REKLAMA

Gospodarka Stanów Zjednoczonych nabiera rozpędu

2021-04-29 14:30
publikacja
2021-04-29 14:30
Shutterstock

Początek 2021 roku przyniósł przyspieszenie wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Produkt krajowy brutto wzrósł trzeci kwartał z rzędu i to w dodatku szybciej niż kwartał wcześniej.

W I kw. 2021 roku amerykański PKB wzrósł o 6,4% w ujęciu annualizowanym – poinformowało rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). Kwartał wcześniej annualizowany wzrost PKB wyniósł 4,3%.

/ Bankier.pl na podstawie danych BEA.

Był to rezultat zbieżny z oczekiwaniami większości ekonomistów. Mediana prognoz zakładała wynik na poziomie 6,5% Jednakże faktyczne oczekiwania rynku mogły być wyższe, ponieważ model prognostyczny Fedu z Atlanty zakładał wzrost aż o 7,9%.

Warto mieć świadomość , że Amerykanie podają dane o PKB w ujęciu annualizowanym. Ujęcie to mówi o tym, w jakim tempie rosłaby tamtejsza gospodarka, gdyby tempo wzrostu w kwartale, w którym dokonano pomiaru, utrzymało się na takim samym poziomie przez cały rok.

Więcej na temat annualizowanego PKB przeczytać można w artykule „Czym jest annualizowany PKB? Tłumaczymy” autorstwa Krzysztofa Kolanego, głównego analityka Bankier.pl.

Licząc „po europejsku”, produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych w I kwartale był o 1,56% wyższy niż w kwartale poprzednim oraz o 0,4% wyższy niż w I kwartale 2020 roku. Dla porównania, w IV kwartale dynamika tego wskaźnika wyniosła -2,4% rdr.

Amerykańska gospodarka podnosi się po najgłębszym kryzysie gospodarczym od lat 30-tych XX wieku. W całym 2020 roku amerykański PKB zmalał realnie (czyli po uwzględnieniu zmian cen) o 3,5% po wzroście o 2,2% rok wcześniej. Był to zatem pierwszy po 2009 roku całoroczny spadek PKB Stanów Zjednoczonych.

Opublikowane dziś dane mają charakter wstępny i będą poddane jeszcze przynajmniej dwóm regularnym rewizjom. Pierwszą z nich poznamy 27 maja.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
mooooo
Słuchając Bidena odniosłem wrażenie że to przemawia Andropow albo Gomułka tylko w języku angielskim i trochę w innej czasoprzestrzeni
semperparatus
Nie porównuj mordercy Bideta z "Wiesławem"...Władysław Gomułka był patriotą...zasłużonym dla Polski i Polaków...W rankingu polityków XX wieku stawiam go na drugim miejscu...zaraz po Romanie Dmowskim...
m00zyk
Sens mierzenia rozwoju gospodarczego w oparciu o wskaźnik PKB w obliczu masowego dodruku i dodatków socjalnych z powodu świrusa na bezprecedensową skalę jest mniej więcej taki sam, gdyby mnie uznano za krezusa, bo w danym roku kupiłem mieszkanie na kredyt...
lorelie
podobno ten pajac i pośmiewisko świata tak się rozpędził że zdołał wejść na schody do samolotu i tym razem się nie przewrócić :) żenada !
samsza
Rozpędzanie dla rozpędzania, innego sensu trudno się doszukać.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki