Bezrobocie spadło poniżej 10%. Sukces?

Stopa bezrobocia pierwszy raz od 7 lat spadła poniżej 10%. We wrześniu liczba zarejestrowanych bezrobotnych obniżyła się o 22 tysiące. Oznacza to, że w urzędach pracy zarejestrowanych mamy 1,54 mln osób. Jednocyfrowe bezrobocie to wynik zadowalający, zwłaszcza przed wyborami.

Bezrobocie spadło poniżej 10%. Sukces?


Liczba zarejestrowanych w urzędach pracy spadła o 284 tys. względem września 2014 roku. Za dobre wyniki urzędów odpowiada nie tylko w miarę dobra koniunktura w gospodarce, ale także kwestie formalne.

Niestety, nie każdy bezrobotny wykreślony z ewidencji znajduje zatrudnienie. Status bezrobotnego można stracić gdy wezwany kilkukrotnie nie stawi się na wyznaczone z urzędnikiem spotkanie, nie będzie chciał uczestniczyć w programach aktywizacji zawodowej lub kilka razy odmówi przyjęcia pracy w ramach oferty przygotowanej przez urząd.

Niektórzy wypisują się na własne życzenie, np. całkowicie stracili chęć do podjęcia zatrudnienia lub zwyczajnie wyemigrowali za granicę. Część bezrobotnych traci też swój status, gdy otrzymają świadczenie rentowe lub emerytalne z ZUS-u. Szacuje się, że tylko 3 na 4 wykreślonych bezrobotnych faktycznie znajduje zatrudnienie.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~KT

To jest sztuczny spadek bezrobocia. Wszystko przez zmianę przepisów o czasie wykreślenia z ewidencji bezrobotnych, który obecnie trwa 270 dni co skutkuje poprawą w statystykach UP i GUS, realnie nie ma zmiany.

! Odpowiedz
2 1 ~andrea

Emigracja na topie - tam i tu ! Jedni jadą a inni przyjadą , tak się zbilansuje ! Odrobina świeżej krwi się przyda i to wszystkim wyznawcom, każdej innej religii ! Taka mała ewolucja ! To jednak ogromna szansa dla wyznawców pisowania i szydełkowania !? Biedne związki , oj biedne !

! Odpowiedz
0 1 ~nick

Przy takich informacjach warto zawsze podawać ilość i procentowy wzrost emigracji polskich pracowników !

! Odpowiedz
0 1 ~ekonomista

Ilu wyjechało w tym roku Polaków z Polski do państw UE?, i ilu przeszło do szarej strefy?, ilu zmarło w wieku produkcyjnym?, itd!
To nie jest żaden spadek bezrobocia, bo w zakładach pracy nie przybyło pracowników, o tyle %, o ile spadło bezrobocie, a to świadczy o wyludnianiu się Polski i odejściu do "krainy wiecznych łowów, albo wiecznego bezrobocia"!
W 2016 r. Polskę opuści około 60% absolwentów szkół wyższych, to jest szok - choćby dlatego, że nie ma i nie będzie młodych rąk do pracy!
Polskie społeczeństwo w zastraszającym tempie się starzeje, bo teraz młodzi z Polski tysiącami rocznie, uciekają!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~bezpracy

Ja np. nie mam pracy ale się nie rejestruję. Bo po co? NIC z tego faktu nie wynika a takich jak ja są tysiące.

! Odpowiedz
0 2 ~ekonomista

potwierdzam twoje spostrzeżenie, bo sam znam wielu takich, którzy na pracę załatwioną przez Urząd Pracy nie liczą i się tam nie rejestrują!

! Odpowiedz
3 14 ~mati

brak słów na tych debilów z sejmu !!! Jaka stopa bezrobocia ??? Ten wskaźnik nie ma obecnie żadnej wartości bo on nie przedstawia bezrobocia tylko ludzi zarejestrowanych jako bezrobotnych. GUS powinien podawać stopę zatrudnienia. Na podstawie tego wskaźnika wyszłoby, że rzeczywista stopa bezrobocia w Polsce, uwzględniająca emigrantów, to nie 10 a 30% !!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 6 ~burza

Dodajmy do tego 3mln osob na eksporcie, co daje prawie 4,5 mln, czyli jakies grubo ponad 30% bezrobotnych, oczywiscie oficjalnych.

! Odpowiedz
1 8 ~polskadogorynogami

Przed 25 to i koguty zaczną znosić jaja!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil