REKLAMA

"Bezprecedensowy" atak Chin na Litwę

Maciej Kalwasiński2021-12-06 11:41analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-06 11:41

Litwa dosłownie przestała dla Chin istnieć. Pekin mści się na Wilnie za zbliżenie z Tajwanem i całkowicie blokuje import z bałtyckiego kraju, usuwając go z listy krajów pochodzenia towarów w rejestrze celnym - informują media. "Chiny pokazują swój nowy gospodarczy arsenał" - komentuje Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich.

"Bezprecedensowy" atak Chin na Litwę
"Bezprecedensowy" atak Chin na Litwę
fot. CARLOS GARCIA RAWLINS / / Forum

W czwartek portal "The Baltic Times" poinformował, że litewscy przedsiębiorcy zostali pozbawieni możliwości eksportu do Chin, ponieważ bałtycki kraj został usunięty z rejestru celnego, więc nie da się poprawnie wypełnić dokumentów. Doniesienia dotarły również do ministerstwa spraw zagranicznych w Wilnie, które zwróciło się z apelem o pomoc do Komisji Europejskiej.

Aktualizacja 8 XII

We wtorek "The South China Morning Post" cytuje wypowiedź przedstawiciela litewskiego biznesu, według którego bałtycki kraj został przywrócony do systemu i towary sprowadzane z Litwy mogą przejść odprawę celną.

W środę to samo źródło podało, że Litwa ponownie zniknęła z rejestru. Tym razem o problemach donoszą również litewscy importerzy, którym chińscy kontrahenci nie wysyłają opłaconych towarów.

Spór na linii Pekin-Wilno wyraźnie zaostrzył się po tym, jak przed niespełna miesiącem w bałtyckim kraju otwarto Biuro Przedstawicielskie Tajwanu. Władze Chińskiej Republiki Ludowej zdenerwowało nie tyle powstanie "nieoficjalnej ambasady" Republiki Chińskiej, ponieważ takie istnieją już w wielu krajach świata, m.in. w Polsce, ale użycie w nazwie słowa "Tajwan", a nie - jak zwykle - Tajpej. Pekin uważa wyspę za zbuntowaną prowincję i dąży do unifikacji. Zdecydowana większość Tajwańczyków opowiada się przeciwko takiemu posunięciu.

W ostatnich tygodniach ChRL obniżyła rangę stosunków dyplomatycznych z Litwą oraz wstrzymały wydawanie wiz w kraju. Teraz sięgają po broń gospodarczą.

Jak zauważa Jeffrey Wilson z Perth USAsia Centre, Pekin nie pierwszy raz stosuje nieoficjalne sankcje handlowe jako karę za "niewłaściwe" decyzje polityczne innych państw. Tak było choćby w przypadku Norwegii, Japonii, Korei Południowej czy ostatnio - Australii. Jednak na celowniku Chińczyków znajdowała się część produktów - norweski łosoś czy australijskie węgiel i wino. "Celem jest nadszarpnięcie handlu, a nie jego anihilacja. Nie tym razem" - pisze Wilson.

"Usunięcie Litwy z systemu zgłoszeń celnych ChRL sprawia, że towary nie mogą w rzeczywistości przechodzić przez odprawę celną w żadnym kierunku. 0 eksportu, 0 importu, nic. Dla celów handlowych ChRL Litwa równie dobrze może już nie istnieć. To bezprecedensowe. To wycofanie z wykazu jest de facto najpoważniejszą sankcją handlową, jaką może zastosować ChRL. Nigdy wcześniej tego nie robił" - twierdzi ekspert.

Reakcja Pekinu być może jest bezprecedensowa, ale nie powinna być dla Litwy specjalnie bolesna, choć niektórzy przedsiębiorcy zapewne ucierpią. Eksport z bałtyckiego kraju za Mur wyniósł w 2020 r. zaledwie 300 mln dol. i stanowił mniej niż jedną setną sprzedaży za granicę. Sankcje handlowe niejednokrotnie okazywały się w przeszłości nieskuteczne i dość łatwe do obejścia, choćby poprzez przekierowanie towarów najpierw do jednego państwa, a po drobnych modyfikacjach - do miejsca docelowego.

"Gospodarcza wojna Chin z Litwą, mimo małej skali, to wydarzenie na skalę globalną. Wilno świadome jest bardzo niskiej zależności gospodarczej od Chin i śmiało rozgrywa kartę Tajwanu w relacjach z Waszyngtonem. Pekin za to wytacza coraz cięższe działa - od nawoływań o wspólne sankcje z Rosją, przez szykany wobec litewskich film, po działania tak radykalne jak zablokowanie odpraw celnych. Jest w tym trochę bezradności Chin, bo trudno im przycisnąć Litwę. Ale ta wojna to też sygnał dla reszty naszego regionu, ale i świata - Chiny pokazują swój nowy gospodarczy arsenał" - komentuje Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Eksperci zwracają uwagę, że działanie Pekinu jest niezgodne z zasadami Światowej Organizacji Handlu. W tym tygodniu mija 20 lat, odkąd ChRL przystąpiły do WTO. Chińczycy są regularnie oskarżani o postępowanie niezgodne z regułami organizacji, m.in. dyskryminowanie zagranicznych firm i wspieranie rodzimego biznesu. Członkostwo w WTO było jednym z silników napędzających wzrost i rozwój Państwa Środka w ostatnich dwóch dekadach, przyczyniając się do włączenia kraju za Murem w globalne łańcuchy dostaw.

Źródło:
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (63)

dodaj komentarz
drzaraza
Pozycja gospodarcza Chin jest pokłosiem chciwości „zachodu”.
ajwaj_
Llitwa dla chinskiego smoka to maly komar bez znaczenia,
z powaznymi np. Talibami z Afganistanu, zaczely Chiny eksploatacje miedzi itd
Rosjanie w drodze do eksploatacji weglowodorów np. 1/2 - 1/2

Bombardujacy Afganistan "wolny swiat" bedzie kupowal np. Metale Ziem Rzadkich za OK kasiore
Nie dlugo bedzie
Llitwa dla chinskiego smoka to maly komar bez znaczenia,
z powaznymi np. Talibami z Afganistanu, zaczely Chiny eksploatacje miedzi itd
Rosjanie w drodze do eksploatacji weglowodorów np. 1/2 - 1/2

Bombardujacy Afganistan "wolny swiat" bedzie kupowal np. Metale Ziem Rzadkich za OK kasiore
Nie dlugo bedzie Afganistan suwerennym, bogacajacym sie panstwem
jas2
Ta sytuacja przypomina mi czasy szkolne, kiedy mój - w sumie fajny kolega - ukłuł cyrklem w d**ę innego kolegę ze starszej klasy (2 metry wzrostu), który nota bene był znany z tego, że ćwiczy boks.
santoriusz
Pekin nie pierwszy raz stosuje nieoficjalne sankcje handlowe jako karę za "niewłaściwe" decyzje polityczne innych państw - ależ to odkrywcze, KE stosuje sankcje i retorsje wobec Polski za "niewłaściwe" decyzje polityczne dotyczące demokracji, Senat USA robi przesłuchania opozycji w celu doprowadzenia do sankcji Pekin nie pierwszy raz stosuje nieoficjalne sankcje handlowe jako karę za "niewłaściwe" decyzje polityczne innych państw - ależ to odkrywcze, KE stosuje sankcje i retorsje wobec Polski za "niewłaściwe" decyzje polityczne dotyczące demokracji, Senat USA robi przesłuchania opozycji w celu doprowadzenia do sankcji za łamanie demokracji w Polsce a jak Chińczyki to robią to larum. HIPOKRYCI śmiechu warte
prezestak
Dramat to jest brak półprzewodników, magnezu itd w zemsie za huawei. Chcieli wojny gospodarczej to mają.
darius19
ale to Chiny odpalily wojne gospodarcza. A polprzewodniki sa glownie z Taiwanu.
najmadrzejszy odpowiada darius19
Wystarczy, ze nie masz jednego polprzewodnika i nie wyprodukujesz wyrobu
zbyszek_ odpowiada najmadrzejszy
zalezy , sa zamienniki. Nie wyprodukujesz bez arm processorow, ktore to robi wlasnie TSMC (na Taiwanie), ale pozostale chipy ktore sa na PCB mozna pozamieniac czesto.
Zalezy od tego ile jest zajetych linii processora (ile kontrolerow jest wolnych na SoC w twoim PCB).

np. masz wifibt na usb od realteka to moznesz to zamiennic
zalezy , sa zamienniki. Nie wyprodukujesz bez arm processorow, ktore to robi wlasnie TSMC (na Taiwanie), ale pozostale chipy ktore sa na PCB mozna pozamieniac czesto.
Zalezy od tego ile jest zajetych linii processora (ile kontrolerow jest wolnych na SoC w twoim PCB).

np. masz wifibt na usb od realteka to moznesz to zamiennic innym na usb, i wrzucic w kernel wiecej driverow usb. etc...
demeryt_69 odpowiada najmadrzejszy
Nie wyprodukujesz wyrobu? Kaszanki?

jas2 odpowiada zbyszek_
I poszedł po holajzę. Albowiem z powodu kajli na uberlaufie trychter rzeczywiście robiony był na szoner, nie za krajcowany, i bez holajzy w żaden sposób nie udałoby się zakryptować lochbajtel w celu udychtowania pufra i dania mu szprajcy przez lochowanie tendra, aby roztrajbować ferszlus, który źle działa, że droselklapę tandetnie I poszedł po holajzę. Albowiem z powodu kajli na uberlaufie trychter rzeczywiście robiony był na szoner, nie za krajcowany, i bez holajzy w żaden sposób nie udałoby się zakryptować lochbajtel w celu udychtowania pufra i dania mu szprajcy przez lochowanie tendra, aby roztrajbować ferszlus, który źle działa, że droselklapę tandetnie zablindowano i teraz ryksztosuje.

Powiązane: Chiny - Analizy i komentarze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki