i wzrost inflacji
No i złoto, wszechświatowy nośnik wartości
grzegorzkubik
Jest korelacja. Spada bezrobocie zatem przedsiębiorcy muszą płacić więcej. Skoro płacą więcej to podrażają ceny towarów i usług.
trolley
Was to wybierają według klucza "im głupszy tym lepszy"?
anty12
Mistrzu, teraz to juz przeszedles samego siebie.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki